KBaVHK6lmnRC8s7J
Foto: Jannus Jaska / Sõnaus

Sõnaus kutsub eesti keelt rikastama uute rohesõnadega

Täna algas uudissõnade konkurss Sõnaus, mis kutsub eeskätt noori uuendama eesti keelt ja pakkuma kohmakatele ning võõrapärastele sõnadele uusi vasteid. Koostöös Tallinna Euroopa rohelise pealinna programmiga keskendub sõnakorje keskkonna ja rohepöördega seotud sõnadele. 

Sõnause projektijuhi Ede Tamkivi sõnul on sõnakorje eesmärk pakkuda eesti keelt rääkivatele inimestele võimalust rikastada ja kaasajastada oma emakeelt. “Keel ei ole kindlasti ainult keeleteadlaste pärusmaa ja me kõik saame sellega mängida,” märkis Tamkivi ja lisas, et sel korral pööratakse pilk erinevatele roheteemalistele sõnadele. “Roheteemad on üha rohkem meie igapäevaelu osa ja miks mitte ei võiks noored ise välja pakkuda, milliste sõnadega nad nendest teemadest ka tulevikus rääkida soovivad.” 

Kolmandat korda toimuv uudissõnade korje Sõnaus ootab sõnu esitama kõiki keelehuvilisi nii oma nime all kui ka soovi korral anonüümselt. Selleks tuleb täita sõnakorjevorm, mis on leitav Sõnause veebilehel sõnaus.ee. Kaasamaks õpilasi on veebilehel ka eraldi vorm klassidele ja teistele kollektiividele, kes saavad ühiselt sõnu esitada.

Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik soovitab sõnu luues tähele panna, et sõna oleks eestipärane, mõistliku pikkusega ja hõlpsasti hääldatav. Sõna peab saama käänata või pöörata ning see peab andma mõistest õige pildi. “Abi võib olla ka sellest, kui proovida uut sõna mõnes lauses kasutada. Kõige olulisem on siiski keelega vabalt ja loominguliselt ümber käia, küll siis ka need suupärased sõnad vormuvad,” julgustas Raadik Sõnausel osalema.

“Euroopa rohelise pealinna aastal võtsime üheks eesmärgiks selgitada tallinlastele, mida linn keskkonnateemadel teeb ja miks on jätkusuutlikkus linnades oluline,” lausus Euroopa rohelise pealinna 2023 juht Krista Kampus. Tema sõnul on see aasta väga selgelt näidanud, et keskkonnateemad on keerulised mitte ainult pealinlastele ja sageli võivad sõnad, mida neist teemadest rääkides kasutatakse, võõrandumist veelgi suurendada. “Seetõttu pidasime ka vajalikuks toetada keskkonnasõnade Sõnaust ja ootame huviga selle tulemusi, et saaksime järgnevatel aastatel linna rohetegevusi linlastele veelgi paremini selgitada,” sõnas Kampus. 

Vaata ka:

mallukas

Skandaalne paljastus: Mallukas süüdistab Lauri Pedajat alaealisega suhtes.

Eesti tuntud blogija Mariann Treimann, tuntud ka kui Mallukas, tegi hiljuti avalikuks skandaalse teabe, mis

jaasulataja

Hoiatus: Eestis reklaamitud imeline jääsulataja – tegelikkuses petuskeem.

Eestis levib sotsiaalmeedias reklaamikampaania, mis lubab “elektromagnetilise molekulaarse” tehnoloogiaga lume ja jää eemaldamist autodelt. Kampaania

error: Sisu on kaitstud!