Erakorralised uudised
abivajajad

Märkamata abivajajad: Miks me tihti ei näe neid, kes vajavad meie abi”

Inimeste kalduvus mitte märgata abivajavaid inimesi on keeruline ja mitmetahuline probleem, mida mõjutavad mitmesugused psühholoogilised, sotsiaalsed ja keskkondlikud tegurid.

Psühholoogilised Faktorid

 1. Kognitiivne Filtratsioon: Inimesed filtreerivad alateadlikult suure hulga informatsiooni, mis neile iga päev saabub. See tähendab, et nad ei pruugi märgata abivajajaid, kuna nende tähelepanu on suunatud mujale.
 2. Emotsionaalne Taandumine: Nähes abivajavat inimest, võivad mõned tunda emotsionaalset ebamugavust või võimetust aidata, mis viib teadliku või alateadliku eemalehoidmisele.

Sotsiaalsed Faktorid

 1. Bystander Effect (Pealtvaataja Efekt): Suuremates gruppides kaldub individuaalne vastutustunne vähenema, kuna vastutus jaotub paljude inimeste vahel.
 2. Sotsiaalne Nakatumine: Inimeste käitumine mõjutab teisi. Kui üks inimene ignoreerib abivajajat, on tõenäoline, et ka teised järgivad seda eeskuju.
 3. Sotsiaalsed Normid ja Ootused: Inimesed võivad tunda, et nende sekkumine ei ole sobiv või et nad peaksid järgima teiste eeskuju, eriti kui nad pole kindlad, kuidas käituda.

Keskkondlikud Faktorid

 1. Linnastumine: Suuremates linnades, kus inimestevahelised sidemed võivad olla nõrgemad, on suurem tõenäosus, et abivajavad inimesed jäävad märkamatuks.
 2. Info Üleküllus: Elame infoühiskonnas, kus pidevalt pommitatakse meid sõnumite ja nõudmistega. See võib põhjustada ülekoormust ja vähendada tähelepanu teistele inimestele.

Isiklikud Faktorid

 1. Hirm ja Ebakindlus: Mõned inimesed kardavad sekkuda, kuna nad kardavad konflikti või pole kindlad oma oskustes abistada.
 2. Eelarvamused ja Stereotüübid: Teatud abivajajate suhtes võivad inimestel olla eelarvamused, mis mõjutavad nende valmidust aidata.
 3. Isiklik Stress ja Probleemid: Kui inimene on isiklikult stressis või probleemidega hõivatud, on tal raskem märgata ja reageerida teiste hädadele.

Lahendused ja Tegevused

 1. Teadlikkuse Tõstmine: Koolitusprogrammid ja teavitustöö aitavad inimestel mõista pealtvaataja efekti ja õpetada, kuidas kriisiolukordades käituda.
 2. Empaatia ja Kaastunde Arendamine: Haridus ja kultuurilised algatused, mis soodustavad empaatiat ja sotsiaalset vastutust, võivad suurendada inimeste valmidust sekkuda ja aidata.
 3. Kogukonna Kaasamine: Tugevamad kogukondlikud sidemed ja suurenenud kohalik teadlikkus võivad julgustada inimesi olema tähelepanelikumad ja valmis abistama.

Lähenemine sellele probleemile nõuab mitmekülgset strateegiat, mis hõlmab nii individuaalsete hoiakute muutm

Vaata ka:

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Lääne-Virumaal hukkus liiklusõnnetuses 12-aastane laps

Laupäeval kell 18.11 sai häirekeskus teate, et Lääne-Virumaal Väike-Maarja vallas Kamariku karjääris on juhtunud raske

ILM

ILM: Pühapäev 16.06 – Vähese ja vahelduva pilvisusega ilm, sooja kuni +24°C.

Öösel: Vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Saartel sajab kohati hoovihma. Paiguti võib tekkida udu. Puhub