Erakorralised uudised
kajakallas

Peaminister vastas arupärimistele peretoetuste vähendamise ja rahvastikukriisi kohta

Peaminister Kaja Kallas jätkas vastamist Riigikogu liikmete Riina Solmani, Urmas Reinsalu, Helir-Valdor Seederi, Andres Metsoja, Mart Maastiku, Tõnis Lukase ja Aivar Koka esitatud arupärimisele rekordmadala sündide arvu ja lastega seotud soodustuste vähendamise kava kohta (nr 2), mille arutelu jäi eilsel istungil tööaja lõppemise tõttu pooleli.

Arupärijad küsisid, kuidas kavatseb peaminister tagada jätkusuutliku riigi ja selle, et tulevikus oleks piisavalt lapsi, kellele riiki pärandada, kui minnakse kärpima lastetoetusi, peretoetusi. Uuriti, milliseid teenuseid on plaanis kärpetingimustes sündimuse kasvu suurenemiseks sisse viia ning millel põhineb hinnang, et need aitavad sündimust suurendada.

Kallasosutas, et sündide vähenemisega kohanemine on väljakutse kõigi Euroopa riikide jaoks, kuivõrd kõik praegused kriisid on vähendanud perede kindlustunnet. „See ei ole seotud mitte rahaga, vaid sellega, et oli COVID ja siis tuli sõda,“ lausus ta.

Peaminister ütles, et kui vaadata riike, kus olukord on parem ja sündimuskordaja suurem, siis neid ühendab parem töö‑ ja pereelu ühildamine ehk partnerite võrdsem osalemine kodustes töödes ning lapsed ei ole ainult emade, vaid ka isade mure ja rõõm. „See, et naised saavad jätkata sellega, milleks nad on haritud või mis on nende töökoht. Näiteks selle jaoks me vaatame üle ka need meetmed, mis vähendavad soolist palgalõhet,“ sõnas ta.

Kallase sõnul aitavad sündimusele kaasa turvalised peresuhted ja tema sõnul võetakse selleks tähelepanu alla pere soopõhise vägivalla vähendamine. „Peame oluliseks ohvrite toetamist, tugikeskuste stabiilset rahastamist, spetsialistide koolitamist, ka vanemate koolitamist vanemlike oskuste osas,“ lausus ta.

Peaminister lisas, et sündimust saab suurendada ka naiste kindlus tuleviku suhtes. „Paraku me näeme seda, et just isad lähevad perede juurest ära ja emad jäävad lastega üksi. Sellepärast oleme me pakkunud kindlust ka läbi elatisabitoetuse tõstmise. Lastehoiuteenused, kõik teenused, mis võimaldavad tegelikult inimestel seda otsust teha,“ sõnas Kallas.

Läbirääkimistel võtsid sõna Tõnis Lukas ja Priit Sibul Isamaa, Rain Epler, Varro Vooglaid, Mart Maastik, Kalle Grünthal, Kert Kingo, Martin Helme ja Helle-Moonika Helme Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Liisa Pakosta ja Hendrik Johannes Terras Eesti 200 ning Tanel Kiik Eesti Keskerakonna fraktsioonist.

Veel vastas peaminister Riigikogu liikmete arupärimisele rahvastikukriisi kohta (nr 4). Istungi tööaja lõppemise tõttu lükkus homse istungi päevakorda vastamine arupärimisele Eestis ajutise ja rahvusvahelise kaitse saanud Ukraina mobilisatsiooniealiste meeste kohta (nr 5).

Samuti lükkus homsele istungile tänase istungi päevakorras olnud president Alar Karise esitatud Riigikogu otsuse „Urmas Varblase Eesti Panga nõukogu esimehe ametisse nimetamine“ eelnõu (23 OE) arutelu, millega nimetatakse Eesti Panga nõukogu esimeheks majandusteadlane ja ka praegu Eesti Panga nõukokku kuuluv Urmas Varblane.

Vaata ka:

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop: Teisipäev, 18. juuni 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Kaart: Sauade Äss Täna tõotab tulla energiline ja inspireeriv

horoskoop

Horoskoop – Teisipäev 18 juuni 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Täna oled täis energiat ja valmis võtma vastu uusi