Sunday , 24 October 2021
blood donation gc6bdb51a8 640

Milline mõju on veregrupil haigustele?

Tänini usutakse Aasias, et veregrupp mõjutab meie karakterit. Nii Ameerikas kui ka Euroopas leidub aga neid, kes sätivad oma toitumist veregrupiga. Mõlema jaoks pole aga mingeid teaduslikke tõendeid. Küll võib aga üht-teist öelda veregrupi mõjust teatud haigustele…

Enamikul inimestest on A või 0 grupi veri. Sinna juurde kuulub veel nn reesusfaktor, mis võib olla kas positiivne või negatiivne.
Nagu Harvardi ülikooli pikaajaline uurimus näitab, on 0 veregrupiga inimestel (vedel veri!) väga väike risk haigestuda südamehaigustesse või et neid võiks tabada infarkt. Uurimuses koguti andmeid 89 500 inimese kohta. AB veregrupi inimestel on see risk 23 protsenti kõrgem. Samuti võib neil erinevalt A, B või 0 veregrupi inimestest olla probleeme vere hüübimisega. Kõige vähem probleeme vere hüübimisega on 0 grupil.

Rootsi Karolinska ülikooli teadlased on suure hulga veredoonorite näitude järgi teinud kindlaks, et AB veregrupiga inimestel on 26 protsenti suurem tõenäosus haigestuda maovähki ja A grupil 20 protsenti suurem kui B või 0 grupil. Ka esines kõhunäärmevähki rohkem AB grupil, kuid maovähki oli jällegi rohkem 0 grupil. Rootslased kogusid vastavaid andmeid rohkem kui miljoni inimese kohta 35 aasta jooksul. Mälu ja kontsentratsiooniga oli kõige rohkem probleeme AB grupil. Vermonti ülikooli 30 000 inimese uurimine kinnitab, et neid probleeme võib AB grupis olla koguni 82 protsenti rohkem kui teistel veregruppidel.

Märkimisväärne on aga see, et 0 veregrupiga inimesed on paljude haiguste suhtes väga vastuvõtlikud. Seda on pandud tähele eriti erakorralise meditsiini osakondades, kuhu on toodud raskete traumadega inimesi. Jaapani teadlased selgitasid juba 2018. aastal välja, et 0 veregrupiga inimestel olid raskete vigastuste korral ellujäämisvõimalused poole väiksemad kui teiste veregruppidega vigastatute puhul. Üks võimalikke seletusi selle kohta oleks, et 0 grupi veres on vähem vere hüübimist soodustavat proteiini kui teistes veregruppides. See omakorda soodustab raskete vigastuste korral suurt verekaotust. Uurimuse autorid väidavad, et suur verekaotus on raskete traumade korral peamiseks surmapõhjuseks.
Maailma mastaabis jagunevad veregrupid järgmiselt:

AB– 1%
B– 1%
AB+ 5%
0– 4%
A– 4%
B+ 21%
0+ 36%
A+ 28%

Kõige „tänuväärsem“ doonorivere grupp on reesusnegatiivne 0 veregrupp, sest sobib kõigile teistele veregruppidele. Neid nimetatakse ka universaalseteks doonoriteks. AB veregrupp positiivse reesusfaktoriga on aga universaalne vastuvõtja, sest talub kõiki teisi veregruppe. Kuid on ka haruldasi veregruppe, mida tuleb ette ühel juhul tuhandest. Näiteks „Bombay“ grupp, mille kandjad taluvad ainult sama haruldase veregrupi ülekannet. See asjaolu on meedikutele suureks väljakutseks.

0– grupi verd võib üle kanda 0–, 0+, B–, B+, A–, A+, AB– AB+
0–, 0+ grupi verd võib üle kanda 0+, B+, A+, AB+
0–, B– grupi verd võib üle kanda B–, B+ AB–, AB+
0–, 0+, B–, B+ grupi verd võib üle kanda B + AB+
0–, A– grupi verd võib üle kanda A–, A+, AB–, AB+
0–, 0+, A–, A+ grupi verd võib üle kanda A+, AB+
0–, B–, A–, AB– grupi verd võib üle kanda AB–, AB+
0–, 0+, B–, B+, A–, A+, AB–, AB+ grupi verd võib üle kanda AB+

Jaapanis usutakse, et veregrupp määrab inimeste saatuse
See on lausa nii oluline, et veregrupi kohta küsitakse juba esimesel kohtumisel. Lisaks leidub Jaapanis väga palju raamatuid, mis sisaldavad informatsiooni erinevate veregruppidega inimeste iseloomuomaduste ning saatuse kohta. Kuid mida räägib veregrupp sinu kohta?

A
A-veregrupiga inimesed on introvertsed ja häbelikud. Tõsised, mõistlikud, kannatlikud ning vaoshoitud. Nad on head partnerid ja usaldusväärsed kaaslased. Nad on perfektsionistid, kes oskavad teistega arvestada. Kõige halvemaks omaduseks on kangekaelsus.

B
Inimesed, kelle soontes voolab B-grupi veri, on sõltumatud individualistid. Parimateks omadusteks on loovus, optimism ja suur empaatiavõime. Kuid sellest hoolimata võivad nad mõnikord väga egoistlikud olla. Selle veretüübiga mehed on naistemehed.
AB
AB-grupi verega inimesi iseloomustab väga kõrge intelligents. Nad on väga ratsionaalse mõtlemisega introverdid. Mõnikord võivad nad liiga keevalised ja kriitilised olla. Paljud neist on kahepalgelised ja see muudab nende usaldamise keeruliseks.

0
0-grupp on enesekindel, sõbralik ja ambitsioonikas grupp. Nad ei karda riske, neil on kõrged ambitsioonid. Nad teevad kõike kirega. Mõned inimesed arvavad, et nad jätavad endast pidevalt ülbe, tungiva ja uhke mulje. Nad paistavad enda olemusega alati massist silma.

Jaga

Vaata ka:

banner g7486ff97c 640

Euroopat ähvardab uus tooraine kriis

Tööstusettevõtted – aga mitte ainult – võitlevad juba kuid ülikiire hinnatõusuga. Nüüd on Euroopas tekkinud …

vaccine g2e5c00c08 640

Eesti meedikud ja teadlased tegid ühispöördumise, mis seab vaktsiinide tõhususe kahtluse alla

Meedikud ja teadlased edastasid ühispöördumise, milles 103 allakirjutatut kinnitasid, et vaktsiinide mõju on lubatust väiksem …

Screenshot 2021 10 24 at 16.21.53

Rabav foto Kaisa Kuusnõmmest

Kaisa ja Raigo Kuusnõmm pesitsevad juba mõnda aega eksootilisel Taimaal ning tundub, et paar ei …

Screenshot 2021 10 24 at 16.10.46

“Tallinna panoraam”: Kuidas saavad haiglad hakkama olukorras, kus koroonapatsientide arv on tõusmas kriitilise piirini

Kõigest lähemalt saates “Tallinna panoraam” täna Duo 4-s kell 18.00! Riigilt saadud lisaraha vaimse tervise …