Uudised

Liimets kohtumisel Briti kolleegiga: loodan, et jõuame Iiri piirileppes samasugusele üksmeelele, nagu meil on julgeolekus

Välisminister Eva-Maria Liimets ütles täna, 20. mail Euroopa Nõukogu kogunemise ajal toimunud kohtumisel Ühendkuningriigi välisministri Elizabeth Trussiga, et NATO liitlased peavad Venemaa agressiooni tõttu tugevdama alliansi idatiiba. Lisaks arutati koostöövõimalusi taastuvenergia tehnoloogiate arendamisel.

„NATO partnerid on toetanud ja toetavad ka edaspidi üksmeelselt Ukrainat, kes võitleb praegu kogu Euroopa eest. Peame seda jätkama,“ sõnas Liimets, märkides, et Eesti on omalt poolt andnud Ukrainale sõjalist kaitseabi enam kui 230 miljoni euro eest.

„Kõneldes Venemaa julmast sõjast Ukrainas, arutasime samuti NATO idatiiva kaitsevõime tugevdamist. Avaldasime mõlemad heameelt Soome ja Rootsi otsuse üle alliansiga liituda,” ütles Liimets ja lisas, et Ühendkuningriigi panus regiooni julgeoleku tagamisel on hindamatu.

Tema sõnul on Ühendkuningriik juba oma kohalolekut kahekordistanud ja osaleb Balti riikide õhuturbes. „Meil on väga hea koostöö muu hulgas NATO küberkaitse oivakeskuses ja innovatsioonikiirendi DIANA edendamisel.”
Ministrid nõustusid, et energiakriisi leevendamiseks ja keskkonna jätkusuutlikkuse tagamiseks tuleb töötada alternatiivsete energiaallikate leidmise ja arendamise nimel. „Mereriikidel Ühendkuningriigil ja Eestil on siin palju koostöövõimalusi tuuleenergia tehnoloogiate arendamise vallas,“ sõnas Liimets ja lisades, et arutluse all oli ka vesinikuenergia arendamine.

Välisminister rõhutas, et Euroopa julgeoleku ja Ukraina aitamise nimel tehtav koostöö näitab, et olulistes küsimustes on Euroopa Liit ja Ühendkuningriik jätkuvalt üksmeelel. „Brexitist hoolimata on Ühendkuningriik meie lähedane samameelne koostööpartner. Loodan, et jõuame võimalikult kiiresti üksmeelele ka Brexiti-järgse Põhja-Iirimaa ja Iirimaa piiri küsimuses.”

Jaga
Back to top button