Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised
hamburger 2453359 1280

Miks stress ja emotsionaalsus ajendavad meid sööma rämpstoitu

Stress ja emotsionaalsus võivad mõjutada meie toitumisharjumusi, viies sageli rämpstoidu tarbimiseni. Kuigi see võib olla lühiajaline mugavus, on oluline mõista, miks see juhtub ja millised on selle pikaajalised tagajärjed meie tervisele. Alljärgnevalt uurime teaduslikku selgitust sellele nähtusele.

1. Stressi mõju ajule:

Stress käivitab meie kehas võitlus- või põgenemisreaktsiooni, mille käigus vabanevad stressihormoonid nagu kortisool. Need hormoonid võivad mõjutada ajutööd, eriti prefrontaalset ajukoort, mis vastutab impulsiivsuse ja enesekontrolli eest. Seega võib stress muuta meid vastuvõtlikumaks emotsionaalsele söömisele ja kiiretele toiduvalikutele.

2. Emotsionaalne söömine 

Emotsionaalne söömine võib olla viis stressiga toimetulekuks ja emotsionaalse ebamugavuse leevendamiseks. Teatud toidud, eriti need, mis on kõrge suhkru ja rasvasisaldusega, võivad ajus vabastada endorfiine ja serotoniini, mis aitavad lühiajaliselt leevendada stressi ja ärevust. See seletab, miks paljud inimesed kalduvad rämpstoidu poole, kui nad tunnevad end emotsionaalselt ülekoormatuna.

3. Korduv kogemus ja harjumus:

Kui stressi või emotsionaalse söömise kogemus annab lühiajalist leevendust, võib see viia harjumuste tekkeni. Aja jooksul hakkab aju seostama stressi või emotsionaalset ebamugavust rämpstoidu tarbimisega. See võib viia korduva mustrini, kus inimene pöördub rämpstoidu poole iga kord, kui ta tunneb stressi või ebamugavust.

4. Sotsiaalsed faktorid:

Lisaks bioloogilistele teguritele mängivad rolli ka sotsiaalsed tegurid. Stress võib muuta sotsiaalseid suhteid ja viia kokkupuutumiseni teiste inimestega, kes võivad soodustada emotsionaalset söömist. Lisaks võib sotsiaalne surve või reklaamid mõjutada meie toiduvalikuid, viies meid rämpstoidu poole.

Pikaajalised tagajärjed:

Kuigi emotsionaalne söömine võib lühiajaliselt leevendada stressi ja ärevust, võivad selle pikaajalised tagajärjed olla kahjulikud. Rämpstoidu ülemäärane tarbimine on seotud mitmete terviseprobleemidega, sealhulgas rasvumise, südamehaiguste ja diabeediga.

Seega on oluline arendada tervislikumaid toimetulekumehhanisme stressi ja emotsionaalsusega, nagu regulaarne füüsiline aktiivsus, meditatsioon ja teraapia. Samuti võib kasuks tulla toiduvalikute teadlikum ja tasakaalustatum lähenemine, mis toetab emotsionaalset heaolu ja füüsilist tervist.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus