Wednesday , 26 January 2022
light bulb gacc664c93 640

OLULINE: Elektritarbimise kasv võib tuua veel kolm aastat hinnatõusu

Ülemaailmne hüppeline energianõudlus võib tähendada veel kolm aastat hinnakõikumisi ja rekordilist saastet elektrijaamadest, kui riigid ei tee elektritootmises kohe märkimisväärseid muudatusi, hoiatas Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA).

IEA registreeris eelmisel aastal kõigi aegade suurima elektrinõudluse kasvu, mis tõi kaasa elektrikatkestusi, ajalooliselt kõrged hinnad ja rekordilise heitkoguse, vahendab The Guardian.

Agentuuri andmetel kasvas ülemaailmne nõudlus elektri järele 2021. aastal kuus protsenti. Tegu on järsima kasvuga alates 2010. aastast, mil toimus taastumine globaalsest majanduskriisist. Kokku kasvas eelmisel aastal elektrinõudlus üle 1500 teravatt-tunni, mis on suurim registreeritud näitaja.

Energiaagentuuri iga-aastases elektriraportis seisab, et selline olukord võib kesta veel kolm aastat ja sellega kaasnevad tõsised tagajärjed nii tarbijatele kui ka riikide majandustele, kui kiiremas korras ei tehta põhimõttelisi muutusi energiatootmises.

“Viimase aja järsud hüpped elektrihindades on tekitanud raskusi paljudele majapidamistele ja ettevõtetele kõikjal maailmas ning sellest võib saada sotsiaalsete ja poliitiliste pingete allikas,” ütles IEA tegevdirektor Fatih Birol.

Ligikaudu pool kasvust tuli ainuüksi Hiinast, kus elektrinõudlus kasvas hinnanguliselt 10 protsenti, võrreldes 2020. aastaga. Hiinas ja Indias olid mullu teisel poolaastal suured elektrikatkestused, sest söevarud ei suutnud nõudlusega sammu pidada.

Suurbritannias on viimastel kuudel kerkinud elektrituru hinnad rekordkõrgele, paljuski seetõttu, et pool elektrist tuleb gaasiküttel elektrijaamadest. Ülemaailmse gaasivaru nappuse tõttu on nende jaamade pidamine muutunud ülikalliks. Nii seisab Ühendkuningriik silmitsi energiakriisiga.

Loe edasi SIIT
Allikas. err.ee

Jaga

Vaata ka:

lorts

ILM. Teisipäev 27.01- Sajab lund, lörtsi ja vihma. Õhutemperatuur tõuseb -5..+3°C

Öösel: Pilves ilm. Lumesadu liigub läänest ida poole, kohati tuiskab, Lääne-Eestis läheb sadu üle lörtsiks …

pension

Valitsus algatas riikliku pensionikindlustuse seaduse ja kogumispensionide seaduse muutmise seaduse eelnõu,

Valitsuse algatatud riikliku pensionikindlustuse seaduse ja kogumispensionide seaduse muutmise seaduse eelnõu (475 SE) on esitatud …

mikk

OLULINE: Ringkonnakohus mõistis Lihula tulistajale Mikk Tarrastele eluaegse vangistuse

Tallinna ringkonnakohus muutis Pärnu maakohtu süüdimõistvat otsust karistust puudutavas osas, mõistes Mikk Tarrastele (33) 20 …

kaja kallas 90185653

Kaja Kallas: Kiirtest ei kaitse mitte kedagi nakatumise eest ja neid tagasi ei tooda

Peaminister Kaja Kallase sõnul lähtub valitsus teadusnõukoja soovitusest ning kiirteste alternatiivina vaktsiinipassile lähiajal tagasi ei …