Monday , 25 October 2021
laps

Rahvastikuminister: Koroona tõttu ei tohi lapsed sündimata jääda

Rahvastikuminister: Koroona tõttu ei tohi lapsed sündimata jääda

 

 

Valitsus arutas eile rahvastikuminister Riina Solmani ettepanekut perehüvitiste seaduse muutmiseks, mille eesmärgiks on tagada kindlustunne koroonaviiruse tõttu töö kaotanud, kuid lähiaastatel perelisa planeerivatele peredele. Kavandatava seadusemuudatuse tulemusena ei võeta järgneval kolmel aastal vanemahüvitise määramisel arvesse lapsevanema Töötukassas töötuna arvel oldud perioodi. Rahvastikuminister soovib esitada muudatuste eelnõu valitusele juba novembris.

 

„Koroona tõttu on paljud praegused või tulevased lapsevanemad juba kaotanud töö ning suure hulga perede sissetulek on vähenenud. Kuna vanemahüvitis määratakse lapsevanema keskmise sotsiaalmaksuga maksustatud tulu alusel, on töötusel otsene mõju tulevase vanemahüvitise suurusele. Kavandatava eelnõu kohaselt hakkaks vanemahüvitis järgneval kolmel aastal olema lapsevanema töökaotusele eelnenud keskmise palga suurune. Vastasel juhul mõjutaks koroonaviiruse levik ning selle sotsiaalmajanduslik mõju pereplaneerimise valikuid ja ohustaks noorte perede kindlustunnet veel mitmeid aastaid,“ selgitas Solman. Rahvastikuministri sõnul on muudatust vaja selleks, et planeeritud sünnid ei jääks ära ega lükkuks teadmata ajaks edasi.

 

Kavandatavad muudatused on tähtajalised. Tavapärasest erinevad vanemahüvitise määramise tingimused rakenduksid lapsevanematele, kelle laps sünnib ajavahemikus 01.01.2021 kuni 31.12.2023.

Nimetatud ajavahemikus sündinud laste eest määratava vanemahüvitise arvestusperioodi sisse jääb käesoleva aasta märtsikuu, mil kuulutati välja eriolukord, ja sellele järgnenud majanduslanguse periood. Muudatuste kehtivuse tähtaeg tugineb eelmise majanduskriisi kogemusele, mil majanduse taastumine ning töötuse olukorra normaliseerumine võttis aega ligikaudu kolm aastat.

 

Rahvastikuminister Riina Solman avaldas lootust, et värskete lapsevanemate lapsepuhkuse lõpuks on Eestis majandus ja töökohad juba taastunud. „Loodan, et lapsevanemad saavad peale lapsehoolduspuhkust taas aktiivset tööelu jätkata, aga siis juba ühe või lausa mitme rõõmurulli võrra rikkamana. Kavandatud muudatused annavad lapsevanematele võimaluse pöörata kriisist tingitud töötus oma pere kasuks,“ nentis Solman.

Lisaks töötuna arvel olnud isikutele puudutab eelnõu ka erivajadusega laste vanemaid, kes olid eriolukorra ajal tööandja juurest palgata puhkusel ja kellele maksis riik sellel perioodil erivajadusega lapse vanema toetust.

 

Muudatuste heaks kiitmise korral saab Sotsiaalkindlustusamet vanemahüvitise taotleja töötuse andmed Eesti Töötukassalt automaatse infovahetuse kaudu, lapsevanem ei pea ise sellekohast avaldust täitma.

 

Rahvastikuminister vastutab rahvastiku- ja perepoliitika kujundamise, üleilmse eestluse edendamise, rahvastikutoimingute koordineerimise, uussisserändajate kohanemise ning usuasjade ja kodanikuühiskonna arengu eest. Rahvastikuministri eesmärgiks on rahva kestlikkus ja areng. Riina Solman on rahvastikuminister alates 29.04.2019.

Jaga

Vaata ka:

girl g5db3c0ada 640

Leitud: Politsei palub abi Märjamaa vallas Sipa külas kadunuks jäänud 81-aastase Arvi leidmisel

Politsei palub abi Märjamaa vallas Sipa külas kadunuks jäänud 81- aastase Arvi leidmisel. Teatame kahetsusega, …

tik tok min

„Võtan kodust kirve ja löön su maha.” Jõhker õelutsemine TikTokis on jäetud noorte endi hallata

TikTokil pole Eestis moderaatorit, kes kahjulikku sisu eemaldaks. Õelad kommentaarid tuleb tihti kustutada kiusamise ohvril …

kaja kallas 90185653 1

Kas Kaja Kallas jättis osa tööd tegemata?

Ent möödunud laupäeval sai Vabaduse väljak meeleavaldajaid täis hoolimata suure osa ühiskonna ägedast halvakspanust. Sai …

candles g6b8e1541a 640

Kahjuks leiti Arvi surnuna

25.10 – Teatame kahetsusega, et täna õhtul kella 19.20 paiku leiti kodu lähedalt otsitava mehe …