Erakorralised uudised

Läti seim kuulutas Venemaa terrorismi toetavaks riigiks

Läti seim kuulutas neljapäeval vastu võetud avaldusega Venemaa vägivalla Ukraina ja teiste riikide tsiviilelanikkonna vastu terrorismiks ning Venemaa enda terrorismi toetavaks riigiks. Avalduse “Venemaa sihipärastest sõjalistest löökidest Ukraina tsiviilelanikkonna ja avaliku ruumi vastu” võttis varem vastu seimi väliskomisjon.

Dokumendis kutsutakse ka teisi mõttekaaslasi üles väljendama oma seisukohta, et Venemaa on terrorismi toetav riik.

Seim juhtis tähelepanu, et Venemaa kasutab kannatusi ja hirmutamist vahendina oma püüetes heidutada ukraina rahvast ja relvajõude, halvata riigi tegutsemisvõime ja okupeerida Ukraina. Poliitikud märgivad, et Venemaa kasutab vägivalda poliitiliste eesmärkide saavutamiseks.

Tugevdada Venemaa vastu sanktsioone

Saadikud mõistis otsustavalt hukka Venemaa sõjalise agressiooni ja ulatusliku sissetungi Ukrainasse, mis viidi läbi Valgevene režiimi toetusel ja osalusel, ning kutsusid Euroopa-Atlandi kogukonda ja selle partnereid üles kiiresti tugevdama ja kehtestama Venemaa vastu ulatuslikke sanktsioone, et peatada Vene väe võime jätkata sõjalist agressiooni Ukrainas.

Seim kutsus üles suurendama sõjalist, rahalist, humanitaar- ja diplomaatilist toetust Ukrainale ning toetama algatusi Venemaa sõjategevuse hukkamõistmiseks Ukrainas, süüdlaste vastutusele võtmiseks, Venemaa väljaheitmiseks rahvusvahelistest ja piirkondlikest organisatsioonidest, samuti sarnaste otsuste vastuvõtmist ja samaväärsete sanktsioonide kehtestamist Valgevenele kui Venemaa sõjalise agressiooni toetajale.
Seimi avalduses kutsutakse EL-i liikmesriike üles lõpetama viivitamatult turistiviisade väljastamine ning piirama sissesõiduviisade väljastamist Venemaa ja Valgevene kodanikele.

Saadikud meenutasid kõiki Venemaa agressiooni ohvreid Ukrainas – tuhandeid tsiviilisikuid ja Ukraina kaitsjaid ning väljendasid ühtlasi solidaarsust Ukraina ja ukraina rahvaga.

Venemaa kui terrorismi toetav riik

Parlamendiliikmed märkisid, et alates Venemaa provotseerimata sõjalisest rünnakust Ukraina vastu 24. veebruaril on 12 miljonit ukrainlast olnud sunnitud oma kodudest lahkuma ja enam kui viis miljonit lahkuma riigist.

Avalduses öeldakse, et Venemaa on alates 2014. aastast pakkunud sõjalist, rahalist ja poliitilist tuge vägivaldsele separatismile ja tsiviilisikute vastu suunatud vägivallale Ukraina Donetski ja Luhanski oblastis, samuti okupeeritud Krimmi poolsaarel.

Parlament tunnistas Venemaa terrorismi toetavaks riigiks, seda ka seoses Venemaa pikaajalise terrorirežiimide ja -organisatsioonide toetamise ja rahastamisega – Venemaa on Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi suurim varustaja relvadega, korraldas terrorirünnakuid suveräänsetes riikides – mainitakse Skripalite perekonna mürgitamist Ühendkuningriigis ja Malaysia Airlinesi lennuki allatulitamist, mille tulemusena hukkus 298 inimest.
Saadikud meenutasid Vene väe järjestikuseid rünnakuid tsiviilelanike vastu Ukrainas, sealhulgas tahtlikku rünnakut Mariupoli teatrile, milles hukkus umbes 600 inimest, raketirünnakuid Odessa lähedal asuvale elurajoonile, milles hukkus vähemalt 21 inimest, ja rünnakut  Krementšuki kaubanduskeskusele, kus tapeti 19 tsiviilisikut.

Venemaa rikub rahvusvahelisi norme

Parlamendiliikmed viitasid inimõigusrühmituste ja rahvusvaheliste seiremissioonide teadetele Vene relvajõudude Ukrainas tsiviilisikute vastu toime pandud julmustest, sealhulgas piinamise, vägistamise, mõrvamise ja tsiviilisikute massilise kinnipidamise kohta niinimetatud filtreerimiskeskustes, samuti massiküüditamistest.

Saadikud reageerisid ka Venemaa 23. juuli raketirünnakule Odessa sadamale, mis leidis aset vähem kui 24 tundi pärast seda, kui Ukraina, Venemaa, Türgi ja ÜRO allkirjastasid leppe teraviljaekspordi taastamiseks Musta mere kaudu.

“Selle rünnakuga näitas Venemaa oma kohustuste, rahvusvahelise korra ja institutsioonide eiramist ning süvendas teadlikult üleilmset toidukriisi, mis põhjustab nälga ja kannatusi kogu maailmas,” seisab seimi dokumendis.Saadikud rõhutasid Venemaa valitud taktika kõlvatust ja ebaseaduslikku olemust eriti julmade, ebatäpsete relvade laialdase kasutamisega, sandistades inimesi ja põhjustades neile erilisi kannatusi.

“Kasutades seda tüüpi laskemoona, rikub Venemaa rahvusvahelisi norme. Vene vägi kasutab Ukrainas hirmu külvamiseks ja tsiviilelanike valimatuks tapmiseks rahvusvahelise üldsuse keelatud kassettlahingumoona,” rõhutasid seimi poliitikud, meenutades, et Läti tunnistab Venemaa tegevust Ukrainas sihipäraseks genotsiidiks ukraina rahva vastu.

Vaata ka:

kert kingo

TÄIENDATUD: Prokuratuur taotleb Kert Kingole (EKRE) vangistust

Täiendatud 17.06.2024 Prokuratuur  taotleb Kingole dokumendi võltsimise ja kelmuse eest kokku kaks aastat vangistust, mida

Titanium Baltics SEB rohelaen

SEB finantseerib rohelaenuga Titanium stockoffice projekti

Septembris 2023 valmis Titaniumi tellitud projekt stockoffice’i, mis asub Tallinnas, Tala tänava ja J. Smuuli