Erakorralised uudised
Maailmakoristuspaev

Maailmakoristuspäevast saab ÜRO rahvusvaheline päev

Eile võttis ÜRO Peaassamblee vastu Eesti esitatud resolutsiooni, millega kuulutatakse 20. september ÜRO kalendris maailmakoristuspäevaks. Eestist alguse saanud maailmakoristuspäev ehk World Cleanup Dayeestvedajaks onLet’s Do It WorldMTÜ. Praeguseks on tegu maailma suurima kodanikualgatusega, mille juured ulatuvad 2008. aastasse, mil Eestis toimus esimene „Teeme Ära!“ koristuspäev. Alates 2018. aastast on maailmakoristuspäeva koristustalgutel osalenud üle 71 miljoni inimese 195 riigist üle maailma.

„Olukorras, kus seisame silmitsi ülemaailmse jäätmekriisiga, on ÜRO otsus nimetada maailmakoristuspäev rahvusvaheliseks tähtpäevaks märgilise tähendusega,“ ütles välisminister Margus Tsahkna. „See aitab suurendada teadlikkust jäätmemajandusest, kasvatada koristustalgutest osavõtjate hulka ja viia seeläbi maailma ühiselt puhtama tuleviku poole.“

„Maailmakoristuspäeva nimetamine ÜRO rahvusvaheliseks päevaks on erakordselt suur tunnustus nii Eestile kui miljonitele inimestele üle maailma, kes on aastaid ühise eesmärgi nimel oma jõud ühendanud,“ ütles kliimaminister Kristen Michal. „Üleilmses koostöös loeb igaühe panus, ükskõik kus parajasti asutakse. Kooskõlas tegutsedes on meil võimalik luua mõjusaid muutusi planeedi puhtama tuleviku nimel. Maailmakoristus muudab mõtteviise,“ lisas Michal.

Maailmakoristuspäeva saamine üheks ÜRO rahvusvaheliseks päevaks annab sellele kindla kohta ÜRO liikmesriikide kalendris ja tagab nii suurema tähelepanu jäätmekriisiga seotud probleemile. Maailmas tekib igal aastal rohkem kui 2 miljardit tonni tahkeid olmejäätmeid ja praeguse trendi jätkudes kasvaks see hulk 2050. aastaks kahekordseks. Maailmakoristuspäev mängib olulist rolli inimeste mõttemalli muutuses seoses jäätmemajandusega ning annab panuse olmejäätmete keskkonnast eemaldamisse. Aastal 2023 koristati talgute käigus 205 000 tonni olmejäätmeid.

ÜRO kalendris on mitmeid rahvusvahelisi päevi ja nädalaid, mille eesmärk on pöörata tähelepanu mõnele konkreetsele teemale või kitsaskohale, et suurendada teadlikkust nende kohta ning innustada riike ja inimesi tegutsemisele.

Maailmakoristuspäeva resolutsioon kutsuti ellu välisministeeriumi, kliimaministeeriumi ja Let’s Do It World MTÜ koostöös.

Maailmakoristuspäev, ÜRO

Vaata ka:

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Traagiline Liiklusõnnetus Soomes: Hukkus 3 Meest

Soome idaosas Leppävirtas toimunud traagilises liiklusõnnetuses hukkus kolm meest. Politsei kinnitab väljaandele Ilta-Sanomat, et ainsana

suitsetamine

Riik kavandab suitsetamise piiramist randades ja parkides, rahvatervise huvides

Riik plaanib rahvatervise edendamiseks laiendada suitsuvabasid alasid, sealhulgas randades ja parkides, eesmärgiga piirata suitsetamist. Sellesse