Tuesday , 28 September 2021
56691435 2295917707347682 5323273867861426176 o 1

President Kersti Kaljulaid: Riigikogu liikme palga peab tõstma.

“Oleme viimastel kuudel kuulnud palju kriitikat meie parlamendi suhtes, mida riigikogu minu arvates pole ära teeninud. Kriitikat presidendivalimiste suhtes, mis ometigi kulgesid täpselt nii, nagu reeglid ette näevad,” ütles Kaljulaid esmaspeäval riigikogus esinedes. Presidendi sõnul oli kriitika põhjendamatu. “Parlamentaarne riik toimis, nagu pidi,” nentis ta.

President Kersti Kaljulaidi hinnangul tuleks presidendikandidaatide registreerimise kuupäeva tõsta varasemaks ning valijameeste kogus peaks võitma kandidaat, kes kogus rohkem hääli.

“Osa sellest kriitikast tulenes protseduurireeglitest, mis ei ole praeguse valimiskorra jaoks lihtsalt optimaalsed. Neid reegleid saab riigikogu vastavalt tajutud rahulolematusele kohendada ja ma loodan, et see saab tehtud. Eelmiste presidendivalimiste järel ei saanud. Oli karta, et tegemata töö tuleb kummitama. Tuligi,” ütles Kaljulaid.

Tema sõnul tuleks presidendikandidaatide registreerimise kuupäeva võib tõsta kuu või paar varasemaks. “Et sel mõte oleks, peab siis olema nimekiri lõplik. Valijameeste kogus võitku see, kel rohkem hääli nendelt, kes oma hääle anda soovisid. Kes ei soovinud, on jäänud vabatahtlikult kõrvale – mis sest, et justkui tulnud saali kohale. See on nende valik ja nende õigus, aga see ei saa mõjuda valimistulemusele suuremal määral kui nende valik, kes on kandidaate kaalunud ja oma otsuse teinud,” sõnas Kaljulaid.

Ta lisas, et kohalikud omavalitsused väärivad suuremat esindatust valijameeste kogus.”Nii saab hõlpsasti taastada presidendivalimiste protseduuri usaldusväärsuse rahva silmis,” ütles Kaljulaid.

President Kersti Kaljulaid avaldas ka arvamust, et riigikogu liikmete palk võiks tõusta nelja Eesti keskmise palgani.

“Võiksime ühiskonnas julgemalt uuesti rääkida sellest, milliste inimeste jaoks me rahvaesindaja tööd atraktiivsena tahame hoida. Jah, lisaks õpetajate, päästjate, kultuuritöötajate ja kõigi teiste palkadele peame me rääkima ka parlamendiliikmete palgast,” ütles Kaljulaid.

Ta märkis, et kunagi oli laiapõhjaline kokkulepe, et riigikogu liikme palk võiks olla neli keskmist Eesti palka, kuid praeguseks on see alla kolme keskmise palga.

“On täiesti kindel, et paljudele võimekatele inimestele on tänane riigikogu liikme palk lihtsalt ebaatraktiivne. Loomulikult on rahvaesindaja töö midagi, mida ei tehta raha pärast, siin saalis on aated ja vaated ja soov Eestit oma valijate soovi järgi vormida, kuid riigikogu liige on ikkagi Eesti riigi tippjuht – kõik 101 – ja palk peab olema motiveeriv,” ütles Kaljulaid.

Allikas. Pealinn.ee

Jaga

Vaata ka:

kohus

Saaremaal kolm inimest surnuks sõitnud Andres Reinart sai kergema karistuse. Õnnetuses hukkusid 27.a naine, tema 8 kuu vanune laps ja tema 58.a ema

Ringkonnakohus leidis, et Saaremaal kolme hukkunud avarii põhjustanud Andres Reinarti ei saa süüdi mõista mõrvas …

122948186 3355877024501460 3072444201309603023 o scaled

39 nädal: Vanglate info, toimus üks enesetapukatse.

Möödunud nädalal laekus Tallinna vanglale kümme teadet kriminaalhooldusaluse kuriteokahtluse kohta: nelja hooldusalust kahtlustatakse varavastases, kolme …

goteborg

Rootsis toimus kortermajas plahvatus, üle kahekümne inimese viidi haiglasse, sadu evakueeriti.

Göteborgis on eluhoones toimunud plahvatuse ja sellest süttinud tulekahju tõttu haiglasse paigutatud üle 20 inimese, …

Leinaseisak

Ekspeditsiooni laevameeskond pidas Estonia katastroofis hukkunute mälestuseks leinaseisaku

SA Mare Liberumi korraldatud ekspeditsiooni laevameeskond kogunes täna hommikul kell 6 laeva välistekile ja pidas Estonia katastroofis hukkunute …