Thursday , 2 December 2021
soome

OLULINE: Soomes on koroona olukord väga halvaks läinud.

Asjatundjad peavad praegust koroona olukorda Soomes hullemaks kui varem pandeemia aja jooksul ja see ei anna järele talvel ega kevadel.

Koroonaga nakatumised on Soomes taas tipus, kuigi üle 80 protsendi üle 12-aastastest on ära vaktsineeritud. Evolutsioonibioloog Toomas Aivelo peab viiruse levikut praegu ulatuslikumaks kui varem pandeemia aja jooksul. Kuidas on see võimalik?

Küsimus on Aivelo väitel selles, et Delta variant levib niipalju kergemini kui varasemad variandid, ja vaktsiinid ei kaitse selle vastu täielikult, vahendab Ilta-Sanomat.

Aivelo sõnul võib praegu öelda, et karjaimmuunsus, mida vaktsiinidega loodeti saavutada, on Delta variandi puhul võimatu. Lisaks võib arvata, et koroona ei kao talvel ega ka kevadel veel kuhugi.
Vaktsiinid aitavad Aivelo väitel nakatumisi sedavõrd piirata, et viirus ei levi päris ulatuslikult.

Aivelo peab murettekitavaks seda, et ka koroonapatsientide hulk haiglates on saavutamas pandeemia aja tippu. Praegu on veel patsiente vähem kui kevadel, aga patsientide arv kasvab kiiresti.

Eilse esmaspäeva, 15. novembri seisuga oli Soomes haiglaravil 293 koroonapatsienti, neist 36 intensiivis. Kõige enam oli korraga intensiivis koroonapatsiente 2020. aasta kevadel, mil neid oli 83.

Soome sotsiaal- ja terviseministeeriumi hinnangul on haiglate koormus koroona tõttu suur veel kevadelgi. Seetõttu on oluline, et piirangud jätkuksid kuni kevadeni. Sotsiaal- ja terviseministeerium soovib koroonapiiranguid võimaldavate seaduste pikendamist kuni juunikuu lõpuni.

Millalgi koroona suurem hoog peatub. Aivelo arvates võiks see toimuda järgmise, 2022. aasta sügisel. Praeguseks on nakatumisi ja vaktsineerimis olnud nii palju, et millalgi saab pandeemia aktiivne faas läbi ja koroonast saab hooajaline haigus, eriti Euroopas ja Põhja-Ameerikas.

Veel pole aga teada, millise pikaajalise jälje koroona endast maha jätab. Pole näiteks teada, kas koroonast saab külmetushaiguse-taoline haigus või käitub see pigem nagu gripp. Külmetushaigust põhjustava koroonaviiruse puhul haigestuvad inimesed iga 1-3 aasta tagant. Kuivõrd koroona põhjustab raskema haiguse, võib see vahe olla isegi pikem.
Mingil hetkel muteerub viirus üha sagedamini. Nüüd on küsimus selles, kui tihti see juhtub, kuidas suudetakse uuendada vaktsiine ja kuidas viirus pikemas perspektiivis käitub.

Korona leviää voimakkaammin kuin koskaan – asiantuntijalta kolkko arvio epidemian päättymisestä

Tutkijatohtori Tuomas Aivelo arvioi STT:lle, ettei koronaepidemia hellitä Suomessa vielä talven tai kevään aikana. Koronavirustartunnoissa ollaan jälleen huippulukemissa, vaikka yli 80 prosenttia yli 12-vuotiaista on rokotettu kahteen kertaan. Ekologian ja evoluutiobiologian tutkijatohtori Tuomas Aivelo Helsingin yliopistosta arvioi, että virus leviää tällä hetkellä enemmän kuin missään aiemmassa vaiheessa epidemian aikana.

Jaga

Vaata ka:

file 20191211 95111 fbz9rf

ILM: Neljapäev 2.12 – Sajab lund ja tuiskab, õhutemperatuur on -17..-8°C

Öösel: Pilvisus tiheneb. Saartelt alates hakkab lund sadama, vastu hommikut ka mandri lõunaosas, paiguti tuiskab. …

louis hansel wVoP Q2Bg A unsplash scaled

Ministeeriumi teatel käivad väljas söömas vaid jõukamad inimesed

Programmi Eesti Maitsed juht Aivar Hanson käis toitlustussektori nimel välja ettepaneku, mis aitaks niigi keerulisse …

Tanel Kiik crop scaled

Terviseminister Tanel Kiige väljavahetamisel võib olukord hoopis hullemaks minna

Tänasest Kaja Kallase portreeloost selgub muu hulgas, et peaminister ei taha tervise- ja tööminister Tanel …

jaunt and joy of EmRp0jwg unsplash scaled

USA: Venemaa võimaliku kava kohta tungida Ukrainasse on tõendeid

USA on näinud asitõendeid, mis viitavad võimalikule Venemaa sissetungi kavale Ukrainasse, ütles kolmapäeval Ühendriikide välisminister …