Thursday , 28 October 2021
baby g2ebf70669 640

Rootsis levib ohtlik RS-viirus- hoidke oma lapsi

Väikelaste jaoks ohtlik RS-viirus levib praegu Rootsis, Saksamaal ja mujal maailmas. Soomes kardetakse viiruse levikut lähiajal ja pärast koroonat võib viiruste levik olla ulatuslik.

RS-viirus on talvehooajal leviv RNA viirus. See levib igas vanuses inimeste hulgas, aga on ohtlik väikelastele. Viirus on põhjustanud epideemiaid ka eakate hooldeasutustes, vahendab MTV.

Täiskasvanutel ja vanematel lastel põhjustab RS-viirus nohu, kurguvalu ja kuumatunnet, aga väikestel lastel võib tekkida kopsupõletik või hingamisteede põletik.

RS-viirus levib piisknakkusena kas aevastamise või käte ja taskurätikute kaudu. Soomes algab RS-viiruse hooaeg tavaliselt juulis ja lõppeb järgmise aasta juunis. Raskematel aastatel nakatuvad tuhanded inimesed.

2018/2019 hooajal registreeriti Soomes 3327 RS-viiruse juhtu ehk see oli kerge epideemia, 2019/2020 hooajal registreeriti 7131 juhtu. See viimane suur epideemia aga lõppes justkui vastu seina seoses koroona leviku ja kehtestatud piirangutega. 2020/2021 hooajal registreeriti vaid 46 RS-viiruse juhtu.

Käesoleval aastal aga hakkas RS-viirus taas seoses piirangute leevendamisega levima. Rootsis levib RS-viirus juba väga laialdaselt. Epideemia on alanud varakult ja haiglasse jõuab üha enam patsiente. Rootsis soovitatakse lapsevanematel oma väikestega piirata väljas käimist. RS-viiruse epideemia kohta tuleb teateid lisaks Taanist, Norrast, Saksamaalt, Austraaliast, Uus-Meremaalt ja USA-st.

Soomes peaks RS-viiruse epideemia algama lähinädalatel. Soome arstide hinnangul tuleb raske viiruste hooaeg. Avastatud on ka teisi ülemiste hingamisteede viiruseid, kaasa arvatud grippi.

Arstid kardavad rasket RS-viiruse hooaega, kuna tavaliselt on raske hooaeg üle aasta. Möödunud aastal jäi RS-viiruse hooaeg üldse vahele, seetõttu prognoositakse nüüd viiruse ulatuslikku levikut. Samalaadne sõnum on tulnud mujalt maailmast, näiteks USA-st.

RS-viirusega satuvad haiglasse põhiliselt rinnalapsed. Nemad omakorda on nakkuse saanud lasteaias käivatelt õdedelt-vendadelt. Väikelastele on RS-viirus väga ohtlik.

RS-viirusega nakatumise ohtu suurendab reisimine, eriti nüüd sügisel. Viiruse vastu saab korraliku kätehügieeniga. Vastsündinutega ei tasu käia kaubanduskeskustes ja mujal käidavates kohtades. Väikseid lapsi ei tohiks lasta nohuste inimeste juurde.

Vanematele lastele RS-viirus probleeme ei põhjusta ja see on kasulik läbi põdeda, kuna siis saab haiguse vastu immuunsuse. Täiskasvanutel, kes pole RS-viirusega pikalt kokku puutunud kulgeb haigus kui tavaline külmetushaigus.

Allikas Eestinen.fi

Jaga

Vaata ka:

Screenshot 2021 10 27 at 16.44.30

Aas: Eesti vajab hädasti uusi kaevandusi ja karjääre

“Materjalivajadused trassi rajamiseks on suured ja praeguste karjääride aeg hakkab täis saama. Samas eeldab nende …

Screenshot 2021 10 27 at 16.36.14

Huligaanid lõhkusid Tallinnas nelja liinibussi aknad

Seni tabamata huligaanid lõhkusid Tallinnas nelja liinibussi aknad, tekitades tuhandeid eurosid kahju. Kurjategijad tegutsesid ööl …

covid gbe67ba999 640

Koolides hakatakse õpilasi ja õpetajaid kiirtestima

“Kiirtestimine toimub lihtsa ja lapsesõbraliku kiirtestiga, mida saavad lapsed ise koolipäeva alguses õpetaja juuresolekul teha,” …

Screenshot 2021 10 27 at 16.18.24

Terviseamet: valitsus jäi koroonapiirangutega hiljaks

Terviseameti kinnituse on koroonaviiruse levik sedavõrd laiaulatuslik, et nakkust võib saada igalt poolt, ühtlasi leiab …