Uudised

Soome riik laseb lapsi tahtlikult koroonaga nakatada

Soome õigusprofessor Martin Scheinin jälgib murega kiiresti halvenevat koroona olukorda Soomes ning selleni viinud sügisest koroonastrateegiat.

Scheinin märgib, et näeb, kuidas Soomes nakatatakse teadlikult lapsi koroonaga, et lapsed haiguse kiiresti läbi põeksid, sest kui nakkus jääb liiga pikaks ajaks laste seas levima, siis hakkab vaktsineerimise tõhusus vähenema täiskasvanutel. See on šokeeriv valearvestus, mis on tehtud terviseametis, leiab Scheinin.

Scheinin toob olukorra iseloomustamiseks näite Lõuna-Pohjanmaalt, kus koroona olukord on kiiresti halvenenud. Väikses Lappajärvi vallas lisandus nädalaga 60 uut nakatumist. Seinäjoki keskhaiglas on olnud väga noori koroonapatsiente. Nakkusekolle sai alguse 4-6. klassi laste öökoolist.

Scheinini hinnangul oli öökooli korraldamine arvestades oktoobri koroona olukorda nii suur viga, et seda peaks põhjalikult uurima, vahendab Yle.Juristina peab ta vajalikuks, et asja kohta tehtaks kuriteoteade. Tema väitel on alus kahtlustada, et toime on pandud kuritegu. Eeluurimine näitab, kes tegi mida ja kes jättis midagi tegemata, kes teadis ja kes tegutses teadmatusest.

Lappajärvis aga arvatakse, et kõik tehti õigesti. Öökooli korraldamist peeti oluliseks õpilaste vaimse heaolu jaoks. Otsus tehti ajal, kui piirkonnas nakatumisi veel polnud. Öökool oli reedel, 15. oktoobril. Lõuna-Pohjanmaa ravipiirkond oli sisenenud koroonaga nakatumiste kiire kasvu faasi esmaspäeval, 11. oktoobril. Martin Scheinini arvates oleks pidanud sellele reageerima.

Kohaliku kooli hinnangul aga vältis see, et 4-6. klassi lapsed olid öökoolis nakkuse leviku mujal koolis. Pärast seda reageeriti kohe ja lapsed läksid koduõppele. Nad pole saanud isegi oma õpikuid koolist ära tuua.

Scheinini väitel peaks kõik ametkonnad kasutama nakkuse leviku ärahoidmiseks kõiki meetmeid nii hästi kui suudetakse. Öökooli korraldamine oli sellele vastupidine tegevus. Ta peab põhjuseks asjaolu, et terviseamet, piirkondlikud valitsusasutused, omavalitsused ja koolid ei järgi ametiasutustele antud korraldust piirata ohtliku nakkushaiguse levikut. Kaitsemeetmed on kaotatud ja nakkuse leviku jälgimine puudulik. Seetõttu on oluline, et politsei uuriks neid juhtumeid kui kriminaalasju.

Professor Scheinini hinnangul on tehtud valearvestus terviseameti juhtkonnas. Probleem on selles, et halduskohtusse saab minna, kui ametivõimud teevad piirangute osas otsuseid. Kui aga ametivõimud on jätkud seoses nakkushaiguste seadusega oma kohustused täitmata, pole muud teha kui kuriteoteade.

Paljud on lootnud, et sekkuvad õiguskantsler ning parlamendi õigusombudsman, aga nemad on nii sügaval sees oma koroonaotsuste tegemises, et neilt pole oodata mingisugust kriitilist suhtumist terviseametisse, kes kasutab oma positsiooni, et mõjutada ka teisi asutusi nagu kohalikud valitsusasutused ja omavalitsused, et lasta haigusel levida kiiresti laste hulgas, leiab Scheinin.

Allikas Eestinen.fi

Jaga
Back to top button