Monday , 17 January 2022
mobile phone gd5cb26ea7 640

OLULINE: Eestisse võib lähiajal levida telefonidele ohtlik pahavara

Maailmas on levimas ohtlik telefoniviirus Flubot, mis võib lähiajal jõuda ka Eestisse, vahendab BNS.

Pahavara levib SMS-ina ja kuigi sõnum ise ning lingile klikkimine ei nakata, on ohtlik lingilt rakenduse alla laadimine ja installeerimine. Oht puudutab kõiki telefonikasutajaid sõltumata võrguoperaatorist. Elisa telekomiteenuste juht Mailiis Ploomann selgitas, et uut tüüpi ja väga kaval pahavara jõuab kasutajate telefonidesse SMS-i teel.

„Sõnumis antakse kliendile teada, et teda ootab kas pakk, häälsõnum või mõni muu kiireloomuline põhjus, kuid sellest teada saamiseks tuleb avada sõnumis olev link. Seejärel soovitatakse avanevalt veebilehelt alla laadida rakendus, mis nakatabki seadme viirusega,“ ütles Ploomann.

Kõnealune viirus on kõikvõimas ja nähtamatu ning saab õiguse kogu telefoni üle. See saab lugeda sõnumeid, saata SMS-e, jälgida kõike mida ekraanile kirjutatakse ja edastab sinu telefonikontaktidele SMS-e, et viirus edasi leviks.

„Kokkuvõttes tähendab see, et nakatunud telefoni kasutaja kaotab kogu privaatsuse ning saab kuu lõpus suure arve saadetud sõnumite eest,“ lisas Ploomann.

Kõige olulisem viis, kuidas vältida viirusega nakatumist, on mitte laadida telefoni tarkvara, mille kohta telefon annab teate, et tegemist pole ametliku rakendusega.
„Lühisõnumiga saabuvad tihti ka erinevad informeerivad, kinnitavad või muul moel vajalikud teavitused. Näiteks kingapood teavitab uuest talvesaabaste kampaaniast, restoran kinnitab üle lauabroneeringu, arstid saadavad visiidiaegade meeldetuletusi ja postifirmad saadavad sulle pakiautomaadi uksekoodi või lingi saadetise jälgimise keskkonda. Turvaliste saatjate sõnumites sisalduvad lingid on ohutud ja viivad kasutaja tavaliselt teenusepakkuja kodulehele. Sellised saatjad ei soovi kunagi, et klient (laadiks – BNS) alla mõne kahtlase rakenduse väljaspool ametliku rakenduspoodi,“ täpsustas Ploomann.

Kui keegi siiski kogemata pahavara alla laeb, on kindlaim lahendus viirusest vabanemiseks telefoni tehaseseadete taastamine.

Jaga

Vaata ka:

jogeva

Jõgeva ilmajaam tähistab täna sajandat sünnipäeva. Nimelt, just Jõgeval on mõõdetud Eesti absoluutne miinimum, see on miinus 43,5 kraadi

Mitmeid rekordeid registreerinud Jõgeva ilmajaam tähistab sajandat sünnipäeva. Jõgeval tehti esimene ilmavaatlus 15. jaanuaril 1922 …

kaja kallas 90185653

Omavalitsusjuhid ootavad Kaja Kallaselt uusi lahendusi elukalliduskriisis. Loe, nende pöördumist peaministri poole.

“Enam ei ole aega olukorda kirjeldada ja analüüsida. Eestimaa inimesed ootavad riigilt kiiret ja otsustavat …

vulkaan

Vulkaanipurse Vaikses ookeanis vallandas tsunaami. VIDEO!

Tänase vulkaanipurske tagajärel on tsunaamilained jõudnud Tonga suurima saare Tongapatuni. Riigi pealinn on üle ujutatud, …

torm 1

OLULINE: Esmaspäeval on tulemas Eestis selle talve suurim torm! Tuul möllab puhanguti 32 m/s

Esmaspäev. Öösel: pilves selgimistega ilm. Sajab lund, lörtsi, ja vihma ning kohati tuiskab. Puhub edela- …