Erakorralised uudised
eur

Soome rahandusminister: kõrgepalgaliste lapsetoetusi võiks vähendada

Rahandusminister Riikka Purra pakkus täna teisipäeval, 19. septembril väljaandele Helsingin Sanomat antud intervjuus, et üheks säästuvõimaluseks oleks sekkuda suure sissetulekuga perede lapsetoetustesse. Purra rõhutas, et see on tema idee, mitte valitsusprogrammis ühiselt kokku lepitud poliitika. Valitsus koguneb praegu eelarvet arutama, et pidada läbirääkimisi riigi järgmise aasta eelarve üle.

Debatt suure sissetulekuga inimeste lapsetoetuste vajalikkuse üle on sotsiaalpoliitikas peaaegu igavene teema ja kerkib aeg-ajalt ka avalikkuse ette, vahendab Iltalehti.

Helsingi ülikooli sotsiaalpoliitika professori Heikki Hiilamo sõnul on lapsetoetus tunnustus lapsele: iga laps on väärtuslik ja oluline. Seetõttu oleks Hiilamole oluline, et iga laps saaks lapsetoetust.

Teisalt võib arvata, et kõigile samas summas makstav lapsetoetus oleks väiksem summa kui praegu. 50–75 eurost võiks rääkida. Alates 15. eluaastast võiks selle maksta otse lapse kontole.

Praegu makstakse esimese lapse eest 95 eurot, teise eest 105 eurot ning lapsetoetus tõuseb kuni viienda lapseni.

Lisaks peaks olema sissetulekuga seotud osa või toetus, mis on suunatud eluasemetoetuse kaudu madala sissetulekuga lastega peredele. Eluasemetoetusel on juba sissetulekupiirid, nendib Hiilamo.

Hiilamo sõnul ei tohiks lapsetoetus olla esmane säästukoht, küll aga võib kaaluda selle paremat tulemuslikkust.

Hiilamo märgib, et lapsetoetuste summad on hüppeliselt vähenenud. Esiteks tugeva inflatsiooni tõttu, sest viimase ligi 30 aasta jooksul pole peaaegu üldse lapsetoetusi tõstetud. Lapsetoetuse kulude vähenemise põhjus on ka see, et viimase 13 aastaga on sündimus vähenenud ligi kolmandiku võrra.

Seetõttu võiks Hiilamo sõnul mõelda, et niiviisi säästetud raha võiks heldemalt jagada.

Uuringute järgi mõjutab lapsetoetuse suurus sündimust vähe.

Uuringud on näidanud, et lapsetoetustel võib olla hetkeline mõju. Sündimuse languse põhjused on muud kui peretoetused.

Purra ei täpsustanud, mida tähendaks suure sissetulekuga inimeste lapsetoetuse kärpimine. Ehk siis kelle sissetulekut peetakse nii heaks, et nende laste eest ei maksta lapsetoetust. Purra ei täpsustanud ka seda, kas suure sissetulekuga inimestelt tuleks lapsetoetus täielikult ära võtta, või tuleks toetust maksta astmeliselt vastavalt sissetulekule.

Soomes jäid lasteaia jalutuskäigu ajal kadunuks kaks eelkooliealist last

See on küsimus ka sellest: Kellel on hea sissetulek, milliseid sissetulekuid arvestatakse ja kuidas sissetulekuid arvestatakse. Võimalusi on palju ja oleneb muidugi sellest, milleks muutus on suunatud. Mis on seadusandluse sisu ja tulude arvestamise mehhanism, ütles Kela seadusandluse juht Marjukka Turunen.

Turuneni sõnul ei saa lapsetoetuse võimalike muudatuste mõju hinnata enne, kui tema nimetatud asjad on teada.

Soome Statistikakeskuse teadur Pekka Ruotsalainen kirjutas 2021. aasta oktoobris teadusartikli lastega peredest. Nii varem kui ka praegu on Ruotsalaineni artikli järgi lapsed Soome ühiskonnas kõigi sissetuleku kategooriate vahel üsna ühtlaselt jaotunud.

Ruotsalaineni sõnul on vaesusrisk suurim noortes ja lasterikastes peredes.

Madalaim sissetulekute kategooria on mõnevõrra levinum kõige nooremate laste seas, st kui laps on kolmeaastane või noorem või leibkonna noorim laps on kolmeaastane või noorem.

Uuringu järgi on see seletatav asjaoluga, et paljud väikelastega perede emad või isad on endiselt lapsehoolduspuhkusel, mistõttu nende sissetulekutest „puudub” töötulu. Paljud väikelastega pere vanemad võivad olla ka oma töökarjääri alguses või üliõpilased, kelle puhul ei ole sissetulek jõudnud kuigi palju kasvada.

Madalaimatesse sissetuleku kategooriatesse on peamiselt paigutatud üksikemade lapsed ja välismaa taustaga peredes elavad lapsed.

Aasta 2020 märtsis küsis Yle kõigilt parlamendiliikmetelt „Kas suure sissetulekuga inimestelt tuleks lapsetoetus ära võtta”. Küsitlusele vastas 140 saadikut ja neist 125 lükkas idee tagasi.

Aastal 1948 loodud lapsetoetuste süsteemi nimetatakse universaalseks toetuseks, mis on mõeldud kõigile lastele, sõltumata pere jõukusest.

Lapsetoetuste seadus kehtestati 1948. aastal ja selle eesmärk oli võrdsustada kulusid lastega perede ja teiste elanikkonnarühmade vahel.

Aasta 2021 detsembris maksti lapsetoetust 535 576 perele, kus kasvab ligi miljon last. Ükski teine ​​regulaarne hüvitis ei ole elanikkonnale nii laialt suunatud.

Vaata ka:

kirst

Lapsed on hämmingus, kirstus oli võõras inimene kellele olid ema riided seljas.

Põhja-Carolina Surnukuur Palub Vabandust Ehmatava Segaduse Pärast: Õed Leidsid Kirstust Võõra Inimese Ühes Põhja-Carolina surnukuuris

2.mai otsing 1

KUUM: Kadunud mees liitus purjus peaga omaenda otsimissalgaga.

Türgi Bursa piirkonnas toimusid hiljuti eriti veidrad sündmused. Beyhan Mutlu oli koos sõpradega õhtul metsas