Thursday , 21 October 2021
vangla

Mees istus kolm aastat süütult vanglas ja sai 507 200 eurot hüvitist.

Äänekoskis toime pandud mõrv 2013. aastal muutis soome mehe Kai elu. Ta peeti mõneks päevaks kinni juba 2013. aasta kevadel, aga sügisel kaotas ta vabaduse enam kui kolmeks aastaks.

Äänekoski mees Kai oli läinud 2013. aasta sügishommikul tanklasse kohvi jooma, kui politsei ta ootamatult tänavalt kinni võttis, vahendab MTV.

Politsei ütles, et meest kahtlustatakse mõrvas. Kai ütles, et oli šokis. Mõrv šokeeris tervet kohalikku kogukonda. Räägiti, et tegemist oli narkovõlgade klaarimisega. Kai tundis mõrvatud meest.

Keskkriminaalpolitseil oli aga uurimise käigus vaid oletus, et just Kai oli mõrva toimepanija. Ta oli tookord Põrguinglitega seotud grupeeringu Red River hangaround-liige ja see grupeering võis politsei hinnangul olla mõrvaga seotud. Politsei hinnangul viitasid teiste kahtlusaluste ütlused ja telefoni väljavõtted just Kaile. Ülekuulamisel tundus mehele, et teda on juba ette süüdlaseks tehtud.

Üks peamisi tõendeid oli see, et Kai oleks justkui mõrva ühes vestluses juba üles tunnistanud. See vestlus aga toimus ilma advokaadi kohalolekuta. Hiljem Kai loobus sellest tunnistusest.

Kai ütles, et ta mõtles selle jutu välja. Haiglas puudus tal juurdepääs ravimitele ning tal tekkisid võõrutusnähud. Tal tekkis tunne, et kui ta vaid midagi välja mõtleks – ta oli täiesti segi.

Prokuröri väitel olid aga mehe vastu tõendid olemas. Süüdistuse järgi viis Kai ohvri metsa ühe oletatava narko peidukoha juurde ja tulistas ta seal surnuks. Kohus mõistis toona 42-aastasele Kaile mõrva eest eluaegse vanglakaristuse.

Kai mõtles pärast seda, et nüüd on kõik kadunud. Ta kaalus isegi enesetappu. Tema advokaat aga sisendas talle, et kõik võib veel muutuda.

Eeluurimisel oli nimelt tehtud vestluse ajal viga. 2016. aastal saatis ülemkohus asja tagasi alamasse astmesse, kuna meest oli seadusevastaselt üle kuulatud ilma advokaadi juuresolekuta. Kohtu hinnangul oli politsei rikkunud süüaluse õigusi.

Lisaks olid politsei ja prokuratuur varjanud süüaluse kaitsja eest osa eeluurimise materjale, mis puudutas kuriteopaika.

Uuel kohturingil tühistas Kesk-Soomes kohus 2017. aasta kevadel kai vastu esitatud süüdistused mõrvas, tulirelvakuriteos ja ebaseaduslikus ähvardamises. Hiljem kinnitas ringkonnakohus sama otsuse.

Kohtu hinnangul jäi süüdistatava süü osas üles kahtlus ja oli võimalik ka mõni muu sündmuste käik. Kohus pidas probleemseks ka seda, et süüdistus tugines vaid ühe teise süüaluse ütlustele. Ka teisele süüalusele määratud karistus tühistati.

Nii sai Kaist järsku süütu mees. Ta kuulas vabanemise otsust vangla kantseleis, kuhu ta oma kongist oli välja kutsutud. Selle peale tuli karjatus: „Yes!”

Nõnda istus mees ilma süüta vanglas 3,5 aastat. Mees ütles, et see on päris hirmus, kuna öeldakse, et kõik, kes seal istuvad, väidavad, et on nö süütud. Enam kui kolme vangla-aasta hind oli ränk.

See tähendas 1268 päeva. Mees on kibestunud. Ta kaotas kõik: sõbrad, naise, eluaseme.

Meest saadavad süüdistused veel tänaselgi päeval. Osa tema sõpradest peab teda endiselt süüdlaseks. See on väga halb tunne. Ta elab nüüd eraku elu.

Kai väitel ei korva ühe vanglapäeva eest makstud 400 eurot hüvitist kõike seda kurjust. Ükski hüvitis ei korva. Ta on kaotanud usalduse politsei ja kohtu suhtes. Ta kinnitab ja vannub, et ei tulistanud kedagi 2013. aasta kevadel.

Pärast Kai vabastamist pole keskkriminaalpolitsei enam asja uurimisega aktiivselt tegelenud.

Allikas Eestinen.fi

Jaga

Vaata ka:

mask g2ba13c611 640

Esmaspäevast muutub maskikandmise kohustus rangemaks

Valitsus tegi eile teatavaks täiendavad koroonapiirangud, mis hakkavad kehtima esmaspäevast, 25. oktoobrist Eilse valitsuse teate …

Screenshot 2021 10 21 at 11.11.05

Läti peaminister Kariņš: “Lockdown” peab käima käsikäes vaktsineerimisega

“Me kõik läheme neljaks nädalaks karmimale režiimile, kuid 15.novembril naaseme tänaste reeglite juurde, mis on …

Screenshot 2021 10 21 at 11.06.53 scaled

Katastroofi tunne: Eesti ainus õpetav haigla töötab avariirežiimis

Eile hommikul saatsid Tartu arstid avalikkusele pöördumise, kus nad tegid seda, mida nad tavaliselt ei …

covid19 triniti scaled

OLULINE: Valitsus kiitis heaks COVID-19 uute kontrollmeetmete korraldused

Valitsus kiitis heaks kaks korraldust, millega sätestatakse teisipäevased põhimõttelised otsused koroonaviiruse leviku tõkestamise kohta. Esiteks …