Sunday , 28 November 2021
bad sleep2 1600 850x560 1

Mis juhtub sinuga, kui sa ei maga?

Kas tead, mis juhtub sinu keha ja vaimuga, kui sa ei maga (või ei maga pikemat aega piisavalt?) Ja asi ei ole üldse vaid väikeses väsimuses – magamatus avaldab mitmesugust lühi- ja pikaajalist mõju, mida peaksid kindlasti vältima…
Magamatuse lühiajalised mõjud
Me võime küll mõelda, et need on lühiajalised mõjud, et siis pole hullu midagi? Tegelikult siiski mitte. Asi on selles, et magamatuse lühiajalised mõjud võivad meie elu samamoodi segi lüüa nagu pikaajalisedki mõjud. Kujuta ette, et lähed pärast magamata ööd tööle – väga produktiivseks see päev vist ei kujune, eks?

Ärrituvus

Ärrituvus on heade suhete vaikne hävitaja ja paljud uuringud on tõestanud, et unepuudus põhjustab vastupanuvõime vähenemist mis tahes keskkonnast tulenevale ärritajale. Tere tülid, inetud sõnad, mida sa hiljem kahetsed, ja tarbetu energiakulu vihastamisele…

Mäluprobleemid

Tõsi ta on – mäluprobleemid võivad tekkida isegi üheainsa magamata öö järel ja kuigi need kaovad niipea, kui oled piisavalt puhanud, võivad need sel päeval tööl või koolis tõsiseid probleeme tekitada.

Tähelepanuprobleemid

Tähelepanu on kõigi õppimise, kuulamise ja arusaamisega seotud ülesannete täitmisel ülioluline, seega on see eduka töö- või koolipäeva võti. Magamatus võib aga põhjustada tõsiseid tähelepanuprobleeme: mõne uuringu andmetel võib vaid üksainus magamata öö vähendada suutlikkust umbes 50%!

Hallutsinatsioonid

Tõsi, need on haruldane tagajärg, kuid need on palju hullemad kui miski muu, nii et paljas mõte luuludele peaks sind suigutama mõnusasse, energiat andvasse unne. Magamatus võib aja jooksul kuhjuda – kui jätad suhteliselt lühikese aja jooksul magamata 100 tundi, võib tekkida oht, et hakkad luulusid nägema ja kuulma. See võib olla eriti ebameeldiv neile, kel juba on tõsiseid psühholoogilisi probleeme, nagu näiteks skisofreenia.
Magamatuse pikaajalised mõjud

Kui lühiajalised mõjud tulevad ja lähevad ja häirivad su elu kõige rohkem üheks päevaks, siis pikaajalisi mõjusid peaks kindlasti kartma. Need võivad põhjustada tõsiseid füüsilisi ja vaimseid probleeme, nii et ei maksa neid kergelt võtta!

Südame-veresoonkonna haiguste riski suurenemine

Me ei hakka siin pikalt ja laialt kirjutama, kuidas magamatus mõjutab südame-veresoonkonna haiguste väljakujunemist, kuid mitmed uuringud kinnitavad, et inimestel, kes kannatavad magamatuse all, on ka üldiselt veidi suurem risk haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse.

Meeleoluhäired

Me ei pea silmas turtsakust või ärevust, mis kestab ühe päeva või kuni korralikult magada saad; pikaajaline magamatus võib viia selliste meeleoluhäirete väljakujunemiseni, mis ei kao pelga väljamagamisega. Halvimal juhul võib tekkida isegi depressioon.

Kaaluprobleemid

Kes oleks võinud arvata, et magamatus kaalutõusu põhjustab! Tavaliselt on see vastupidi… Aga siiski, pikema aja jooksul võib magamatus põhjustada kaalu suurenemist, sest organism lihtsalt ei suuda eluga ilma suure kalorihulgata toime tulla. Tõsiselt, kui pikemat aega magamatuse all kannatad, võid vaid paari kuuga rohkem kui 25 kg juurde võtta.
Õnnetused

Hea uudis – magamatus otseselt ei tapa, seega pelgalt pikemat aega magamata olemisest sa veel ei sure. Ometi tapab see kaudselt ja üks sellise kaudse tapmise viise on õnnetusse sattumise võimaluse suurenemine. Õnnetus võib juhtuda rooli taga, masinatega töötades ja lihtne tähelepanu hajumine võib põhjustada tõsiseid vigastusi mis tahes tegevuse juures – õnnetuse juhtumise % on suurem, kui uni ei ole olnud piisav!

Vilets elukvaliteet

Kõiki neid lühi- ja pikaajalisi mõjusid kokku võttes on selge, et magamatus võib üldist elukvaliteeti – sinu elu – oluliselt halvendada. Vaimne ja füüsiline tervis on meie kõige kallim vara, nii et ära seda unepuudusega küll kahjusta!

Jaga

Vaata ka:

covid kiirtest

Kiirtestid koolides andsid 2742 positiivset koroonatesti

Nelja nädala jooksul on koolides toimunud kiirtestimistes saadud 2742 positiivset testitulemust. Testimine jätkub, et avastada …

covid 19 g829362110 640

28.11 Ööpäevaga tuvastati 389 uut covid-19 haiget. Suri 2 koroonaviirusega nakatunud inimest

28. novembri hommikuse seisuga on haiglas 290 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 240 vajab haiglaravi raskeloomulise …

covid scaled

OLULINE: Väga nakkav Omicron viirus on jõudnud mitmele poole Euroopasse

Aafrikast alguse saanud koroona uus ja arvatavalt ohtlik tüvi Omikron on jõudnud ilmselt juba Taani, …

covid 19 gc5734fd40 640

Loe, mida sa peaks teadma uuest ohtlikust koroonaviirusest Omicron B.1.1.529.

Maailma Terviseorganisatsioon lisab tõenäoliselt reedel murettekitavate koroonaviiruse variantide sekka tugevalt muteerunud variandi B.1.1.529. Viroloogide sõnul …