Monday , 27 September 2021
bambusnoudplastik

OLULINE: Bambust sisaldavaid plastist toidunõusid ei tohi enam müüa

Tarbija tervise huvides loetakse bambust sisaldavad toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastesemed nõuetele mittevastavaks. Kodus olevate bambusnõude kasutamine mõtle hoolikalt läbi.

Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Katrin Jõgi sõnul peavad plastist müüdavad toidunõud vastama nõuetele, eelkõige seetõttu, et igast toiduga kokku puutuvast esemest eritub materjali koostisosi. „Eristada tuleb bambusest ja bambusjahust ning plasti segust valmistatud toidunõusid. Bambusjahu sisaldavast plastist võib toitu erituda tervisele ohtlike koostisosi. See on aga otsene oht tervisele,“ selgitas Jõgi.

Täna ei ole bambusjahu kasutamiseks Euroopa Liidus luba taotletud, mistõttu ei tohi seda koostisosana toiduga kokku puutuvates nõudes kasutada.
„Viimase kolme aasta jooksul on bambus-melamiin toodetega seoses esitatud Euroopa Liidus umbes 70 ohuteadet läbi toidu ja sööda kiirhoiatussüsteemi (RASFF). Laboratoorselt on kinnitatud melamiini või formaldehüüdi migratsiooni piirnormide ulatuslikud ületused. Melamiini seostatakse neerukahjustustega ning formaldehüüdile on omistatud kantserogeenne toime,“ kirjeldas Jõgi.

Põllumajandus- ja Toiduamet on kõigile käitlejatele, kes müüvad bambust sisaldavaid toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastesemeid saatnud märgukirja edasise käitlemise peatamiseks.

Paraku ei ole ilma laboratoorsete analüüsideta võimalik eristada, kas bambust sisaldavad tooted on ohtlikud või mitte. Ohu vältimiseks soovitab amet:

ära kasuta kuuma toiduga;
ära kasuta mikrolaineahjus;
ära kasuta lastele toidu serveerimiseks;
lõpeta kasutamine toidunõuna, kui pind on muutunud kriimuliseks.
Toidupakendid ja materjalid
Teiste sõnadega ka toiduga kokkupuutuvad materjalid ja esemed.
Toiduga kokkupuutumiseks võib kasutada mitmesuguseid materjaliliike (plast, klaas, keraamika, metall, puit, paber jne). Söödavaid materjale ja esemeid käsitletakse toiduna.
Toiduga kokkupuutuvate materjalidega seotud tegevustest (tootmine, töötlemine, import, turustamine) peab Põllumajandus- ja Toiduametit teavitama.

Toiduga kokkupuutuvad materjalid ja esemed hõlmavad kõiki materjale ja esemeid, mis on mõeldud toiduga kokkupuutumiseks (nt toidunõud ja köögitarvikud); mis juba puutuvad toiduga kokku ja on selleks ette nähtud (nt toidupakendid); või mille puhul võib eeldada, et need puutuvad toiduga kokku või eraldavad toitu oma koostisosi (nt salvrätid, kaupluste ostukotid). Sisuliselt on TKM mistahes toiduga vahetusse kontakti minev/olev materjal ja ese.

Toiduga kokkupuutuvateks materjalideks ja esemeteks liigitatakse ka inimtarbimiseks mõeldud veega kokkupuutuvad materjalid ja esemed (va ühis- või eraveevärgi püsiosad). Antiikesemeid ja katte- või pindmaterjale, mida võib koos toiduga süüa (nt söödavad juustukoorikud), ei liigitata toiduga kokkupuutuvateks materjalideks/esemeteks.

TKM võib olla valmistatud:

plastist (nt plastkarbid, joogitopsid)
klaasist (nt pudelid)
keraamikast (nt kruusid, ahjupotid)
metallist (nt konservitoosid, pannid)
paberist (nt pakkepaber) ja papist (nt koogikarbid)
puidust (nt lõikelauad)
muust materjalist (nt korgist- veinipudeli korgid, silikoonist- ahjunõud või ka mitmest eelpooltoodud materjalist korraga nagu plastaknaga paberist saiakotid, plastkorkidega kartongist tetrapakendid jm).
Miks võib TKM inimese tervisele ohtu põhjustada?
Kõikidest toiduga kokkupuutuvatest materjalidest/esemetest kandub mingisugune kogus materjaliosakesi toitu. Selleks, et materjalid/esemed oleksid inimese tervisele ohutud, on lubatud toiduga kokkupuutumisel nendest toitu üle kanduda väga väike kogus materjaliosakesi. Kui materjaliosakesi on toidus lubatust rohkem, võivad need pideva tarbimise tulemusena hakata organismis kogunema ja aja möödudes organismi mõjutama. See, kui palju osakesi kandub materjalist/esemest toitu sõltub materjali/eseme koostisest (kasutatud lähteained, tootmise tingimused) ja materjali/eseme kasutamise tingimustest toiduga kokkupuutel.

Kasutamistingimuste puhul on kolm olulist tegurit:

toidu reageerimisvõime materjaliga ehk toidu võime põhjustada materjaliosakeste sattumist toitu.
materjali/eseme kasutamise temperatuur toiduga kokkupuutumisel.
materjali/eseme toiduga kokkupuute ajaline kestvus.

Jaga

Vaata ka:

eur500

KUUM: Mees leidis Tartus Kuperjanovi tänavalt suure summa sularaha ja viis politseisse.

Mõni päev tagasi leiti Tartus Kuperjanovi tänavalt suurem summa sularaha, mis ootab nüüd politseis oma …

vana inimene

Oktoobrikuus saavad pensionärid lisaraha, aga seda ei saa kõik.

Tänavu oktoobri algul laekub üksi elava pensionäri arvele toetusena 115 eurot, järgmisel aastal samal ajal …

1200px TV3 Group Logo.svg

TV3 omanik All Media Eesti langes mullu kahjumisse.

Telekanali TV3 omanikfirma All Media Eesti langes möödunud aastal tunamullusest 175 800 euro suurusest puhaskasumist …

relv

Elvas ähvardas alkoholijoobes 34.a mees, relvaga naabreid ja politseinikku.

24. septembri hilisõhtul ähvardas alkoholijoobes 34-aastane mees Elvas Kirde tänava kortermajas relvataolise esemega naabrit ning …