Keskkonnaamet on käesoleva aasta 15. aprillist alates kontrollinud pesitsusrahu kaitseks 1119 kinnistut ning reageerinud 35 kaebusele. Peatatud on 12 raietööd, neist kuus on olnud vanades linnuliigi rikastes metsades. Möödunud aastal peatati sama perioodi jooksul samuti 12 raietööd.
Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra ütles, et kontrollide eesmärk on teavitada avalikkust ja metsaomanikke lindude pesitsusperioodist ning peatada vajadusel raie, et vältida pesade hävitamine ja kahjustamine või lindude pesitsemise häirimine. „Kontrollide seniste tulemustega võib jääda rahule, sest rikkumisi on kontrollide hulka arvestades vähe. Valdav enamus metsameestest väldib pesitsusrahu aegset raiet, ligikaudu 60% metsateatistest on juba enne seda aega ellu viidud ning 40% jääb siis suve lõppu ja sügisesse,“ rääkis Vakra.
Vakra lisas, et pesitsusrahu kontrollid on planeeritud enamasti kaitsealadele. „Sellistes metsades, mis on kaitstavatest aladest väljaspool, kontrollime ennekõike linnuliigi rikaste tüübirühmade vanemaid puistusid, sest nendes on mõju metsalinnustikule suurim. Enamusel metsaomanikest on raieplaanid loodusega kooskõlas, näiteks looduskaitsealadel ei ole me tuvastanud ühtegi raietegevust,“ selgitas peadirektor.
Seniajani on Keskkonnaamet teinud 12 raiete peatamise ettekirjutust. Läänemaal on ettekirjutusi tehtud 3, Harjumaal 3, Viljandimaal 2 (ühe kinnistu kahel katastriüksusel erinevad ettekirjutused), Jõgevamaal 1, Saaremaal 1, Raplamaal 1 ja Valgamaal 1. Kokku on sel aastal laekunud 35 metsaraietel pesitsusrahuga seotud kaebust. Keskkonnaameti inspektorid on leidnud paikvaatlustel kolm kaitsealust liiki – teise kaitsekategooriasse kuuluva kanakulli ning kolmandasse kaitsekategooriasse kuuluvad väike-kirjurähni ja hiireviu.
Pesitsusrahu järelevalve numbrites:
• Pesitsusrahu tagamiseks on Keskkonnaamet teostamas plaanilisi pesitsusrahu kontrolle 15. aprillist 30. juunini.
• Kõik 12 metsaraiet on peatatud ettekirjutustega.
• Kontrollitud on 1119 kinnistut, raietööd on käinud neist 35 kinnistul, raietöödest enamus on toimunud nooremates metsades.
• Kaitsealuse liigi pesitsemine on avastatud kolmes raiepaigas, kõigis raied peatati. Kõige haruldasem, teise kaitsekategooriasse kuuluva kanakulli pesitsus, leiti Viljandimaalt, kus lisaks puude langetamisele, peatati ka metsamaterjali kokkuvedu.