Monday , 18 October 2021
photo 1527099908998 5b73a5fe2a0d

Soomes kerkib tubaka hind, ühe paki hind tõuseb üle 10 euro

Soomes tõuseb järgnevatel aastatel kiiresti tubakatoodete maksustamine. Valitsuse poolt eelmisel nädalal parlamendile üle antud eelnõust selgub, milliseks kujuneb tulevikus tubakatoodete hind.

Valitsus leppis kokku, et tubakatooteid maksustatakse 17 miljoni euro võrra senisest enam. Juba varem oli valitsus kokku leppinud, et tubakatooteid maksustatakse valitsusperioodi jooksul 200 miljoni euro võrra varasemast enam, vahendab Iltalehti.

Hinnatõusu tulemusel kerkivad sigarettide hinnad keskmiselt 11 protsenti ja lahtise tubaka hind 35 protsenti. Piibutubaka hind kerkib keskmiselt 18 protsenti ning sigarite hind 17 protsenti.

Hinnatõusu tulemusel kerkib suitsupaki hind enam kui 1,1 euro võrra ehk keskmiselt enam kui 10 euroni. Arvestatud on 20 sigaretiga suitsupakki ning inflatsiooni.

Lahtise tubaka hind kerkib üle 3 euro 30 grammi kohta. See teeb suitsudeks arvestatuna 1,5-1,8 eurot 20 suitsu kohta olenevalt sellest, kui palju on suitsudes tubakat. Sigari (3g) hind tõuseb keskmiselt üle 12 sendi.

Muu piibutubaka hind kerkib kaalu kohta samamoodi kui lahtisel tubakal.

Aastatel 2022 kuni 2023 kerkib tubakamaks kokku 117 miljoni euro võrra. See toimub järk-järgult. Esimene tõus on 2022. aasta alguses, teine 2022. aasta juuli alguses, kolmas 2023. aasta alguses ja neljas 2023. aasta juuli alguses.

Valitsus ei tõsta e-sigarettide vedelike maksustamist, vaid see püsib 30 sendi juures 1 ml kohta. Eelnõus on märgitud, et e-sigarettide puhul on probleemiks maksu laekumine, mida tahetakse parandada. E-sigaretid jõudsid Soome laiemalt alles 2017. aastal.

Valitsuse eelnõu kohaselt hakatakse maksustama ka kuumutatavaid tubakatooteid, mille maksuks kujuneb 30 senti grammi kohta.

Valitsus prognoosib, et seoses maksustamisgas väheneb tubakatoodete tarvitamine. Ühtlasi tahetakse vähendada erinevusi eri sotsiaalsete gruppide tervises, kuna tubakatooteid tarvitavad põhiliselt madalamal tasemel sotsiaalsed grupid.

Eelnõus samas märgitakse, et tubakatoodete suurem maksustamine võib kaasa tuua nende salakaubaveo kasvu. Soome ja teiste riikide vaheline tubakatoodete hinnaerinevus on väga suur. Samuti võib see kaasa tuua olukorra, kus seaduslikult reisimisega üle piiri toodud tubakatooteid levitatakse Soomes ebaseaduslikult.

Tubakatoodete hinda tõstab ka valitsuse poolt septembris parlamendile üle antud uue tubakaseaduse eelnõu. Selle järgi tuleb tubakatoodete pakendid muuta ühesuguseks ehk neilt kaovad bränditunnused ja logod.
Lõhna ja maitse keeld laieneb kõigile tubakatoodetele, praegu kehtib see vaid sigarettide ja lahtise tubaka kohta. Sellised maitsed on näiteks šokolaad, maasikas ja mentool.

Tubakatoodete tootjad ja maaletoojad peavad edaspidi maksma iga-aastast järelvalvemaksu, mis sõltub müüdavate toodete kogusest.

Uue tubakaseaduse järgi keeletakse suitsetamine veel täiendavates kohtades nagu laste mänguväljakud, avalikud ujumisrannad ja bussi ootepaviljonid. Eelnõuga piiratakse ka väliterrassidel suitsetamist. Tulevikus on suitsetamine lubatud vaid täiesti avatud terrassidel ja seal, kus on vaid katus ja üks sein või on kaks seina ilma katuseta.

Jaga

Vaata ka:

hand gc3ad09b6a 640

Minu ema peksti pidevalt, elustasin teda mitu korda

“Meil on olnud juhus, kus 9-aastase tüdruku ülesanne oli igal hommikul üles ajada oma narkomaanist …

featured img

Bensiini ja diislikütuse hind lõi taas Eesti rekordeid.

Mitu nädalat väldanud mootorikütuste hinnatõus Eestis sai esmaspäeval jätku, kui tabloodelt vaatasid vastu taas 2,5 …

lati

Läti tahab kogu riik lukku panna.

Läti tervishoiuminister Daniels Pavluts teeb esmaspäevasel kriisinõupidamisel ettepaneku kehtestada riigis lukustusmeetmed, mis vähendaksid inimeste kontakte …

1d830268 6b14 4974 b04a 0ba421b00b34

Peaminister Kaja Kallas vastas arupärimisele vaktsiinide käitlemisest Terviseametis

Riigikogu tänasel istungil vastas peaminister Kaja Kallas riigikogulaste arupärimisele korralageduse kohta ravimite ja vaktsiinide käitlemisel …