Categories: Uudised

Soomes prognoositakse koroona tõttu rasket jõuluaega, mistõttu tuleb jõulusid veeta pereringis.

Terviseamet soovitab kanda näomaski neil vaktsineeritutel, kes lähevad kohtuma kolmandat vaktsiinidoosi ootavate riskigrupi inimestega.

Soomes prognoositakse, et koroonaga nakatumiste ja haiglapatsientide arv püsib kõrge kuni vähemalt aasta lõpuni. Terviseamet soovitab kõigil üle 12-aastastel kanda näomaski siseruumides ja ühistranspordis, vahendab MTV.

Terviseameti peaarst Hanna Nohynek soovitab jõulude ajal kanda teatud olukordades näomaski isegi kodus. Ta ütles, et ka kahe doosiga vaktsineeritud peaksid näomaski kasutama siis, kui nad kohtuvad kolmandat vaktsiinidoosi ootavate, riskigruppi kuuluvate lähedastega.

Lähikontaktide puhul nagu kuuse ümber või ühise söögilaua ääres peaksid ka vaktsineeritud ja terved kandma näomaski, kui seltskonnas on kehva tervisega inimesed, kes pole saanud veel kolmandat doosi.Kolmandaid doose antakse praegu kõigile üle 60-aastastele, riskigruppi kuuluvatele ning hooldekodude elanikele, samuti teatud osale meedikutest.

Kui eakas või riskigruppi kuuluv inimene on saanud kolmanda vaktsiinidoosi, siis pole vaja tema läheduses ilmtingimata näomaski kanda, ütles Nohynek.

Nohynek ütles, et kolmas vaktsiinidoos peaks andma küllalt hea kaitse koroona vastu. Kahe doosi mõju kaob vähehaaval kuue kuu jooksul.

Nohynek ütles, et ka hooldekodudes võib jõulude ajal käia, kui kasutada näomaski. Kui hooldekodus on kõik saanud kolmanda doosi, siis on tehtud kõik, mis vaja.

Riskigruppi kuuluvatele inimestele on vaktsineerimata inimeste külaskäik suurem oht kui vaktsineeritutel. See tuleb asjaolust, et vaktsineerimata inimesed levitavad viirust rohkem kui vaktsineeritud.

Nohynek soovitab otsustada iga juhtumi puhul eraldi, kuidas jõulude ajal käituda. Tema väitel on mõned inimesed otsustanud, et ei kohtu vaktsineerimata sugulastega. Nohynek lisas, et kahe doosiga vaktsineeritud nõrga tervisega inimesel, kes ootab oma kolmandat doosi võib kohtumine vaktsineerimata inimesega tuua kaasa raske haiguse. Nakatumise vältimiseks ei tohiks kohtuda vaktsineerimata inimestega. Või kui kohtuda, peaks vaktsineerimata inimene kandma maski.

Helsingi ja Uusimaa ravipiirkonna juht Markku Mäkijärvi soovitab veeta jõulud pereringis. Tema sõnul on jõulud ohutumad, kui on saadud kaks või kolm vaktsiinidoosi. Kui on rohkem inimesi kohal, või on seltskonnas eakaid, tuleks kanda maski. Suuremaid kogunemisi tasuks vältida.

Mäkijärvi ütles, et vaktsineeritud inimestel tasub olla väga ettevaatlik. Nemad ei tohiks eriti palju ringi liikuda. Viirust liigub väga palju, nii et nakkuse saab kergesti külge.Mäkijärvi sõnul pole täpselt teada, kust saab nakkuse kõige kergemini. Soomes toimib koroonajälitus halvasti ning välja selgitatakse alla poole kontaktidest. Nakkuse võib saada praktiliselt igalt poolt, lisas Mäkijärvi.

Allikas. Eestinen.fi
Jaga
admin

Recent Posts

Horoskoop – Kolmapäev 1 detsember

https://minuaeg.com/horoskoop/ Jäär 21. märts - 20. aprill Olete täna tavalisest kohusetundlikum ning kipute liiga palju…

7 hours ago

Pühapäeval, 28. novembril lahkus laulja ja muusikapedagoog Kalju Terasmaa.

Üle poole sajandi, kuni aastani 2005 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri löökpillirühma kontsertmeistrina tegutsenud Kalju Terasmaa oli…

7 hours ago

48 nädal: Vanglate info – Tartu vanglas tegi üks vang enesetapu.

Möödunud nädalal laekus Tallinna vanglale kuus teadet kriminaalhooldusaluse kuriteokahtluse kohta: nelja hooldusalust kahtlustatakse isikuvastases, üht…

8 hours ago

OLULINE: Hoogustunud on petukõnede arv, selle aasta jooksul saanud Eesti inimestelt üle 7 miljoni euro.

Viimastel nädalatel on hoogustunud petukõnede arv, millega püütakse inimestelt raha välja meelitada. Petised on selle…

8 hours ago

ILM: Kolmapäev 1.12 – Mitmel pool sajab lund, kohati tuiskab, õhutemperatuur on -7..+1°C

Öösel: Pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab lund, kohati tuiskab. Puhub loode- ja läänetuul 5-12,…

8 hours ago

OLULINE: Energiahinna hüvitise kalkulaator on toetuse arvutamisel peredele abiks

Rahandusministeerium on välja töötanud energiahinna tõusu osalise kompenseerimise veebirakenduse, kust pered saavad vaadata, kas kuulutakse…

8 hours ago