Thursday , 2 December 2021
F Politsei 2

Politsei tabas kaks pangakelmustes osalenud meest

Politsei pidas kinni kaks Tadžikistani kodanikku, kes kahtlustuse kohaselt osalesid eakalt Tartumaa härralt 4000 euro väljapetmises ja püüdsid välja petta veel ligi 26 000 eurot.

Möödunud neljapäeval, 14. oktoobril sai politsei info, et Tartus püüdsid kelmid ühelt eakalt härralt välja petta ligi 26 000 eurot.

Lõuna prefektuuri kriminaalbüroo juht Rain Vosman kirjeldas, et härraga ühendust võtnud kelm suhtles vene keeles ning esitles end Swedbanki töötajana väites, et pangas viiakse läbi kontrollaktsioon ebaausate töötajate väljaselgitamiseks. „Kelmide ettevõtmisesse kaasatud härral paluti tulla pangakontorisse, oma arvelt suur rahasumma välja võtta, anda see agendile ning hiljem pidavat ta selle tagasi saama,“ kirjeldas Vosman.

„Käivitasime politseioperatsiooni, et saada võimalikult palju lisainfot kuriteos kahtlustatavate kohta ning samas takistada pettuse toimepanemist. Uurimises kogutud info juhatas politsei järgmisel päeval Jõhvi, kus ühe pangakontori juures kaks kelmuskatses kahtlustatavat meest otse teo toimepanemisel ka kinni peeti,“ sõnas Vosman.

Tegu on kahe nooremapoolse Tadžikistani kodanikuga, kes elavad alaliselt Lätis. Kuigi politseil õnnestus kahtlustatavad tabada otse teolt, jõudsid kelmid kannatanu kontolt paraku juba varem 4000 eurot üle kanda.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri prokuröri Külli Saksa sõnul oli vältimatu kuriteos kahtlustatavad vahi alla võtta. „Taolisi kelmusi organiseerivate isikute ring on laiem ning politsei poolt kinni peetud kahtlustatavad on vaid üks lüli sellest kuriteoskeemist. Kogutud andmed viitavad, et vabadusse jäädes lahkuksid nad suure tõenäosusega koheselt Eestist ja neil tekiks võimalus hakata uurimisest kõrvale hoidma. Lisaks aitab nende vahi alla võtmine loodetavasti ära hoida mõne järgmise sarnase kuriteo Eestis või välismaal. Küll aga ei ole need kaks kahtlustatavat ainsad sellistes kelmustes osalejad ja kindlasti ei tohi inimesed oma valvsust kaotada. Oluline on enda vara selliste petturite eest hoida ning mitte anda kellelegi ligipääsu enda pangakontole,“ ütles Saks.
Kriminaalbüroo juht Rain Vosman lisas, et sama skeemi alusel on sel aastal Eestis toime pandud mitu kelmust. „Uurime täiendavalt, kas kinnipeetud meestel võib olla seos ka nende varasemate juhtumitega ning kes on taolisi kelmusi organiseeriva grupeeringu teised võimalikud liikmed,“ lisas ta.

Vosman rõhutas, et ükski pangatöötaja ei palu inimeselt tema paroole ning veel vähem pangakontolt sularaha välja võtta ja endale üle anda. „Selliselt käituvad vaid petturid,“ kinnitas ta. „Politsei teeb selliste kelmuste ennetamiseks pankadega koostööd ning nii näiteks uurivad tellerid enne suure sularahasumma väljastamist kindlasti üle, mis eesmärgil seda tehakse. Mõni kelm on aga keelanud tellerile raha väljavõtmise põhjust öelda. Sellisel juhul ei saa ka pank lõpuni inimese raha kaitsta, kui inimene seda ei taha. Seda tähtsam on, et igaüks oleks kursis levivate petuskeemidega ega loovutaks kelmidele oma paroole ega ka sularaha,“ sõnas politseijuht.

Jaga

Vaata ka:

file 20191211 95111 fbz9rf

ILM: Neljapäev 2.12 – Sajab lund ja tuiskab, õhutemperatuur on -17..-8°C

Öösel: Pilvisus tiheneb. Saartelt alates hakkab lund sadama, vastu hommikut ka mandri lõunaosas, paiguti tuiskab. …

louis hansel wVoP Q2Bg A unsplash scaled

Ministeeriumi teatel käivad väljas söömas vaid jõukamad inimesed

Programmi Eesti Maitsed juht Aivar Hanson käis toitlustussektori nimel välja ettepaneku, mis aitaks niigi keerulisse …

Tanel Kiik crop scaled

Terviseminister Tanel Kiige väljavahetamisel võib olukord hoopis hullemaks minna

Tänasest Kaja Kallase portreeloost selgub muu hulgas, et peaminister ei taha tervise- ja tööminister Tanel …

jaunt and joy of EmRp0jwg unsplash scaled

USA: Venemaa võimaliku kava kohta tungida Ukrainasse on tõendeid

USA on näinud asitõendeid, mis viitavad võimalikule Venemaa sissetungi kavale Ukrainasse, ütles kolmapäeval Ühendriikide välisminister …