Teisipäev , 23 aprill 2024
Erakorralised uudised
pineapple supply co PLJZmHZzk unsplash 850x560 1

Milliseid vitamiine saab ananassist?

Ananassil on suurepärane toitainete profiil!

  • 100 grammis värskes ananassis leidub kõige enam süsivesikuid (94%), sealhulgas olulisi kiudaineid, väikeses koguses taimset valku (4%) ja rasva (2%).
  • Vitamiinidest on ananassis enim C-vitamiini ja B6-vitamiini, folaate ning vähem teisi B-grupi vitamiine nagu tiamiin, riboflaviin, niatsiin ja pantoteenhape.
  • Ananass on ka hea mineraalainete allikas, sisaldades mangaani ja väiksemas koguses vaske, magneesiumi, rauda, fosforit, kaaliumi ning tsinki.
  • Taimed omastavad mineraalaineid mullast, seetõttu sõltuvad mineraalainete kogused kasvupinnasest ja väetamisest.

Mis on bromelaiin?

Värske ananass sisaldab huvitavat ensüümi nimega bromelaiin. Tegemist on seedeensüümiga, mis lõhustab valke aminohapeteks ja väikesteks peptiidideks, muutes valgud nii lihtsamini omastatavateks. Ananassi söömine on eriti kasulik neile, kellel on kõhunäärmega probleeme, sest sellisel juhul ei ole organism võimeline ise piisavalt seedeensüüme tootma.

Ananass sisaldab tervisele kasulikke kiudaineid

Kiudained hoiavad seedimise korras, aitavad ennetada südamehaigusi ja II tüüpi diabeeti ehk suhkruhaigust. Kiudainete regulaarne söömine aitab taltsutada söögiisu ja hoiab kõhu kauem täis, samuti aitavad kiudained veresuhkrut stabiliseerida. On avastatud, et kui tarbida piisavalt kiudaineid, siis saab organism ka piisavalt vajalikke vitamiine ning mineraale, sest toidud, mis on rikkad kiudainete poolest, on rikkad samuti vitamiinide ja mineraalide poolest.

Jämesooles elavad mikroorganismid on võimelised kiudaineid osaliselt lõhustama. Kiudained on toiduks seedetrakti mikroobidele. Neil mikroobidel on oluline roll inimese organismi kaitsevõime tagamisel. Väidetavalt sõltub umbes 70% meie immuunsüsteemist just mikrobioomist, mis on soolestikus elavate mikroorganismide ökosüsteem.

Soolestikus elab umbes sama palju mikroorganisme kui on rakke inimese kehas. Organismis on iga inimgeeni kohta 100-1000 mikroorganismi geeni.

Värske ananassi söömine alandab kehas põletikku

Tänu kõikidele olulistele toitainetele ja bromelaiinile on ananassi söömisest palju kasu, et ennetada külmetushaigusi, metaboolse sündroomi teket, südame- ja veresoonkonna haigusi, diabeeti ning vähki. Teadlased arvavad, et ananassile annab põletikuvastase toime bromelaiin.

rimi.ee

Vaata ka:

juripaev.jpg

Täna on JÜRIPÄEV 23 aprill

Jüripäeva nimetus märgib kirikukalendris püha Jüri (Georgi) surmapäeva. Pühapiltidel sümboliseerib püha Jüri lohetapjana ristiusu võitu

ingel

Ingli sõnum teisipäevaks, 23. aprilliks 2024

Usalda oma intuitsiooni ja lase sellel sind juhtida. Täna on päev, mil sinu inglid eriti

error: Sisu on kaitstud!