kukeseen

Seeni tasub tänavu otsida juba vihma saanud metsast

Seeni tasub tänavu otsida juba vihma saanud metsast

Ehkki suvi on olnud kuum ja põuane, tasub mükoloog Veiko Kastanje sõnul seenemetsa minna igal juhul. Tihedaim seenehooaeg kestab tema sõnul augusti viimasest nädalast septembri lõpuni. Kuna seened arenevad piisava niiskuse mõjul mõne tunniga, tasub neid otsida metsadest, kus juba on veidi vihma tulnud.

Eestis on üle 7000 seeneliigi, millest keskmine seenelkäija võiks Kastanje sõnul tunda umbes 400 paremat söögiseent. “See, mida keskmine inimene seente all mõistab, on sisuliselt seente suguorganid, viljakehad,” ütles ta saates “Huvitaja”. Põhiosa seenest jääb niidistikuna mulla alla.
Viljakehade arenguks on Kastanje sõnul peamine tegur vesi. Seetõttu ei saa seente ilmumist metsa alla kuigi täpselt ette ennustada. “Seened võivad sambla sees juba ilusasti olemas olla. Kui järsku vihm peale tuleb, siis nad tõmbavad äkki rakud vett täis, muutuvad pisikestest hästi suureks ja rammusaks ning ilmuvad üleöö ootamatult välja. Paari tunniga, võiks lausa öelda,” kirjeldas mükoloog.

Seepärast on tema sõnul kõige kavalam minna metsadesse, kus tänavu on juba vihma sadanud. “Sealsamas kõrval on võib-olla täpselt samasugune mets, sama metsatüüp, sama niiskusržiim, aga seal ei tulegi seeni võib-olla välja,” kirjeldas ta. Sedasorti mosaiiklik seenesaak iseloomustab Eestit tema sõnul juba viimased paar-kolm aastat.

Loe edasi SIIT
Allikas: https://novaator.err.ee/

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Teisipäev 28 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna on hea päev, et alustada uusi projekte või

euroopa liit

Komisjonid keskenduvad avalikul istungil Eesti huvidele Euroopa Liidu järgmises eelarves

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja rahanduskomisjon arutavad täna kell 13.30 algaval avalikul istungil, millised