Kolmapäev , 27 september 2023

Peaminister Kaja Kallase kinnitusel on Reformierakond lastetoetuste tõstmise poolt

Peaminister Kaja Kallase kinnitusel on Reformierakond lastetoetuste tõstmise poolt, ent soovib teiste riigikogu erakondade algatatud peretoetuste eelnõu arutamiseks ja eelkõige katteallikate leidmiseks valitsusele rohkem aega.

Kallas märkis esmaspäevahommikuses avalduses, et valitsus peab oma plaanide tegemisel vaatama tervikpilti ning tuleb arvestada, et Eestis on palju valdkondi, kuhu oleks lisaraha vaja – näiteks kaitsekulud, kõrghariduse rahastamine, pikaajaline hooldus, õpetajate, päästjate, politseinike palgad, energeetika, kui mainida vaid mõnda murekohta.

“Sel põhjusel arutataksegi neid ettepanekuid koos eelarvega, sest pikaajaliste kulutuste tõstmisel peab ära tegema ka teise poole võrrandist – kust pikaajaliselt kulude katteks tulud leida,” kordas Kallas eelmisel nädalal öeldut.

“Reformierakond on lastetoetuse tõstmise poolt. Ainus asi, mida palusime eelmisel esmaspäeval, kui meie koalitsioonipartner oma ettepanekut esmakordselt tutvustas, ja mida palume ka nüüd: et meil oleks aega ettepanekut arutada (eriti arvestades, et rahandusminister oli eelmisel nädalal ära).”

Kuna ka ettepaneku esitajate soov on tõsta lastetoetusi alles veebruarist 2023 ehk koos järgmise aasta eelarvega, siis palub Kallas Reformierakonna nimel võtta aega korralikuks aruteluks, sest ettepanek nõuaks ligi 300 miljonit täiendavat eurot aastas. Püsikulusid saab katta kas mingi muu püsikulu kärpimise (ärajätmisega) või maksutõusudega, ühekordse laenuga peaministri kinnitusel püsikulusid katta ei saa. Maksutõusud nõuavad Kallase sõnul aga laia ühiskondlikku debatti.

Loe ka:  TÄIENDATUD: Eelnõu kohaselt suureneb lapsetoetus 100 euroni iga lapse eest, lisatakse 700 eurot igakuist toetust neile, kes kasvatavad 3-6 last

“Vastutustundlik valitsemine nõuab, et pikaajalise mõjuga otsuseid tehakse kaalutletult, seega ma palun veelkord kõigilt riigikogu erakondadelt, et meil oleks piisavalt aega esitatud eelnõu arutada ning valitsus saaks esitada ka oma arvamuse. Seda aga ei ole võimalik teha, kui eelnõu arutelu on planeeritud juba esmaspäevale ehk 16. maile (samas kui see esitati menetlusse alles 12. mail).”

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Vaata ka:

53217266386 9770d6637b c jpg

Peaminister Kaja Kallase poliitiline avaldus

Ausatatud Riigikogu juhataja, head riigikogu liikmed! Mõned asjad elus on ettearvatavad ja korduvad aastast aastasse. …