Erakorralised uudised
1440x960 mta lipp

Maksu- ja Tolliamet astub sammu kaasaegsema ja tõhusama tollivormistuse suunas

Alates 1. oktoobrist 2023 uuendab Maksu- ja Tolliamet (MTA) ekspordi ja transiidi tolliteenuseid, viies väljumise tollivormistuse täismahus uude infosüsteemi AES ja transiidi tollivormistuse uude infosüsteemi NCTS.

Uued infosüsteemid on mõeldud kasutamiseks nii rahvusvahelise kaubandusega tegelevatele eksportijatele ja vedajatele kui tolliagentuuridele.

Muudatuse eesmärk on viia ekspordi ja transiidi tolliformaalsused vastavusse Euroopa Liidu tolliseadustiku nõuetega, teostada tõhusamat järelevalvet kaupade liikumise üle ning turvalisuse ja julgeoleku kaitseks. Lisaks järelevalve tõhustamisele on täiendav eesmärk pakkuda mugavamat teenust klientidele.

Ursula Riimaa, MTA peadirektori asetäitja tolli alal: “Klientide mugavus ja äritegevuse efektiivsus on meie jaoks prioriteet. Oleme valmis klientidega tihedalt koostööd tegema, et tagada sujuv üleminek uutele süsteemidele, mis aitavad ettevõtetel oma äritegevust edukalt arendada. Uued süsteemid on tehniliselt suutlikumad, võimaldades ettevõtetel esitada suuremahulisi ekspordi ja transiidi deklaratsioone, mis jätab ära vajaduse jagada kaubad laiali mitmele deklaratsioonile,” lisades, et ekspordi puhul lisandub võimalus esitada kaup ja deklaratsioon erinevates liikmesriikides, lisaks rakendatakse uut väljumise korda varude deklareerimisele mere- või õhusõidukitele. „Uued infosüsteemid on kolmekeelsed, tuginevad kasutajavaatele, mis on ettevõtjatele juba tuttav ning töötavad uuel tehnilisel platvormil,“ sõnas Riimaa.

Uute infosüsteemide kasutuselevõtmiseks on planeeritud MTA tolliinfosüsteemides katkestus 30. septembri kella 15st kuni 1. oktoobri hommikul kella 8ni. Kõik pooleliolevad deklaratsioonid migreeritakse uutesse süsteemidesse. Need ettevõtted, kes esitavad täna deklaratsioone Complexis ja NCTSs, ei pea eraldi uutesse süsteemidesse tollideklaratsioonide esitamiseks õiguseid taotlema, õigused avatakse automaatselt.

Ekspordi ja transiidi infosüsteemide arenduseks on Maksu- ja Tolliamet saanud toetust Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist summas 1,4 miljonit eurot ekspordi süsteemi AES arendamiseks ja 1,6 miljonit eurot transiidi süsteemi NCTS arendamiseks. Projektide kogumaksumus on 5,7 miljonit eurot. Projektid kestsid alates suvest 2021 kuni sügiseni 2023. 

Arendused viidi läbi igapäevases koostöös Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse meeskonna ja tarkvaraettevõtetega Cybernetica AS ja Nortal AS. Viimase kahe aasta jooksul on projektitiimid viinud paralleelselt lõpuni kokku neli suurt tolliinfosüsteemidega seotud projekti. „Võib öelda, et see on viimaste aastate kõige unikaalsem koondprojekt, kus samal hetkel võetakse korraga kasutusele nii mahukad ning Euroopa liikmesriikide ja Eesti tolli jaoks olulised infosüsteemid,“ sõnas Riimaa.

MTA kutsub oma kliente üles operatiivselt teavitama kõikidest muredest või kitsaskohtadest, mis võivad kaasneda uute süsteemide kasutuselevõtuga, et leida neile kiireid lahendusi.

allikas: EMTA

Vaata ka:

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Kahjuks leiti kadunud 40-aastane Kaido surnuna

Täiendus 12 juuli  2024 Häirekeskusele laekus täna pärastlõunal kella kolmveerand kahe paiku teade, et Kose

Ene

Politsei palub abi 37-aastase Ene leidmisel

Politsei palub inimeste abi, et teha kindlaks 37-aastase Ene asukoht. Naist nähti viimati eile Tartumaal