Tuesday , 18 January 2022
Screenshot 2021 12 10 at 17.56.48

Nädalavahetuseks lubatud jäävihm teeb liiklemise ohtlikuks, aga libeda tõrjumiseks tuleb kasutada vaid lubatud vahendeid

Tänaseks ja homseks prognoositud jäävihm teeb ohtlikult libedaks nii kõnniteed kui ka sõiduteed ja ettevaatlikkusele kutsutakse kõiki liiklejaid. Tallinna tänavatel hooldustöid tegevad partnerid keskenduvad reedel-laupäeval libedusetõrjele. Lisaks jagab linn libeduse tõrjeks tasuta graniitkillustikku korteriühistutele, haridusasutustele, sotsiaal- ja tervishoiuasutustele, kultuuriasutustele ja teistele linna ametiasutustele.

„Oleme linnatänavate hoolduspartneritele andnud eelhoiatuse suunata kogu ressurss kõnniteede ja sõiduteede libedusetõrjele, kuid ka kõigi nende meetmete juures muudab jäävihm teed ikkagi ohtlikult libedaks. Linnaosavalitused jagavad tasuta graniitsõelmeid korteriühistutele ja soovitame tungivalt seda kasutada,“ ütles abilinnapea Vladimir Svet.

„Andsime nii koolidele, lasteaedadele, sotsiaal- ja tervishoiu ning kultuuriasutustele võimaluse saada juurde suures koguses graniitsõelmeid, et neil oleks võimalik jäävihma korral kohe libedusetõrjega alustada. Nii MUPO kui ka politsei patrullautod on varustatud puistematerjaliga ja on samuti libeduse tõrjel linlastele abiks,“ lisas Svet.

Keskkonna- ja Kommunaalamet ning linnaosad on hankinud libedusetõrjeks umbes 71 tonni graniitkillustikku, mida jagatakse ning ollakse valmis puistama neljapäeva ja reede jooksul.

Võimalusel tuleks liiklemist vältida

„Palume nii jalgsi kui ka autoga liiklemisel olla igal juhul väga ettevaatlik ja kui on võimalik, siis reedesel päeval koju jääda ja väljas liikumist vältida. Ilmaprognoosi põhjal ei ole välistatud, et jäätub ka elektritranspordi kontaktvõrk ning sel juhul mõjutab see nii trollide kui ka trammide liikumist. Ka Tallinna haridusasutused arvestavad sellega, et kõik lapsed ei pruugi kooli jõuda ja seda ei loeta põhjuseta puudumiseks,“ lisas abilinnapea Svet.

Tänavu 23. veebruaril tabas Tallinna jäävihmahoog, mille tulemusel sai Tallinna Kiirabi paari tunni jooksul 112 kukkumisega seotud väljakutset. Tavapäraselt teenindab Tallinna Kiirabi ööpäevas kokku 250 väljakutset.

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti hooldusosakonna juhataja Ago Vill selgitas, et linna hooldatavatel tänavatel ja teedel kasutatakse libedatõrjeks kõnniteedel peamiselt graniitkillustikku ning sõiduteedel ja jalgrattateedel naatriumkloriidi ehk teisisõnu tavalist söögisoola. Teele laotatav sool on segatud paakumisvastase ainega, ent muidu täiesti tavalise soola sarnane.

Liiv, tuhk ja tundmatud soolad libedatõrjeks ei sobi

Kuigi veel paarikümne aasta eest oli tavapärane libedust tõrjuda liiva või pliidi alt võetud tuhaga, siis tänapäeval seda avalikel teedel ja tänavatel enam kindlasti teha ei tohi.

„Ega see liiv ju tänavalt kuhugi ei kao kuni kevadkoristuseni,“ nentis Vill.

Kui talvine lumi ära sulab, siis saavad tänavad justkui näiliselt puhtaks, ent päike kuivatab peatselt liiva tolmuks, mis hakkab tuule mõjul kõikjale levima. „On ju talvesid olnud, kus päike paistab ja kõik asfaltteed on paljad, siis hakkabki see tolmuvärk pihta. Nii, et liiva ei tohi kindlasti kasutada,“ märkis ta. „Graniitkillustik sedaviisi ei tolma, vaid hoiab piisavalt sellist karedust, et libe ei oleks.“

Erinevate jääsulajate kasutamise osas ei osanud Vill seisukohta võtta, kuna neid on saadaval väga erinevaid ning neid kasutades tuleks kindlasti puistamisel järgida kasutusjuhendit.

Tallinna linnaosavalitsused jagavad sel talvel taas korteriühistute vahel laiali suure koguse graniitkillustiku sõelmeid ning kuigi ametlikult on sõelmete saamiseks avalduste esitamise aeg juba möödas, võivad hilisemad „ärkajad“ Villi sõnul kindlasti pöörduda oma linnaosavalitsuse poole selles küsimuses abi saamiseks.

„Talv on alles ees ja kui selline mure peaks olema, siis tasub kindlasti linnaosavalitsuse poole pöörduda ja sealt saab kindlasti abi,“ julgustas Ago Vill.

Graniitkillustiku küsimiseks leiab linnaosavalitsuste kontaktid siit: https://www.tallinn.ee/est/Linnaosavalitsuste-kontaktandmed.

Libedatõrje reeglid  kinnistuomanikele

  • Tallinna linna heakorra eeskirja kohaselt tuleb libeduse tõrjeks kasutada puistegraanuleid, mille läbimõõt on 2-6 mm.
  • Keelatud on kasutada tuhka või kloriide kõnni- ja pargiteel.
  • Ei tohi paigutada lund sõiduteele, kuhjata lund trammiteele lähemale kui ühe meetri kaugusele trammirööpast. Ehitise katuselt mahalangenud või koristustööde käigus mahaaetud lund ei ole lubatud jätta kõnniteele ja sõiduteele.
  • Pärast lume mahalangemist või mahaajamist tuleb lumi ära vedada või paigutada kinnistule, mille oluliseks osaks ehitis on.
  • Samuti ei tohi paigutada lund ühissõidukite peatusesse kogu tema pikkuses ning ühissõidukite peatusesse viivatele kõnniteedele.

Allikas Pealinn.ee

Jaga

Vaata ka:

wise

OLULINE: Eestlaste Wise pakub oma töötajatele 126-päevast täispalgaga isapuhkust

Eestlaste asutatud Briti finantstehnoloogiaettevõte Wise alustab uue puhkusepoliitikaga, mis võetakse kasutusele ettevõtte kontorites kogu maailmas …

indoneesia

Indoneesia parlament kiitis heaks seaduse rajada UUS riigi pealinn Kalimantanisse.

Indoneesia uue pealinna rajamiseks kulub 35 miljardit dollarit ning selle nimeks saab Nusantara, mis tähendab …

26166979 1772717192749034 5215974079727849660 n

OLULINE: Postiteenused muutuvad oluliselt.

„Inimeste elukvaliteet peab olema tagatud igas Eestimaa nurgas ja postiteenuse kättesaadavus on kindlasti selle oluline …

Elron rong

Tallinna-Tartu rongid hilinevad soojakraadide tulekuni

Viimase kahe nädala jooksul on mitmed Tallinna-Tartu rongid hilinenud või osaliselt asendatud bussidega, kuna äsja …