Erakorralised uudised
adam bartoszewicz lNFfYtrbkRM unsplash

Oma organismi saad puhastada ka toidu abil

Tänapäeva maailmas on võimatu vältida kokkupuutumist erinevate mürgiste ainete ehk toksiinidega – neid leidub nii keskkonnas, toidus kui ka kosmeetikas.

Jääkained ja toksiinid tekivad samuti ainevahetusprotsesside tagajärjel. Organismi detoksifikatsioon ehk puhastumine on keha loomulik protsess, kuid organismi liigse ülekoormuse tõttu võib see muutuda liiga aeglaseks ja ebaefektiivseks. Järjepidev tasakaalustatud toitumine on parim viis, kuidas keha puhastada.

Organismi puhastamise eest vastutab maks

Maks on kõige suurem organismi puhastamisega tegelev organ. Maksa tööd häirib alkoholi joomine, suitsetamine, suur ravimite tarvitamine, toidus olevad pestitsiidid, järjepidev mitte tasakaalustatud toitumine ja eriti liigne rasva- ning suhkrurohke töödeldud toidu söömine. Kahjulikud ühendid jäävad lagundamata või kehast välja viimata, kui me saame neid toidu või kosmeetikaga liiga palju. Sellisel juhul on puhastamistööd tegevad organid ülekoormatud ja kehas puuduvad lagundamiseks vajalikud toitained.

Toksiinid ja jääkained võivad organismi kuhjudes põhjustada terviseprobleeme

Kui maks ei tööta korralikult, võivad jääkained ja mürgid osaliselt ladestuda rasvarakkudes. Maksa detoksifikatsiooni võime langus toob kaasa ka nõrgema tervise. Maksal on oluline roll ka D-vitamiini, raua, kolesterooli ja rasvade sünteesis. Tänapäeva inimese menüü on kiudainetevaene, süüakse liialt suurtes kogustes töödeldud toitu, liha ja suhkrut. Samal ajal ei sööda piisavalt köögivilju, kvaliteetset täistera teravilja, puuvilju, kaunvilju, marju, pähkleid ja seemneid. See kõik mõjutab negatiivselt meie mikrobioomi tasakaalu, soodustades kahjulike bakterite-seente koloniseerimist, mis omakorda eritavad mürgiseid ainevahetusjääke, takistavad mürkide väljaviimist ning koormavad maksa.

☞ Organismi loomulikuks puhastumiseks tuleb hoolitseda oma ainevahetuse efektiivsuse ja mikrobioomi tasakaalu eest.

Inimese kehas on kõik seotud, seetõttu on ka organismi puhastuse toetamine toiduga igati kasuks. Selleks, et organism saaks loomulikult puhastuda, teevad koostööd nii maks kui teised elundid: sapipõis, neerud, lümfisõlmed, käärsool ja nahk. Puhastumisest on kasu seedimisele ning naha tervisele. Puhastumine aitab hakkama saada kehas olevate põletikega, tugevdab immuunsüsteemi ja annab rohkem terviklikku elujõudu.

☞ Efektiivset puhastumist soodustab korralik uni ja hea ümberkäimine vaimse tervisega, samuti liikuv eluviis ning saunarõõmude nautimine ilma alkoholita.

Millised toiduained toetavad detoksifikatsiooni?

  • mõruaineid sisaldavad köögiviljad: lehtsalat, artišokk, endiiviasigur, rukola
  • võilillejuur, võilill, takjas, petersell, koriander, seller, värsked idandid ja võrsed
  • kapsalised: peakapsas, punane kapsas, brokoli, lehtkapsas, rooskapsas
  • spargel, avokaado, peet, erinevad marjad, greip, laim, sidrun, apelsin
  • kreeka pähklid, küüslauk, sibul, ingver, granaatõun
  • toortatar, maapirn, täistera riis, must või punane riis
  • seened
  • taimeteed, roheline tee, puhas vesi.

Autor: Katri Merisalu Toitumisnõustaja

Allikas. Rimi.ee

Vaata ka:

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Läänemaal hukkus jalgrattur

Eile toimus 25.06.2024 liiklusõnnetust. Juhtimiselt kõrvaldati 48 alkoholi või narko tarvitamistunnustega sõidukijuhti. Liiklusõnnetused 24.06.2024 kell

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o

25.06.24 ööpäeva liiklusinfo ja õnnetused

Eile toimus 25.06.2024 liiklusõnnetust. Juhtimiselt kõrvaldati 48 alkoholi või narko tarvitamistunnustega sõidukijuhti. Liiklusõnnetused 24.06.2024 kell