Uudised

OLULINE: Tallinn, Tartu ja Helsingi lõid ühise ühistranspordi piletirakenduse

Tallinn, Tartu ja Helsingi lõid piiriülese süsteemi, mis annab võimaluse kasutada ühtset ühistranspordi piletiostuvõimalust kõigis kolmes linnas.

Piiriülene süsteem annab Eestist Helsingisse reisides võimaluse osta ühistranspordi pilet läbi uudse rakenduse Pilet.ee 2020. Selle saab soetada otse läbi rakenduse, ilma et peaks omama Helsingi linna ühistranspordi kaarti või seisma pileti ostmiseks kioski järjekorras, vahendab BNS.

Helsingi Matkakortti sõidukaardi omanikud saavad võimaluse osta oma kaardile Tallinna ja Tartu päevapileteid ja neid Eesti ühistranspordis valideerida. Lisaks on nüüdsest võimalus kõiki enda sõite jälgida aadressidel pilet.ee ja hsl.fi.

Eesmärk on vähendada autokasutust

“Piiriülese süsteemi arendamise peamine eesmärk on julgustada inimesi reisides autokasutusest loobuma ja selle asemel rohkem ühistransporti kasutama. Kui piletiostmine on mugav ja emakeeles, peaks see aitama kaasa keskkonnasõbralikumate valikute tegemisele. Selle projekti rakendamisel ei olnud meil kelleltki õppida ja eeskuju võtta, kuna me ei leidnud infot, et mujal oleks selliseid arendusi edukalt ellu viidud,” märkis Tallinna transpordiameti piletisektori juhtivspetsialist Tiit Laiksoo.
“Tallinna linna üks suurimaid priortiteete on olnud  kaasaegsed e-lahendused ja nende rakendamine meie linlaste ja linna külalistele. Uudne süsteem ei paku mitte ainult mugavat võimalust ühistranspordi kasutamiseks, vaid annab võimaluse loobuda ka plastikkaardi või paberpileti soetamisest,” kommenteeris projekti Tallinna linna abilinnapea Andrei Novikov.

“Ühine piletisüsteem muudab tartlastele Helsingis ning soomlastele Tartus ühistranspordi kasutamise mugavamaks ning loob seeläbi head eeldused keskkonnasõbraliku liikumisviisi kasuks otsustamiseks. Tervisekriisi perioodil on reisijate arv olnud tavapärasest väiksem, kuid piirangutevabas olukorras on Tartu ja Helsingi vahel liikumine olnud nii äri- kui turismireisijate jaoks väga olulisel kohal,” ütles Tartu abilinnapea Raimond Tamm.

Süsteemi väja töötamine võttis aega neli aastat
Ühildatud piletid kehtivad kõikide projektilinnade ühissõidukites, välja arvatud maakonnaliinidel ja Elroni rongides. Idee ristkasutatavast süsteemist on Laiksoo sõnul üleval olnud juba aastaid, kuid neli aastat tagasi hakati uut võimalust ka reaalselt välja arendama.

“Edaspidi on plaanis laiendada süsteemi nii, et eestlased saaksid osta Helsingis pileteid Ühiskaardile ja soomlased oma Eesti pileteid mobiilirakendust kasutades. Samuti võiks laieneda süsteemi kaasatud linnade ring, näiteks eeskätt Pärnu,” lisas ta.

Piiriülene piletisüsteem teostati kolme linna koostööl E-ticketingi projekti raames, mida kaasrahastab Euroopa Liit Interreg Kesk-Läänemere programmi kaudu. Rakenduse Pilet.ee 2020 töötas välja AS Ridango.

Jaga
Back to top button