Monday , 18 October 2021
autumn ge75f7ea81 640

Milliseid aiatöid tuleks sügisel teha?

Sibulad ja seemned mulda

Sügisel istutamiseks on mitmeid häid põhjuseid. Esiteks muudavad vahelduvad vihm ja päike mulla istutamiseks parajalt niiskeks ning aednik ei pea kastmisel liialt vaeva nägema. Lisaks ei ole ka päike praegu aktiivne.

Kindlasti tasub mulda pista ka erinevaid köögiviljaseemneid, et kevadel paar nädalat varajasemat saaki nautida. Talvitudes muutuvad seemned tugevamaks ning nendest kasvanud taimedel areneb ka seeläbi elujõulisem juurestik, mis väljendub ka taimede tugevas maapealses osas. Sügisel võib julgelt külvata peterselli, porgandit, pastinaaki, tilli, lehtsalatit, küüslauku ja koriandrit.

Rohi ja kobesta

Sügisene niiskus tiivustab lillede ja taimede kasvu ning ka umbrohi teeb nüüd viimast kasvuspurti. Et kevadine aed pakuks umbrohuvaba silmailu, tuleb enne talvepuhkusele neist vabaneda.

Kõige lihtsam on neist lahti saada kohe pärast vihma või kastmist. Lihtsalt tõmba umbrohud hoolikalt mullast välja, vii tuleasemele või kompostihunnikusse. Kui juurviljapeenrad on saagist koristatud ja umbrohi peenardel tantsu lööb, siis aseta mulla peale ajalehed ning pane sinna peale multši. Selline viis lämmatab umbrohu kiiresti ning takistab nende kasvu.

Kasvuhoone korda

Kasvuhoone korrastamist ei tasu kindlasti jätta kevadesse. Puhasta see mustusest ja taimejäänustest, kaeva muld läbi ning lisa looduslikku väetist, et taimed saaksid mullast rammu. Vaata üle võimalikud katkised kohad kiles, ühenduskohtades ning vaheta välja katkised klaasid.

Hekk kauniks

Kui aeda kaunistab kevadel õitsev hekk, siis just sügis on selle pügamiseks õige hetk – see tagab kevadel lopsaka õitemere. Okaspuuheki pügamiseks on praegu samuti hea aeg, kuid kindlasti tuleb noore heki puhul pigem tagasihoidlikult tegutseda. Vanema heki puhul võib pügamise julgemalt ette võtta. September ja oktoober on hea aeg näiteks viirpuuheki harvenduslõikuseks.

Puhasta ja paranda

Kui sügisesed aiatööd on tehtud, siis puhasta korralikult kõik tööriistad ja aiatarvikud – see pikendab nende eluiga. Kindlasti tuleb pärast pesemist ka korralikult kuivatada.

Puhasta õrnatoimelise pesuvahendi, harja ja veega ka kõik taimepotid ja karbid. Ole veendunud, et voolikud on veest tühjaks lastud.

Jaga

Vaata ka:

F Politsei 2

Politsei pidas Tallinnas kinni taas kaks ebaseaduslikult riigis viibinud Iraagi kodaniku

Reedel pidasid politseinikud Tallinnas kinni kaks Iraagi kodanikku, kes olid saabunud Euroopa Liitu läbi Valgevene …

Puidutoostus1

FOTOD: Nõo vallas Nõgiaru külas põles puidutööstus

16. oktoobril kell 7.39 teatati häirekeskusele, et Nõo vallas Nõgiaru külas põleb puidutööstus. Päästjate saabudes …

soome

Soomes tulevad kurvad jõulud, kuna haigestub ja sureb väga palju inimesi.

Rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste professor Martin Scheinin kritiseerib sotsiaalmeedias teravalt Soome valitsust, mis pole suutnud …

Lidl

Lidl värbab Eestis 800 poetöötajat ja igale poetöötajale lubavad enam kui 1000-eurost palka.

Jaekaubandusettevõte Lidl loob Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas üle 800 uue töökoha. Ettevõtte sõnul pakub …