Friday , 28 January 2022
istock 000011686797small

Maailma Terviseorganisatsioon WHO: Kolmas vaktsiinidoos on risk inimese tervisele.

Vahendame Telegram.ee artiklit

Teadlased on jõudnud seisukohale, et COVID-19 tõhustusdoose pole rahvale vaja, seda kinnitavad ka kaks lahkuvat USA toidu- ja ravimiameti ametnikku ning mitmed Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) teadlased. Täna ilmus uudis “Teadlased ei soovita kolmandat vaktsiinidoosi: sellel pole mõtet ja see on risk tervisele“ ka portaalis Forte. Teadlased on seisukohal, et tõhustusdoosid võivad osutuda riskantseks, kui need võetakse kasutusele liiga vara või liiga sageli.
Teadlaste sõnul on tõhustusdooside tegemise õigustamiseks vaja rohkem tõendeid. See seisukoht ei lähe praegu aga kokku USA valitsuse plaanidega hakata juba järgmisel nädalal pakkuma paljudele täielikult vaktsineeritud ameeriklastele veel üks süsti.

WHO on seisukohal, et vaktsiine on vaja ikkagi esimeste annuste jaoks, mitte tõhustusdoosideks, mis võivad teha pigem kahju. “Praegused vaktsiinivarud võivad päästa rohkem elusid, kui neid kasutatakse varem vaktsineerimata populatsioonides,” kirjutasid meditsiiniajakirjas The Lancet ilmunud artikli autorid.

“Kõik otsused võimendamise või võimendamise ajastamise vajaduse kohta peaksid põhinema piisavalt kontrollitud kliiniliste või epidemioloogiliste andmete või mõlema hoolikal analüüsil, mis viitab tõsise haiguse püsivale ja sisulisele vähenemisele,” kirjutasid teadlased meditsiiniajakirjas Lancet.

Teadlased ütlevad, et riski ja kasu hindamisel tuleks kaaluda tõsiste COVID-19 juhtumite arvu, mida tõhustusdoosid peaksid ära hoidma, ning seda kas lisavaktsiinid on praeguste tüvede vastu ohutud ja tõhusad.

“Koroonaviiruse vastu täielikult vaktsineeritud inimesed ei vaja kolmandaid süste ehk niinimetatud tõhustusdoose, kuna antikehade taset organismis ei ole mõtet hoida kogu aeg kõrgel ning vaktsineeritute kehas on juba olemas mälurakud, mis taaskäivitavad vajadusel taas ise antikehade toomise, leiavad USA ja Euroopa ravimiametiga seotud teadlased,” kirjutab Forte.

“Inimestele, kellel ei ole immuunpuudulikkust, ei ole COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosid vajalikud,” on 18 teadlase seisukoht The Lancetis ilmunud artiklis.
Nende teadlaste hulgas on ka USA toidu- ja ravimiameti (FDA) vaktsiiniuuringute büroo eksdirektor Marion Gruber ja vaktsiiniameti asedirektor Phil Krause. Mõlemad teatasid augustis ametist tagasiastumisest, seda ka seetõttu, et Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (CDC) ja selle nõuandev komitee püüavad survestada tõhustusdooside laialdast kasutuselevõttu.

Loe edasi SIIT

Allikas. Telegram.ee

Jaga

Vaata ka:

pass

OLULINE: Alaealiste vaktsineerimistõendite kehtivus Eestis pikeneb 15 kuule

Valitsus pikendab alates 1. veebruarist alaealiste vaktsineerimistõendite kehtivust 9 kuult 15 kuuni. 15 kuu jooksul …

covid 19 g829362110 640

27.01. Ööpäevaga tuvastati 6238 uut covid-19 haiget. Suri 5 koroonaviirusega nakatunud inimest

27. jaanuari hommikuse seisuga on haiglas 298 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 192 vajab haiglaravi raskeloomulise …

terviseamet

Terviseamet muutis omikroni leviku tõttu lähikontaktsete kaardistamist

Koroonaviiruse omikroni variandi kiire leviku tõttu muutis Terviseamet epidemioloogilise uuringu läbiviimise strateegiat ja keskendub esmajärjekorras …

karmen joller

Perearst Karmen Joller: Perearstile iga asja pärast ei pea helistama

Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller kinnitas, et perearstide koormus on tohutult tõusnud. „Inimestel …