Esmaspäev , 11 detsember 2023
Erakorralised uudised
hacker 3342696 1280 jpg

Läti ja Leedu koolidele ja lasteaedadele tehakse jätkuvalt pommiähvardusi

Ööl vastu eilset esmaspäeva, 16. oktoobrit said ähvarduskirju üle Läti mitusada kooli ja eelkooli ning õppekeskust. Politsei on neid hinnanud ja riske peetakse madalateks, selgub politsei esmaspäeva hommikusest sotsiaalmeedia sissekandest.

Siseminister Rihards Kozlovskis ütles intervjuus Läti Raadiole, et ähvarduskirjad sisaldasid veidi teistsugust teksti kui eelmisel nädalal saabunud, kuid nende sisu on vägivaldne.

„Esimesed signaalid olid öösel kell 14.40, võimud võtsid politseiga ühendust, kuid olen saanud [politseiprefekt Armands] Ruksilt kinnituse, et tegemist on samaväärse madala riskiga ohuga. See jätkub ka Eestis ja Leedus, mingil määral prognoosime ka Poolas. Nende riikide teenistused teevad tihedat koostööd,” ütles Kozlovskis.

Läti politseiülem Armands Ruks ütles esmaspäeva hommikul Läti televisioonile antud intervjuus, et ähvarduskirjad saadeti välja enam kui 300 aadressile, kuid hommikul kella kuue paiku tuli teine ​​laine teisest e-kirjast, kuid sama tekstiga. Sarnaseid ähvarduskirju sai nädalavahetusel ka Eesti – neid saadeti haridusasutustele, lennujaamadele ja kohtutele.

„Praegu seisame silmitsi sarnase küberrünnakuga kogu Baltikumis. Eelkõige tuleb säilitada rahu,” märkis politseijuht.

Kuigi ohutase on endiselt madal, ei tähenda see, et neile e-kirjadele ei peaks tähelepanu pöörama.

„Keegi häirib tahtlikult meie tavaelu,” ütles Kozlovskis. „Me elame tõelises hübriidsõja olukorras – me peame sellest teadlikud olema.”

Nende ähvarduskirjade eesmärk on destabiliseerida olukorda Lätis, tekitada uus ärevuslaine, kuid minister kutsus avalikkust hirmule mitte alluma.

Varem said umbes 300 kooli üle Läti teisipäeval, 10. oktoobril e-kirju võimalike turvariskide kohta ning umbes 400 lasteaeda said sarnaseid ähvardusi ööl vastu 11. oktoobrit.

Sarnased ähvadused eelnesid Ukrainas sissetungile eelmise, 2022. aasta veebruaris. Ukraina võimud eitasid ohtu kuni viimase hetkeni, et mitte paanikat tekitada.

Ööl vastu tänast teisipäeva, 17. oktoobrit said Leedu koolid ja lasteaiad taas pommiähvardusi.

„Öösel on taas ähvardusi laekunud. Niipalju kui me näeme, on koolidele ja lasteaedadele öeldud, et nende asutuste juures plahvatavad pommid kell 9.00,” ütles politseiameti pressiesindaja Ramūnas Matonis LRT raadiole.

Politsei oli teisipäeva kella kümneks saanud erinevatest asutustest üle 1000 pommiteate.

Matonis kutsus asutusi taas üles jääma rahulikuks, ähvardustest teada andma ja järgima eile õhtul antud soovitusi.

„Omavalitsused pidid [soovitusi] vastutavatele asutustele jagama, loodan, et nad on need kätte saanud ja nüüd läheb teisiti,” ütles politseiameti pressiesindaja.

„Nende soovituste põhiidee pole mitte kiirustada inimesi evakueerima ja tegevust lõpetama, vaid esmalt helistada politsei antud telefoninumbril (8 700 60 000). Kui rohkem infot pole, pärast ööd esemeid ei leitud, pärast ruumide ülevaatust midagi kahtlast pole, tuleb antud juhul tegevust jätkata ja selliseid ähvardusi eirata,” selgitas ta.

Matonise sõnul tuleks ruumid evakueerida, kui asutusest leitakse kahtlane ese.

„Kui leitakse kahtlane objekt ja pole selge, kust see pärit on, […] peaksid inimesed evakueeruma, helistama numbril 112 ja ootama politseinike saabumist,” ütles ta.

President Gitanas Nausėda riikliku julgeoleku nõuniku Kęstutis Budryse sõnul on jätkuv petupommiähvarduste tulv paljastanud puudused Leedu võimude reageerimises.

„Teatud lüngad on paljastatud ja teatud õppetundidest tuleb õppida,” ütles ta teisipäeval raadiojaamale Žiniu Radijas.

Leedu vajab Budry sõnul ühtseid reageerimisprotokolle kõikidele asutustele ja selgemaid juhiseid politseilt.

„Kollektiivne arusaam, et võime selliste tavadega silmitsi seista, tuleb tõsta uuele tasemele,” ütles ta.

Möödunud reedel said koolid ja lasteaiad üle Leedu 900 pommiähvardust, mis kõik osutusid pettuseks.

Esmaspäeva õhtul said asutused üle Leedu, sealhulgas koolid ja lasteaiad, täiendavaid ähvardusi nende ruumidesse paigutatud lõhkekehadest.

Riigi julgeolekuamet teatas reedel, et pommiähvardused näivad olevat „sihitud ja koordineeritud rünnak, mis viidi läbi vaenulike riikide algatusel”.

Vaata ka:

ingel advent minuaeg.com jpg

Ingli Sõnum: Esmaspäev 11.12 – Pühapäev 17.12.2023

Sel perioodil on oluline märgata ja hinnata elu väikeseid imesid. Iga päev toob endaga kaasa

love 2331486 960 720 576x560 1

Nädala armastuse horoskoop – Esmaspäev 11.12 – Pühapäev 17.12.2023

Kalad (19. veebruar – 20. märts) Üldine suundumus: Te olete unistav ja empaatiline, otsides sügavat

error: Sisu on kaitstud!