Wednesday , 19 June 2024
lapsed nutiseadmed

Nutisõltuvus ohustab lapsi: ekraaniaeg tõusnud 2 korda pärast pandeemiat!


Eestis märkavad eksperdid murettekitavaid märke sotsiaalmeedia- ja arvutimängusõltuvusest, mis on levinud 17 protsendil lastest. Pärast COVID-pandeemiat on eriti tõusnud tüdrukute ekraanide ees veedetud aeg, kaks korda enam kui varem.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmetel ilmnevad arvutimängusõltuvuse sümptomid igal viiendal 11–15-aastasel poisil, samas kui tüdrukutel on see näitaja veidi madalam – 13 protsenti. Ent pandeemia ajal on ka tüdrukute sõltuvus ekraanidest kahekordistunud, eriti sotsiaalmeedia kasutamisel.

Koolipsühholoogide ühingu juhi Karmen Maikalu sõnul on ekraaniaeg ja sellest tingitud oluliste tegevuste tegemata jätmine levinud probleem paljudes peredes. Paljud vanemad ja õpetajad on mures, kuna lapsed võivad hommikuti koolis uniseks jääda, kuna veedavad öö arvutis.

See omakorda mõjutab negatiivselt noorte koolis käimist ja õpitulemusi ning lühendab nende unetunde.

Maikalu väidab, et ekraanide ees veedetud aeg on pigem vaimsete probleemide tagajärg kui põhjus. Lapsed võivad leida virtuaalmaailmast põgenemise reaalse elu probleemide eest, olgu selleks koolikiusamine või kodused mured.

Eesti arvutispordi liidu peasekretär Aleksei Garanin märgib, et lastel võib puududa kogemus sõltuvuse vältimisel, seega on oluline, et vanemad suunaksid neid paremini. Liit propageerib tasakaalu leidmist ekraanikasutuse ja puhkuse vahel ning kaasab noori tegevustesse, mis arendavad nende oskusi ja toetavad tervislikku eluviisi.

Eksperdid rõhutavad, et ekraanide täielik keelamine ei pruugi soovitud tulemusi anda, kuna on palju mänge ja rakendusi, mis võivad lapse arengut toetada.

Vaata ka:

Eduard Hvalovski

Politsei otsib 24-aastast Eduard Hvalovskit, kes hoiab kõrvale kriminaalmenetlusest

Eduard Hvalovski on toime pannud mitmeid isikuvastaseid kuritegusid. Hetkel hoiab mees kõrvale kriminaalmenetlusest ning on

53802136714 b38b2342e4 c

Transpordiameti hüdrograafid leidsid tundmatu laevavraki

Transpordiameti hüdrograafiaosakond avastas eelmisel nädalal Läänemerest Liivi lahest Ruhnu lähistelt uue senitundmatu laevavraki. Hüdrograafiaosakonna juhataja