Teisipäev , 16 aprill 2024
Erakorralised uudised
seen

Mürgiseid seeni ei tohi toiduks müüa

Mürgiseid seeni, sh punast kärbseseent on keelatud toiduks müüa, sest tegemist on tervisele ohtliku seenega. Samuti on keelatud müüa punast kärbseseent kui toidulisandit, mis on kapseldatud või muul kujul.
Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Brigitte Salmuse sõnul laekub ametile vihjeid kärbseseene müügi kohta. „Tähelepanelikud inimesed annavad teada, et on märganud kuulutusi, kus müügiks pakutakse mürgist seent. Tihtipeale on kuulutused ka sotsiaalmeedias avalikult üleval,“ kirjeldas Salmus.

Punane kärbseseen on mürgine, ega ole mõeldud seespidiseks tarbimiseks. „Oluline on rõhutada, et lisaks sellele, et tegemist on mürgise seenega on punase kärbseseene müümine, sh toidulisandina (nt kapslis) keelatud uuendtoit. See tähendab seda, et müümine on keelatud kogu Euroopa Liidus,“ selgitas Salmus. Selline toode tuleb müügilt koheselt kõrvaldada. Salmus paneb inimestele südamele, et nad ei ostaks ega kasutaks selliseid kapseldatud tooteid. „Kuna sellised tooted ei ole kontrollitud, siis pole teada, mida kapsel sisaldab ning inimene võib oma tervist tugevalt kahjustada. Kindlasti ei tohi selliseid tooteid anda lastele“.
Punane kärbseseen kuulub närvimürke sisaldavate seente hulka ning seetõttu võib tarbimine põhjustada mürgistuse. Kärbseseene tarbimise korral tuleks ühendust võtta Mürgistusteabekeskusega infotelefonil 16662, kes oskab mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Vihjeid ohtliku toidu müügi kohta saab esitada meiliaadressile vihje@pta.agri.ee.
Toiduohutusalase seadusandluse alussäte on, et toidu ohutuse eest vastutab seda toitu tootev käitleja, kes peab tarvitusele võtma kõik meetmed ohutuse tagamiseks. Ameti kohustus on teavitada tarbijaid, kui turule on jõudnud toit, mida ei saa ohutuks pidada.

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

Regionaalminister Madis Kallas lahkub ametist

Regionaalminister Madis Kallas andis täna teada, et lahkub regionaalministri ametist. Kallase volitused ministrina lõppevad täna

ingel

Ingli sõnum – Teisipäev, 16. aprill 2024

Tere tulemast tänase inglisõnumi juurde! Täna toob ingel Metatron teile sõnumi usaldusest ja jumalikust juhatusest.

error: Sisu on kaitstud!