Erakorralised uudised
EBR4f98e3 alkohol

Mida teevad paratsetamool ja alkohol koos sinu maksale?

Atsetaminofeeni ja alkoholi koos tarbimine pole alati ohutu. Kuid millised on riskid ja millal on see ohtlik?

Atsetaminofeen, mida nimetatakse ka paratsetamooliks, on käsimüügiravim, mida kasutavad inimesed nõrga kuni mõõduka valu ja palaviku vastu.

Kombinatsioonis alkoholiga võib atsetaminofeen põhjustada kõrvalmõjusid ja tõsiseid maksakahjustusi. See võib juhtuda, kui antud ravimit tarbivad liigses koguses inimesed, kes joovad seejuures regulaarselt alkoholi, ja kellel esineb alkoholism, st nad joovad pidevalt suurtes kogustes alkoholi.

Samas on Suurbritannia Riikliku Terviseameti (NHS) andmete kohaselt selle valuvaigisti võtmise ajal väikeste alkoholikoguste tarbimine ohutu.

Võimalike atsetaminofeeni ja alkoholi samaaegse tarbimise kõrvalmõjude hulka kuuluvad:

* kõhuvaevused,

* veritsus ja haavandid,

* maksakahjustus

* südame pekslemine.

Tootjate praeguste soovituste kohaselt peaksid inimesed, kes tarbivad rohkem kui 3 alkohoolse joogi ühikut päevas, pidama enne atsetaminofeeni võtmist nõu arstiga.

Miks on see ohtlik?

Atsetaminofeen võib ise põhjustada maksa toksilisi kahjustusi, mida nimetatakse atsetaminofeeni põhjustatud hepatotoksilisuseks. See toksiline toime on kõige levinum ägeda maksapuudulikkuse põhjus USAs. Igal aastal paigutatakse seal haiglasse ligikaudu 30 000 patsienti, kes vajavad selle haiguse tõttu ravi.

Maksakahjustus tuleneb viisist, kuidas organism atsetaminofeeni lagundab. Kui inimene võtab atsetaminofeeni, lagundavad maksaensüümid enamiku sellest ravimist. Seejärel väljastab keha jäägid uriinis, neerude kaudu või sapiga.

Seedimisprotsessis muudetakse ligikaudu 5–10 protsenti atsetaminofeenist toksiiniks nimega NAPQI.

Maks toodab selle toksiini eemaldamiseks antioksüdanti nimega glutatioon, mida on maksas piiratud koguses. Kui organism saab atsetaminofeeni ettenähtud annusest rohkem, koormatakse maks üle suurema NAPQI toksiini kogusega.

Elund jääb selle lagundamisega hätta ning seetõttu ongi atsetaminofeeni üleannustamine ohtlik.

Riski vähendamine

Maksakahjustus võib vähendada selle võimet täita elutähtsaid funktsioone.

Lisaks toksiinide verest välja filtreerimisele aitab see organ ka vere klombistumist kontrolli all hoida ning omab olulist rolli toidu seedimisel.

Vaata ka:

OLULINE: Aastatel 2024–2025 kehtima hakkavad maksuseaduste muudatused

Tulumaks ja sotsiaalmaks Füüsilised isikud maksavad oma tuludelt tulumaksu. Palgatulu, kasu vara võõrandamisest, ettevõtlustulu ja

omniva automaadid

Alates 1. jaanuarist 2024 tõusevad Omniva pakiautomaatide hinnad

2024. aastal Tõuseb Eestis Käibemaksumäär 22%-ni ja Omniva Kohandab Pakiteenuste Hindu Alates 1. jaanuarist 2024

error: Sisu on kaitstud!