Saturday , 18 September 2021
unnamed
Sad teenager sitting on window, black-and-white photo

Laste eraldamine emast tõi kaasa teenistusliku järelevalve

Möödunud nädala kolmapäeval Türi kogukonda raputanud vahejuhtum, kus ühe ema juurest viidi keset ööd minema kaks mõneaastast last, tõi kaasa teenistgusliku järelevalve.

Juhtumi tõttu tegid neli erakonda neljapäeval ühispöördumise, pööramaks tähelepanu Türi vallavalitsuse ebapädevale käitumisele.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), Keskerakonna, Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Türi osakondade ühispöördumises seisis, et viis, kuidas kaks last ema juurest eraldati, oli ebainimlik ning sügavalt traumeeriv. Lastekaitse­spetsialisti tegevuse ja pädevuse suhtes on alustatud teenistuslikku järelevalvet.

«Nii laste ema kui ka mitmed intsidenti pealt näinud kodanikud tunnistavad, et kogu tegevuse juures kasutati ema ja laste suhtes vägivalda. 21. sajandi Eesti Vabariigis ei saa ega tohi ühtegi last sellisel viisil kohelda,» toodi pöördumises välja.

Erakonnad leiavad, et vallavalitsuse ebapädev käitumine ei ole kooskõlas kehtiva seadusandlusega ning Türi valla kodanikena ei saa nad seda aktsepteerida. «Eesti Vabariigi ja Türi valla kodanike ning lastevanematena ei saa me jääda ükskõikseks Türi vallavalitsuse käitumise suhtes antud juhtumis.»

Lisaks kirjutati pöördumises, et kahetsusväärne on asjaolu, et Türi vallavalitsuse haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonna juhataja Kaia Iva kiidab heaks seadusega mitte kooskõlas oleva ja ebainimlikul viisil läbi viidud laste eraldamise vanemast. «Lastekaitse roll taolises situatsioonis peaks olema laste huvide kaitsmine ning inimlikkuse tagamine protsessi läbiviimisel,» möönsid erakonnad, lisades, et nad soovivad kõigi asjaolude väljaselgitamist ning asjaosaliste vastutusele võtmist.

Iva sõnas Postimehele, et kahetsusväärne on hoopiski see, et lapsevanemad ei ole mitme aasta jooksul suutnud laste hooldusõiguse küsimustes kokku leppida, selleks on tulnud kasutada kohtu abi. «Kohus on andnud ainuhooldusõiguse viibimiskoha määramise osas laste isale.»

«Kui isale oli teatavaks saanud tõenäoline asjaolu, et ema koos väikelastega naaseb öösel oma elukohta, teavitas isa sellest ka lastekaitsespetsialisti. Selleks, et tal oleks võimalik protsessi jälgida,» selgitas valla sotsiaalosakonna juhataja öist varitsemist. Kuigi pealtnägijate sõnul kasutas laste isa laste ema suhtes intsidendi ajal vägivalda, kinnitas Iva, et kellegi suhtes füüsilist vägivalda ei kasutatud.

«Türi vallavalitsus algatas korraldusega teenistusliku järelevalve, mille käigus selgitame ametliku menetluse käigus välja juhtumiga seotud lastekaitsetöötaja tegevuse seaduslikkuse ning võtame kindlasti ka hinnangu lastekaitsetöötaja tegevusele sotsiaalkindlustusametilt ning teistelt ekspertidelt,» teatas Türi vallavanem Pipi-Liis Siemann Järva Teatajale.

Jaga

Vaata ka:

ILM EESTIS 455x300 1

ILM: Pühapäev 19.09 – Sajuta ilm, õhutemperatuur on -2 ..+12°C.

Öösel: Vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm. Puhub ida- ja kirdetuul 3-9, rannikul kuni 11, …

kohus

28-aastane Erik, Pärnu maakohtus: Ma tunnistan üles, et tapsin oma EMA !

28aastase Eriku süüasja on Pärnu maakohtu Kuninga tänava kohtumajas läinud suvel juba mitmel päeval arutatud. …

pilt

PALUN JAGA! Politsei otsib Tartus kadunud 80-aastast Olegi

Politsei palub inimeste kaasabi selgitamaks Tartus kadunud 80-aastase Olegi asukohta. 80-aastane Oleg läks täna 9.30 …

F Politsei 2

LEITUD: 13-aastane Jutta läks ise koju tagasi.

Reede õhtul Tallinnas kadunud 13-aastane Jutta Amalia ilmus enne südaööd ise koju tagasi. Politsei kinnitusel …