Sunday , 19 September 2021
bad sleep2 1600 850x560 1

Peamised unetuse põhjused ja kuidas olukorda leevendada

Unetuse all kannatava inimese olukord on väga keeruline. Unetusest tulenevate probleemidega hakkama saamine võib osutuda raskeks nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Kurnatud inimene ei pruugi end unisena tunda ja ei suuda seetõttu magama jääda. See omakorda paneb tööle negatiivsete sündmuste nõiaratta, kus päevad mööduvad unetusele mõeldes ja õhtuti kardetakse magama minna.

Peamised unetuse põhjused ja selle tagajärjed

Unetusel ei ole ühte ainsat ja selget põhjust. Põhjused võivad olla seotud magama minemise ajaga, reisimisega, graafikutega tööl jne.        Toomegi järgnevalt ära levinuimad unetuse põhjused:

  • liiga hiline või liiga varane uneaeg;
  • reisimisel teise ajavööndisse sattumine;
  • vahetustega töö;
  • tervisehäired;
  • ravimitest või ainete kasutamisest tulenevad põhjused.
Ülal loetletud põhjuste tekitatud unetusel on väga suur mõju nii selle käes kannatavale inimesele kui ka teda ümbritsevatele pereliikmetele ja kolleegidele. Unetus tekitab ärevust ning stressi ja inimesel kaob tahe teistega suhelda, puudub energia seniste tegevustega tegelemiseks ning ta muutub hajameelseks. Unetuse käes kannataja võib olla ohtlik nii endale kui ka teistele.

Unetuse diagnoosimine ja ravi

Pärast probleemi teadvustamist peab haige pöörduma unenõustaja vastuvõtule. Õnneks leidub unetuse raviks ka lihtsamaid meetodeid, mis aitavad kaasa unetusest vabanemisele. Näiteks võib piisata unerütmi korrigeerimisest või kognitiiv-käitumuslikust teraapiast.

Tõsisematel juhtudel koostatakse unearsti ja teiste spetsialistide koostöös uuringute- ja raviplaan. Unetuse uuringutena kasutatakse nii koduseid uuringuid (nt liikumise pikaajaline registreerimine ehk aktimeetria ja hingamishäirete limiteeritud uuring) kui ka kliinikutes läbi viidavaid öiseid uuringuid (sh polügraafia ja polüsomnograafia).

Unetuse ravi hõlmab mitmeid meetodeid. Häire iseloomust ja uuringute tulemustest lähtuvalt võidakse määrata kas psühho- või farmakoteraapia. Enamasti aitab unetuse puhul kõige paremini kognitiiv-käitumuslik psühhoteraapia, kuid vajadusel tuleb kasutada ka ravimeid.

unes sipleja (uneaegsed liigutushäired)

…kiristasin taas hambaid, kas tõesti kiristasin?…eeeee, ei usu…sääremarjad valutavad, rauapuudus vist, mis mu jalgadega küll on…ma siputan vist jällle jalgadega, said haiget?…tahad, lähen teise tuppa sohvale?…igatahes nii imelik tunne on jalgades…see ei lähegi, see ebamugavus jalgades…millest küll?…veider, kohvi vist sai liiga palju…ebamugav, väga ebamugav!!!…

Kuidas unes siplejat ära tunda?

Unes sipleja võib puhkeseisundis tunda jalgades või kätes ebameeldivust ja vajadust neid liigutada. Tema öist und võib rikkuda ka rahutute jalgade sündroom, sest häiriv tunne jalgades (“sibinad”, “sipelgajooksutunne” jms) sunnib jalgu liigutama ja see tunne leeveneb ainult liigutamisel. Seetõttu tuleb inimesel vahel koguni üles tõusta ja veidi ringi käia. Sellele lisanduvad aga seejärel probleemid uuesti uinumisega, kuna sageli ei lase rahutuse tunne jalgades pikalt uuesti magama jääda.
Unes siplemise sümptomid võivad olla erinevad, kuid unes siplemise käes kannataja ise ei pruugi neid tähele panna. Unes sipleja voodikaaslane võib aga kirjeldada järgmisi peamisi tunnuseid:

 • unes jalgadega siplemine, mille näol võib olla tegemist perioodiliste jäsemeliigutuste häirega (PJLS), mida iseloomustavad korduvad liigutused;
 • hammaste uneaegne krigistamine (bruksism), mida seostatakse sageli stressiga ja mis võib hammastele kahjulikult mõjuda.

 

Unes sipleja enesetunne

Sarnaselt paljudele teistele unehäiretele võib ka unes sipleja end päeval väsinu ja unisena tunda. Rahutu ja katkendlik uni äratab magaja pidevalt üles ning see võib omakorda tekitada unetust ja une-ärkveloleku rütmihäireid. Tegemist on justkui unehäirete nõiaringiga.

Jaga

Vaata ka:

13074736t1hd2da

19.09 Ööpäevaga tuvastati 462 uut covid-19 haiget, suri 1 koroonaviirusega nakatunud inimest.

19. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 139 inimest. Kokku on haiglas 161 …

13074736t1hd2da

18.09 Ööpäevaga tuvastati 391 uut covid-19 haiget, suri 3 koroonaviirusega nakatunud inimest.

18. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 134 inimest. Kokku on haiglas 154 …

laps 1 scaled

Laste puude raskusastme tuvastamise aluspõhimõtted.

Ikka tuleb ette olukordi, kus inimesed ei mõista, miks puude raskusastme tuvastamisel tehakse otsus ühte …

Pfizeri vaktsiin

Portugali arst võttis sõna laste vaktsineerimise vastu: oma lapsi ja lapselapsi ta vaktsineerida ei luba

Tunnustatud Portugali arst ja endine presidendikandidaat Fernando Nobre võttis sõna Portugali otsuse vastu lasta üle …