Tuesday , 28 September 2021
covid scaled

Seireuuringus hinnatakse koroonaviirusevastaste antikehade levimust täisealiste seas

Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel algab täna koroonaviiruse levimuse seireuuringu uus etapp. Uuringu tulemusena antakse 28. septembriks ülevaade koroonaviiruse ja sellevastaste antikehade levimusest täisealiste elanike hulgas.
Seireuuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul on koroonaviirusevastaste antikehade levimus täisealises elanikkonnas oluline mõõdik, mis aitab olukorra kontrollimiseks vajalikke reegleid seada. Antikehad tekivad organismis haiguse läbipõdemise või vaktsineerimise järel. „Praeguses nakatumisstatistikas kajastub jätkuvalt murettekitav haiglaravivajaduse suurenemine. Kiireim ja ohutuim viis selle pidurdamiseks on vaktsineerimine, sest suurim risk koroonaviiruse tõttu haiglasse sattuda on inimestel, kes pole koroonat põdenud ja on vaktsineerimata. Suvistes uuringuetappides selgus, et viirusevastaste antikehadeta oli umbes kolmandik täisealistest,“ ütles Kalda.

Uuringus osalemine

15.–27. septembrini toimuvasse uuringuetappi kutsutakse juhuvalimi alusel umbes 2500 täisealist inimest, kellelt võetakse koroonaviirusevastaste antikehade määramiseks veenivereproov ja ninaneelust koroonaviiruse proov. Kui varem küsitleti uuringuvalimisse sattunud inimesi valdavalt veebi teel, siis sedapuhku korraldab Kantar Emor telefoniküsitluse, et vähendada valimi nihet, mis ei võimalda teha üldistusi kogu täisealise elanikkonna kohta.
Osalejatele saadetakse proovivõtuaja broneerimiseks veebilink või helistatakse avaliku testimise kõnekeskusest, mille tööd korraldavad Medicum ja Synlab, et leppida kokku aeg sobivasse testimispunkti tulekuks. Proovivõtt vältab umbes 10 minutit. Puudega inimesed, eakad ja piiratud liikumisvõimega inimesed saavad tellida koju testimisbrigaadi.

Testi tulemustest teavitatakse osalenut kolme päeva jooksul. Tulemused kantakse patsiendiportaali. Positiivse viiruseproovi andnud inimestega suhtleb uuringumeeskond kahe kuni nelja nädala jooksul, et jälgida haiguse kulgu.

Uuringut teeb Tartu Ülikooli laiapõhjaline teadusrühm koostöös Synlab Eesti, Medicumi ja Kantar Emoriga.

Rohkem infot koroonaviiruse antikehade määramise kohta on koroonatestimise kodulehel. Koroonaviiruse levimuse seireuuringu info leiab Tartu Ülikooli veebilehelt.

Jaga

Vaata ka:

covid 19 4908690 960 720

Soome lõpetab igapäevaste koroonanumbrite avaldamise.

Soom terviseameet (THL) teatas teisipäeval, et lõpetab igapäevaste koroonanumbrite avaldamise. THL-i hinnangul pole koroonaviirusega nakatunute igapäevane …

vaccination 6576827 640

Loe, kui palju on koolides õpetajaid ja õpilasi vaktsineeritud.

Rohkem kui pool Eesti üldhariduskoolidest on töötajate hulgas saavutanud vähemalt 80-protsendilise ühe vaktsiinidoosiga hõlmatuse. Koolieelsetest …

man 2734073 640

UURING: Õigeaegselt ravimata depressioon läheb riigile maksma miljoneid eurosid aastas

Rakendusuuringute keskus Centar läbiviidud uuring raviresistense ja kõrge suitsiidiriskiga depressiooni levimusest ning majandusmõjust näitas, et …

13074736t1hd2da

28.09 Ööpäevaga tuvastati 796 uut covid-19 haiget, suri 5 inimene.

28. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 163 inimest. Kokku on haiglas 200 …