1.3 C
Tallinn
Teisipäev 31. jaanuar 2023
TervisLigikaudu 17 000 eestlasel on diagnoositud C-hepatiit

Ligikaudu 17 000 eestlasel on diagnoositud C-hepatiit

Ligikaudu 17 000 eestlasel on diagnoositud C-hepatiit. Testi ennast tasuta augusti lõpuni, kui kuulud riskirühma. C-hepatiidi riskirühma kuuluvad inimesed, kes on lasknud ennast tätoveerida või augustada sertifitseerimata salongides, saanud vereülekannet enne 1994. a, puutunud kokku teise inimese verega ja/või jaganud süstalt (sh meditsiinilistel põhjustel). Rohkem infot ja riskigruppi kuulumist testiva ankeedi leiad www.chepatiit.ee.C-hepatiidi viirus võib põhjustada tõsiseid maksakahjustusi, kuid sellel on sageli pikk ja sümptomiteta peiteaeg. Telli siit tasuta C-hepatiidi analüüs ja anna vereproov augusti lõpuni Sulle sobivas SYNLABi verevõtukohas. Aega verevõtuks broneerima ei pea.
Kui analüüsi tulemus osutub positiivseks (esinevad C-hepatiidi viirusele viitavad antikehad), saavad ravikindlustusega inimesed küsida meilt ka e-mailiga saatekirja gastroenteroloogi või infektsionisti vastuvõtule Tallinnas, Tartus, Ida-Virumaal või Pärnus.
Tasuta testimine on võimalik tänu Abbvie ja SYNLAB Eesti koostööle.

C-hepatiidi viirus (HCV) põhjustab C-hepatiiti ehk maksapõletikku. Viirus levib peamiselt nakatunud vere ja kehavedelike kaudu, harvem seksuaalsel teel. Paljudel nakatunud inimestel ei pruugi sümptomeid ega kaebusi esineda aastaid või üldse mitte. Kuni 70% kroonilise viirushepatiidi juhtudest on põhjustanud C-hepatiidi viirus. Viirusega nakatumise tagajärjel võivad tekkida fibroos, maksatsirroos, maksakoe armistumine, lõppstaadiumis ka maksapuudulikkus, samuti maksavähk. See kõik toimub tavaliselt väga pika aja jooksul. C-hepatiiti nakatumise vastu vaktsiini ei ole.
Ainus viis C-hepatiiti diagnoosida on vereanalüüsi abil. Õigeaegselt ja varajaselt avastatud C-hepatiidi puhul on võimalik suurendada tervenemise võimalusi ja vältida rasket maksakahjustust. C-hepatiidi viiruse antikehade vastane analüüs on esmane analüüs. HCV antikehad on määratavad 6 – 8 nädalat pärast nakatumist. Kui HCV vastaste antikehade sõeluuring on positiivne, tuleks diagnoosi kinnitamiseks teostada täiendavad uuringud, pöördudes gastroenteroloogi või infektsionisti juurde. Ka SYNLABis saab teha kinnitavaid uuringuid (HCV antikehade immunoblot analüüs ja C-hepatiidi viiruse RNA).
 


Foto: Hush Naidoo

Veel artikleid