Sunday , 16 January 2022
2020 06 16 Riigikohus

Riigikohus: Jaanus Käärmanni surmaga seotud hagi tuleb suunata PPA vastu, politsei ei vastuta isiklikult.

Perekond Käärmannid soovisid 2017. aasta oktoobris Tallinnas Vabaduse väljakul nende lähisugulase, 33-aastase Jaanus Käärmanni surmanud politseinikelt kahju hüvitamist, kuid kohtute hinnangul tuleb hagi suunata politseinike asemel politsei- ja piirivalveameti vastu.

Käärmannid esitasid tänavu aprillis Harju maakohtule hagi toonaste Põhja prefektuuri patrullpolitseinike Micheli ja Sveni vastu. Käärmannid taotlesid tekitatud mittevaralise kahju eest õiglast hüvitist kohtu äranägemisel, vahendab BNS.

Harju maakohus keeldus 8. aprillil hagi menetlusse võtmisest, kuna leidis, et hagi tuleks esitada politsei- ja piirivalveameti vastu, mitte otseselt Jaanus Käärmanni surmanud politseiametnike vastu. Tallinna ringkonnakohus jättis maakohtu määruse muutmata ning riigikohtu tsiviilkolleegium Käärmannite määruskaebust arutusele ei võtnud.

Riigikohus on märkinud, et kannatanute õiguste kaitse on tagatud võimalusega esitada kahjunõue avaliku võimu kandja vastu, mitte vahetult kahju põhjustanud füüsilise isiku vastu.
Hagis esitatud asjaoludel põhjustasid politseinikud Michel ja Sven Jaanus Käärmanni surma olles patrullülesannetes ehk tegemist on avaliku võimu kandja poolt avaliku võimu ülesannete täitmisel tekitatud kahjuga.

Vastavalt kohtupraktikale ei ole seetõttu võimalik esitada kahjunõuet kahju vahetult tekitanud füüsiliste isikute vastu, vaid üksnes avaliku võimu kandja ehk politsei- ja piirivalveameti vastu.

Traagilise lõpuga juhtum toimus 2017. aasta 31. oktoobri päeval, kui vaimselt ebastabiilses seisundis Jaanus liikus paljajalu ja kahe noaga varustatult vanalinnast Vabaduse väljakule.

Nugadega vehkivast mehest tegid mitu inimest kõne häirekeskusesse, mistõttu asja saadeti lahendama mitu politseipatrulli.

Hilisem uurimine kinnitas, et esimesena kohale jõudnud patrull andis mehele korduvalt suulised korraldused noad maha visata, kuid too seda ei teinud ning jooksis hoopis politseinike suunas.
Patrull tegi esmalt kolm hoiatuslasku õhku, kuid mees jätkas nugadega vehkides politseinike suunas jooksmist.

Seejärel tulistas politseinik teenistusrelvast Glock Jaanust rindkerre. Haavata saanud Jaanus toimetati haiglasse, kuid arstidel ei õnnestunud tema elu päästa. Ekspertiis tuvastas, et hukkunu ei olnud tarvitanud alkoholi või narkootikume.

Juhtunu täpsemate asjaolude selgitamiseks alustati kriminaalmenetlus, kuid see lõpetati, sest politseinike tegevuses vigu ei leitud.

Jaga

Vaata ka:

jogeva

Jõgeva ilmajaam tähistab täna sajandat sünnipäeva. Nimelt, just Jõgeval on mõõdetud Eesti absoluutne miinimum, see on miinus 43,5 kraadi

Mitmeid rekordeid registreerinud Jõgeva ilmajaam tähistab sajandat sünnipäeva. Jõgeval tehti esimene ilmavaatlus 15. jaanuaril 1922 …

kaja kallas 90185653

Omavalitsusjuhid ootavad Kaja Kallaselt uusi lahendusi elukalliduskriisis. Loe, nende pöördumist peaministri poole.

“Enam ei ole aega olukorda kirjeldada ja analüüsida. Eestimaa inimesed ootavad riigilt kiiret ja otsustavat …

vulkaan

Vulkaanipurse Vaikses ookeanis vallandas tsunaami. VIDEO!

Tänase vulkaanipurske tagajärel on tsunaamilained jõudnud Tonga suurima saare Tongapatuni. Riigi pealinn on üle ujutatud, …

torm 1

OLULINE: Esmaspäeval on tulemas Eestis selle talve suurim torm! Tuul möllab puhanguti 32 m/s

Esmaspäev. Öösel: pilves selgimistega ilm. Sajab lund, lörtsi, ja vihma ning kohati tuiskab. Puhub edela- …