Friday , 24 September 2021
photo 1580910365203 91ea9115a319

Millised toiduained mõjuvad mehe südamele kõige paremini?

Big Mäkkide, Chicken McNuggetsite ja šokolaadi-šeikide maailmas – kes tahaks tegelikult süüa spinatit või sellerikange? Tulemusena aga on ülirasvased toidukorrad tekitanud südamehaiguste epideemia, mis näiteks Põhja-Ameerikas on surmapõhjus number üks. Õnneks on paljude aastate jooksul teadlased ja toitumisspetsialistid uurinud ka toiduaineid, mis on südamele head. Mõned neist võivad Sulle üllatusena tulla. Niisiis, alljärgnevalt on toodud nende toitude nimekiri, mida Sa peaksid oma menüüsse kaasama. Võibolla aitab see Sul vältida arsti juurde minemist.

Kaer
Kaer kuulub suuremasse toiduainete kategooriasse, mida nimetatakse täisteraviljaks. Nagu nimigi viitab, sisaldavad täisteraviljad täielikku tera, mitte nagu teravili, millelt on töötlemise käigus eemaldatud klii ja idu. Kuigi taoline töötlemine lubab teatud teraviljal poeriiulitel kauem säilida, eemaldab see ka head kraami nagu näiteks B-vitamiine, vitamiini E, kiude ja antioksüdante. Eriti just kaer sisaldab vees lahustuvat kiudu nimega beta-glukaan, mis vähendab vere kolesterooli kogutaset ning ka madala tihedusega lipoproteiini (LDL) kolesterooli taset. See on oluline, sest LDL ehk “halb” kolesterool on osaline südameinfarkti tekkes. Mõnedes uuringutes on inimestel palutud oma menüüsse lisada kaerakliisid, ning on leitud, et seeläbi vähenes kolesterooli kogutase 18%. Osades uurimustes on LDL kolesterool langenud koguni 9%.

Lisaks on täisteraviljal ka madal glükeemiline indeks, mis näitab seda, kui kõrgeks tõstab toit Sinu veresuhkru taseme. Madala glükeemilise indeksiga toiduained on kasulikumad, kuna need aitavad ära hoida suhkruhaigust (diabeeti), mis on omakorda suur südamehaiguse riskifaktor. Järgmine kord, kui sööd hommikusöögiks võileibu või maisihelbeid, peaksid võibolla kaaluma kausitäie kaerahelbepudru keetmist.
Punane vein
Tahad kooki osta ja selle ära ka süüa? Sel juhul joo punast veini. Mõõdukas koguses (120 kuni 240 ml päevas) punane vein kaitseb südant. See mõju tuleneb punaveinis sisalduvates antioksüdantidest, eriti resveratroolist. Viimast südamele kasulikku ainet leidub viinamarja osistes. See vähendab LDL kolesterooli ning ka vere kolesterooli koguhulka. Veelgi enam, nii resveratrool kui ka teised punases veinis leiduvad polüfenoolid pidurdavad teatud verekomponentide – trombotsüütide – ning seega ka vereklompide teket. Sarnaselt aspiriinile (mis on üks põhilisi ravimeetodeid südameinfarkti ennetuses) aitab punane vein vältida trombotsüütide kokkukleepumist; viimane on aga südamearteri ummistumise võtmesündmus.

Uusimad teaduslikud uuringud on näidanud, et punaveinil on võime artereid lõõgastada ning seega Sinu vererõhku langetada. Lisaks on veini tarbimine seotud C-reaktiivse valgu (CRV) madalamate tasemetega. CRV on südameveresoonte põletiku näitaja. Seega võib veini joomine vähendada südamehaiguste tekkeriski.

Spinat
Spinat ning paljud teised rohelist värvi lehelised juurviljad (näiteks lehtsalat) sisaldavad foolhapet, mida tuntakse ka vitamiin B9 ning folaadi nimede all. Kuigi folaadi puudulikkus on tuntud eriti selle poolest, et põhjustab väärarenguid vastsündinutel, on hiljutised uuringud paljastanud, et folaadi puudus võib olla seotud ka südamehaigustega. Foolhape vähendab nimelt vereringluses oleva homotsüsteiini tasemeid. Kõrge homotsüsteiini tase tõstab aga südameinfarkti riski. Seega, suurendades foolhapet sisaldavate toitude manustamist võib väheneda südamehaiguste risk.

Jaga

Vaata ka:

vaktsiin

Koroonavaktsiini eesmärk on, et me oleksime tervemad ja õnnelikumad.

„Maailmas tehakse uuringuid ja ma kuulsin eelmisel nädalal Ameerika ekspertide diskussioonist, et tõenäoselt tuleb laste …

reovesiminuaeg

Reoveeuuring ennustab nakatunute arvu kasvu Põhja-Eestis

Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad koroonaviiruse koguse kasvu. Eelmiste nädalatega võrreldes on kasv …

13074736t1hd2da

24.09 Ööpäevaga tuvastati 548 uut covid-19 haiget, suri 4 koroonaviirusega nakatunud inimest.

24. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 141 inimest. Kokku on haiglas 169 …

rase

Ülevaade paratsetamooli võimalikule loodete arengut kahjustavale mõjule.

Neljapäeval avaldas rahvusvaheline teadlasrühm ülevaate, kus osutab paratsetamooli võimalikule loodete arengut kahjustavale mõjule. Siiski pole …