Tuesday , 18 January 2022
Screenshot 2021 10 24 at 14.02.28

Läänemets: remonditoetuste mahte tuleb tõsta erakorralise tulu arvelt

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul peaks riik suurendama toetusi kortermajade ja eramajade rekonstrueerimisse, kasutades selleks heitkogustega kauplemise süsteemi (HKS) erakorralist tulu.

“Järgmisel rahastusperioodil on Euroopa Liidu vahenditest planeeritud kortermajade rekonstrueerimise toetuseks 366 miljonit eurot. Samas on juba teada, et hetkel pole avatud ühtegi KredExi toetusvooru korteriühistutele ja korteriühistute huvi oma majad korda teha on väga suur,” ütles Läänemets.

Tänu elektrihinna tõusule laekub eelarvesse prognoositult 86 miljoni euro asemel hinnanguliselt 200 miljonit erakorralist HKS tulu. Kuna kortermajade ja eramajade soojustamine aitab vähendada küttekulu, siis on Läänemetsa hinnangul ainuke mõeldav lahendus suunata see tulu täies mahus inimeste energiakulude vähendamisse.

“Täiendavate vahendite näol tuleb tagada, et KredExi taotlusvoorud on pidevalt avatud ja ühistud saavad jooksvalt toetusi esitada. Olukord, kus ei ole pikka aega olnud avatud ühtegi KredExi toetusvooru ühistutele, ei ole aktsepteeritav, arvestades, et energiahinnad jätkavad kasvamist ja ühistute huvi oma maju korda teha on tõusnud tuntavalt,” märkis Läänemets ja lisas, et oluline on jätkata osalise rekonstrueerimise toetuse meetmega ning toetada väiksemate kortermajade kordategemist kõikjal väljaspool suuremaid linnu.

“Maapiirkondades on puudu kvaliteetsest ja korrastatud kinnisvarast ja toetuste abil elamufondi kaasajastamine on ainukene võimalus, kuidas tagada regionaalselt tasakaalustatud areng,” selgitas Läänemets. “Samas oleks riigi poolt rohkem tähelepanu vaja pöörata ka eramajade rekonstrueerimise toetamisele. Minevikus on eramajade rekonstrueerimise toetamisele pööratud kortermajadega tuntavalt vähem tähelepanu ja see peab muutuma. Renoveerimise, küttesüsteemide uuendamise ja taastuvenergiaseadmete kasutusele võtuga vähenevad inimeste kütte- ja elektriarved ja see aitab täita ka Euroopa Liidu kliimaeesmärke.”

Allikas Pealinn.ee

Jaga

Vaata ka:

pakid

KUUM: Koroonaviirus Omikron levib ka pakkide ja kirjade teel.

Hiinas kästakse nüüd inimestel avada postisaadetisi maskis ja kinnastega, kuna arvatakse, et koroona Omikroni variant …

trees gabb4ee7a0 640

Kuidas talvisel matkal ellu jääda?

alvel matkamine võib esmapilgul tunduda täiesti hullumeelse ja ekstreemse ettevõtmisena. Kui aga matk hästi ettevalmistada …

tanelpadar

Laulja Tanel Padar: Mul on teisena sündinud lastest kahju.

Tanel Padar tõdes intervjuus, et kahe lapsega on ikka keerulisem ja eriti praegu, kus noorem …

light bulb gacc664c93 640

Vaestele peredele pole õige ütelda, et tarbige vähem elektrit ja siis on arved väiksemad.

“Vaestele peredele pole õige ütelda, et tarbige vähem. Abistada tuleb kohe, mitte kevadel, mil hinnad …