Erakorralised uudised
2023 2024

Mõned ennustused aastaks 2024


Kliimamuutus

Kliimamuutus on juba praegu üks suurimaid väljakutseid, millega maailm silmitsi seisab. 2024. aastal on oodata rohkem äärmuslikke ilmastikusündmusi, nagu põuad, üleujutused ja metsatulekahjud. See võib põhjustada ulatuslikku kahju varadele ja inimestele ning tõsta rändesurvet.

Kliimamuutuste mõju on juba tunda paljudes maailma paikades. Näiteks on põua tõttu kannatanud miljonid inimesed Aafrikas ja Lähis-Idas. Üleujutused on põhjustanud kahjusid Euroopas ja Aasias. Metsatulekahjud on hävitanud metsi Ameerika Ühendriikides, Austraalias ja mujal.

  1. aastal on oodata, et kliimamuutused süvenevad. Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni (WMO) prognooside kohaselt on 2024. aasta üks kuumemaid aastaid, mis on kunagi registreeritud. WMO prognoosib, et keskmine globaalne temperatuur tõuseb 2024. aastal umbes 1,2 kraadi Celsiuse järgi võrreldes 1850.-1900. aastaga.

Kliimamuutuste mõjude leevendamiseks on vaja võtta kiireid meetmeid. ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni (UNFCCC) raames on 195 riiki kokku leppinud Pariisi kokkuleppes, mille eesmärk on hoida globaalne soojenemine 2 kraadi Celsiuse järgi allapoole 1850.-1900. aasta taset ja püüda piirduda 1,5 kraadiga.

Et Pariisi kokkulepet täita, peavad riigid vähendama oma kasvuhoonegaaside heitkoguseid. Selleks on vaja investeerida taastuvenergiasse, energiatõhususse ja muudesse kliimamuutustega kohanemismeetmetesse.

Tehisintellekt

Tehisintellekt (AI) muutub üha võimsamaks ja seda kasutatakse üha laialdasemalt erinevates valdkondades, sealhulgas tervishoius, tootmises ja transportis. 2024. aastal võivad AI-d hakata täitma ülesandeid, mida praegu täidavad inimesed. See võib põhjustada töökohtade kaotust ja sotsiaalseid pingeid.

AI-d kasutatakse juba praegu paljudes erinevates valdkondades. Näiteks kasutatakse AI-d tervishoius haiguste diagnoosimiseks ja raviks, tootmises tootmise automatiseerimiseks ja transportis isesõitvate autode loomiseks.

  1. aastal on oodata, et AI-d kasutatakse veelgi laialdasemalt. Näiteks võib AI-d hakata kasutama õpetajate abina hariduses, juristide abina õiguses ja sõjaväelasena kaitsetööstuses.

AI-l on potentsiaal muuta meie elu mitmel viisil. See võib muuta meie töökohad, meie tervishoiusüsteemi ja meie suhtlemist teistega. AI-l on aga ka potentsiaal põhjustada sotsiaalseid pingeid, kui inimesed kaotavad oma töökohad või kui AI-d kasutatakse viisil, mis on inimestele kahjulik.

Geopoliitiline olukord

Geopoliitiline olukord on jätkuvalt ebastabiilne. 2024. aastal on oodata jätkuvat pingelist suhet Hiina ja USA vahel. Samuti on võimalik, et Venemaa jätkab agressiooni Ukrainas. See võib põhjustada rahvusvahelisi konflikte ja majanduslikku ebastabiilsust.

Hiina ja USA on maailma kaks suurimat majandust ja nende vahel on kasvav rivaalitsemine. 2024. aastal võib see rivaalitsemine süveneda, kuna Hiina püüab tugevdada oma globaalset mõju.

Venemaa on 2022. aastal alustanud agressiooni Ukrainas. See agressioon on põhjustanud rahvusvahelist hukkamõistu ja sanktsioone Venemaa vastu. 2024. aastal on võimalik, et Venemaa jätkab agressiooni Ukrainas, mis võib põhjustada veelgi suuremat rahvusvahelist konflikti.

Geopoliitiline ebastabiilsus võib põhjustada majanduslikku ebastabiilsust. Kui riigid on sõjas, siis on neil raske kaubelda ja investeerida. See võib põhjustada majanduskasvu aeglustumist ja inflatsiooni tõusu.


Aasta 2024 kohta on mitmeid ennustusi ja spekulatsioone, mille on esitanud erinevad eksperdid, teadlased ja mõttekodad. Need ennustused hõlmavad erinevaid valdkondi, nagu tehnoloogia, majandus, poliitika ja keskkond. Siin on mõned peamised trendid ja ennustused, mida võib aasta 2024 kohta kuulda:

  1. Tehnoloogia ja innovatsioon: On oodata jätkuvat edasiminekut tehisintellekti, masinõppe, kvantarvutite ja muude kõrgtehnoloogiliste valdkondade arengus. Samuti võib eeldada uusi läbimurdeid biotehnoloogias, sealhulgas geneetilises muundamises ja isikupärastatud meditsiinis.

  1. Majanduslikud arengud: Maailmamajandus võib kogeda muutusi seoses globaliseerumise, kaubanduspoliitika ja rahvusvaheliste majandussuhete osas. Samuti võib esile kerkida küsimusi seoses töö automatiseerimise ja selle mõjudega tööhõivele.

  1. Poliiitilised ja sotsiaalsed muutused: Poliitilises sfääris võib esineda muutusi, mis on seotud valitsuste, demokraatia ja rahvusvaheliste suhetega. Samuti võivad tekkida uued sotsiaalsed liikumised, mis käsitlevad erinevaid globaalseid küsimusi, nagu kliimamuutused ja inimõigused.

  1. Keskkond ja kliimamuutused: Kliimamuutuste osas võivad eksperdid ennustada nii loodusõnnetuste sagenemist kui ka edasist arutelu ja meetmeid kliimamuutuste leevendamiseks ja nendega kohanemiseks.

  1. Tervishoid ja pandeemiad: Pärast COVID-19 pandeemiat võib oodata edasisi arenguid tervishoius, sealhulgas uute vaktsiinide ja ravimite väljatöötamist, samuti ettevalmistusi võimalike tulevaste tervisekriiside jaoks.

Vaata ka:

ILM

ILM: Teisipäev 17.06 – Kohati sajab hoovihma, sooja kuni +25C

Öösel: Lääne-Eesti saartel ja rannikul vähese ning vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm. Mandril on pilves

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

TÄIENDATUD: Harjumaal hukkus liiklusõnnetuses inimene

Täiendus kell 21:45 Kommenteerib Põhja prefektuuri Ida-Harju jaoskonna välijuht Ilja Pahhomov: Esialgsetel andmetel sõitis 37-aastane