www.minuaeg.com
Riigikogu esimees Lauri Hussar avab täna kell 11 Toompea lossi III korruse galeriis Svіtlana Korableva fotonäituse, mis portreteerib Ukraina emasid, kes on kaotanud oma pojad sõjale. Näitus jääb avatuks 5. juunini.
Fotonäitus „Ema“ on pühendatud Ukraina emadele, kes andsid tuleviku ja vabaduse nimel kõige kallima – oma pojad. Need on lood naistest, kes pärast ränka kaotust jätkavad vabatahtlike ja sõjaväelaste toetamist, sest nad ei taha, et nende poegade surm oleks olnud asjatu.
Riigikogu esimehe Lauri Hussari sõnul on genotsiid, mida Venemaa Ukraina rahva kallal toime paneb, kohutavalt jõhker ja ülekohtune. „Olles ka ise Ukrainas näinud lähedalt Ukraina emade valu, siis on seda maailma üht õudseimat tunnet, oma lapse kaotamise valu, keeruline sõnadesse panna. Me ei saa seda leina leevendada. Küll saame omalt poolt teha kõik, et Venemaa poolt Ukrainas röövitud lapsed naaseksid oma koju ja et agressor saaks teenitud karistuse,” ütles Hussar.
Näituse autor on Svіtlana Korableva – fotograaf Mariupolist, kes elab praegu Tšerkassõs. Oma töödes käsitleb ta sotsiaalseid teemasid. Lisaks fotograafiaga tegelemisele on Korableva ka aktivist ja tegev ümberasustatud mittetulundusühingus Halabuda, mis tegeleb sõjaväelaste ja sõjas kannatanud tsiviilisikute abistamisega.
Svitlana Korableva sõnas, et portreteeris naisi, kelle suurim hirm oli täitunud – nad olid kaotanud oma lapse sõjale. „Aga nad ei andnud kunagi alla! Nad jätkasid võitlust ning oma laste eesmärkide eest hoolitsemist. Ma loodan siiralt, et teie ei saa kunagi teada, mis on sõda. Ja et teie emad ei pea kunagi tähistama emadepäeva üksi. Au Ukrainale! Ja suur tänu Eesti inimestele nende toetuse eest!” ütles Svitlana Korableva.
Riigikogus avatav näitus on ühtlasi meeldetuletus suurest probleemist – leinast rääkimise kultuuri puudumisest, mis toob kaasa emade üksildustunde leinas. See on eraldi kategooria sõjast mõjutatud Ukraina naistest, keda sõda ehk füüsiliselt ei puudutanud, kuid kelle vaimsele tervisele on see andnud ränga löögi. Nad vajavad tuge, mõistmist, aktsepteerimist ja austust nende leina vastu.
Näituse Eestisse jõudmisele on kaasa aidanud Viljandi MTÜ Mariupol Free, Riigikogu ja Avatud Eesti Fond. Avamisel kõnelevad Riigikogu esimees Lauri Hussar, fotograaf Svitlana Korableva (videotervitus), Riigikogu liige Helmen Kütt, Ukraina suursaadik Maksõm Kononenko, Mall Hellam Avatud Eesti Fondist, MTÜ Mariupol Free esindaja Natalija Logozinska ning kodanikuaktivistid Jevgenia Tširikova ja Ülo Vihma.