Saturday , 21 December 2024
Erakorralised uudised
field sleep lazy bed indoor morning 1427909

Raskusi uinumisega? Siin on lahendus!

Kas sul on probleeme magama jäämisega? Lühenenud uneaeg põhjustab väsimust? Nõrkust? Paha tuju?

Sa pole ainuke. Tänapäeval on kehv uni vägagi sagedane probleem. Inimesed töötavad palju ja elu on stressirohke. Voodisse heites on tihtipeale raske oma probleeme peast välja tõrjuda ning seetõttu saabub ka uni aeglaselt, me magame rahutult ja ärkame väsinult

Õnneks eksisteerib tänapäeval üks lisand, mis probleemile leevendust võib tuua.

Mis on Melatoniin?

Melatoniin on ajus toodetav hormoon, mis reguleerib und. Kui hormooni eritumine suureneb, siis tema toimel valmistub meie keha uneks ja me jääme kiiremini magama. Selle hormooni eritust mõjutab väline valgus – pimeduses eritumine suureneb ning valguse käes langeb. Seetõttu ongi enamasti öösel magama jäämine kergem ning päeval valguse käes tunneme end erksamini.

Usun, et mõistate juba praegu, et tänapäeva pingelise elustiili juures, kus paljud meist töötavad vahetustega kord öösel, kord päeval, on väga raske kehal oma und korrektselt reguleerida.

Melatoniin lisandina?

Tegemist on tablettidesse või kapslitesse paigutatud väikese toimeaine hulgaga, mis omab kõiki samu kasulikke mõjusid mida meie kehasisene melatoniin. Sellele lisaks on melatoniini tarbimisel täheldatud järgmisi võimalikke mõjusid: neurokaitsev toime, vähkkasvajate vastane toime, kasvuhormooni eritumise suurenemine, juuksekasvu stimuleerimine ja kiilaspäisuse ohu vähenemine, silmade tervise paranemine, maohaavandite kiirem paranemine, tinnituse sümptomite vähenemine (tinnitus on kõrvades kuuldav vilin/kohin, ilma selge põhjuseta) ning teisejärguliste mõjudena võib täheldada tuju paranemist ning ülekaalulisuse tekke ohu vähenemist tänu paranenud unekvaliteedile. Lisaks on seostatud seda eluea pikenemisega.

Te võibolla mõtlete, et sellise kehavälise hormooni tarbimine ei saa siiski kuidagi tervislik olla? Ning jah, üldiselt on tõsi, et mitmete kehaväliste hormoonide tarbimine surub alla keha enda hormoonide tootmise ja seega võib põhjustada erinevaid negatiivseid kõrvalnähte, kas lühemas või pikemas plaanis.
Õnneks ei eksisteeri seda probleemi melatoniiniga. Tarbides seda lisandina ei muutu keha enda sisemine tootmine.

Lisaks ei ole melatoniini puhul täheldatud ka mürgituse ohtu. Isegi kordades suurema soovitusliku doosi kasutamine, ei ole uuringutes kaasa toonud mingeid negatiivseid nähte.

Doseering?

Optimaalsed doseeringu numbrid melatoniini tarbimisel puuduvad. Uuringutes kasutatud kogused on olnud väga laias vahemikus ning ka tulemused on olnud ebakindlad.
Siiski võib üldise soovitusena välja käia numbrivahemiku 500mcg – 5mg(5000mcg) toimeainet. Alustada võiks madalamatest kogustest ning soovi korral katsetada suuremaid doose.
Melatoniini puhul pole täheldatud kindlat toime võimendumist koguste suurenedes, seega on juba rahalistel põhjustel targem alustada väiksematest kogustest.

Sama ebakindel on ka toimeaine tarbimiseks sobilikuim ajahetk. Häid tulemusi on saadud nii 4-5h enne magama jäämist võtmisega, kui ka lisandi tarbimisel vahetult enne voodi heitmist. Üldine soovitus jääb siiski kuskile 1h kanti enne und. Taaskord tasub igaühel ise katsetada ning leida endile sobivaim meetod.
Siinkohal tuleb märkida, et suitsetajate puhul on täheldatud melatoniini tarbimisel veidi madalamat toimet.
Seega on võimalik, et teatud inimeste puhul tuntavat toimet ei avaldugi. Melatoniini muud kasulikud toimed muudavad tema tarbimise siiski heaks ideeks.

Paneks siinkohal inimestele südamele ka selle, et kõikidest tema toimetest olenemata on melatoniin siiski uneabi, mis tähendab, et tema tarbimine peaks olema eelkõige uneks valmistumise perioodil. Ehk, seda ei tohiks tarbida näiteks peale ärkamist. Eriti kuna hommikuti tarbivad paljud inimesed kohvi ning kohvi stimuleeriv toime ning melatoniini rahustav mõju ei sobi omavahel üldse kokku.
Kokkuvõttes võib väita, et tegemist on ühe parima lisandiga, mida osta. Eelkõige seetõttu, et unekvaliteedi paranemine tuleb kasuks põhimõtteliselt kõigile ning tema muud toimed on samuti märkimisväärselt positiivsed. Kõigele lisaks puuduvad täheldatud negatiivsed kõrvalnähud.
Head und!

Vaata ka:

kaljukits

Algas Kaljukitse aeg (21.detsember kuni 20.jaanuar). Mida Kaljukitse aeg toob?

Kaljukitse aeg (21. detsember – 20. jaanuar) on periood, mis tähistab sügava sisekaemuse, eesmärkide seadistamise

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Harjumaal hukkus liiklusõnnetuses inimene

Täna kella 20 ajal juhtus liiklusõnnetus Saue vallas Ääsmäe-Haapsalu-Rohuküla tee 23. kilomeetril, kus põrkasid kokku