Sunday , 26 September 2021
pound euro exchange rate brexit news dollar gbp latest 899653

Rahandusministeerium: hinnatõus tuleb ka aasta teisel poolel kiirem

Rahandusministeerium: hinnatõus tuleb ka aasta teisel poolel kiirem

“Inflatsioon on alates aasta algusest hoogu kogunud ning saavutas maikuus viimase kahe ja poole aasta kõrgeima taseme nii Eestis kui euroalal. Statistikaameti andmetel tõusid hinnad mais eelmise kuuga võrreldes 0,9 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes kasv 3,6 protsendini. Euroalal kiirenes hindade tõus 2 protsendini,” märkis rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Pungase sõnul oli mai inflatsioon prognoositust kiirem ning arvestades majandusaktiivsuse hoogsat taastumist ja prognoositust kõrgemaid toorainehindade eeldusi, tähendab see ilmselt mõnevõrra kiiremat hinnatõusu ka aasta teisel poolel, vahendab BNS.Maailmamajandus on Pungase sõnul viiruse taandumise ja suuremahuliste stiimulpakettide toel kiirelt taastumas ning kergitamas erinevate toorainete hindu. “Lisaks hakati Eestis mai esimesel poolel koroonapiiranguid leevendama ning vaktsineerimise edenedes ja nakatumiste vähenedes on tavapärane majandustegevus paljudel tegevusaladel taastumas, avaldudes omakorda ka hindades,” ütles ta.

Samuti tuleb tema sõnul arvestada, et aastatagune võrdlusbaas on tavapäratult madal, kuna möödunud aasta maikuusse jäi hinnalanguse põhi. Deflatsioon oli toona 1,7 protsenti.

Analüütik tõi välja, et suuremal määral on inflatsiooni kergitanud viiendiku võrra kallinenud kütused, mis moodustavad pea kolmandiku tarbijahindade tõusust. “Möödunud kuul võis täheldada mitmete tööstuskaupade nagu remondimaterjalide, sisustuskaupade, aga ka sõiduautode kallinemist. Seda võib seostada nii kaupluste taasavamisega kaasnenud allahindluste lõppemise, tarneraskuste kui ka tugevneva nõudlusega,” sõnas ta. Mais taastati ka lasteaia kohatasu, millest osas omavalitsustest märtsis viiruse süvenemise tõttu ajutiselt loobuti.

Vaatamata välisturgudel jätkuvale toidutoorme kallinemisele on toiduhindade tõus Eestis Pungase sõnul veel tagasihoidlik, olles 0,7 protsenti kõrgem kui aasta tagasi.Jaga

Vaata ka:

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o scaled

Politsei otsib Võrumaal Kääpa külas juhtunud liiklusõnnetuse ühte osapoolt

Politsei otsib Võrumaal Kääpa külas juhtunud liiklusõnnetuse ühte osapoolt Politsei palub abi inimestelt, kes täna …

vangla

Mees istus kolm aastat süütult vanglas ja sai 507 200 eurot hüvitist.

Äänekoskis toime pandud mõrv 2013. aastal muutis soome mehe Kai elu. Ta peeti mõneks päevaks …

Taliban

KOHUTAV: Taliban tõmbas nelja kurjategija laibad kraana otsa ja tagasi tulevad amputeerimised ja hukkamised avalikult.

Meeste rinnaesisel oli hoiatav silt, mis ütles, et teisi inimröövidega tegelejaid ootab sama saatus. Afganistani …

ilm

ILM. Pühapäev 26.09 – Sajuta ilm, õhutemperatuur on 10..15°C.

ILM. Pühapäev 26.09 – Sajuta ilm, õhutemperatuur on 10..15°C. Lääne-Eesti selge või vähese pilvisusega, Ida-Eestis …