Erakorralised uudised
korter

KV.EE: Elamispindade defitsiit leeveneb sügiseks

Käesoleva 2021. a alguses oli Eesti elamispindade turul tegemist selge defitsiidiga. Ostjate tehingute tegemise aktiivsusest tingitud pakkumiste nappus viis hinnad üles. Suveks on turg mõnevõrra rahunemas. Juba sügiseks saab pakkumiste puudujääk murtud, prognoosib portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

2021. a alguses oli elamispindade turu osalistel – nii koduostjatel kui üüriinvestoritel kindlust, et kinnisvara hinnalanguse pärast pole muret vaja tunda. Järjest tugevamaks muutus arvamus, et korterite hinnad on muu maailma eeskujult languse asemel sootuks tõususuunas liikumas.

Korteritehingute hinnad läksid mullu 2020. a kevadel koroona tõttu korraks pisut alla, kuid taastusid kiiresti. 2020. a lõpuks olid korteritehingute ja pakkumiste keskmised hinnad aasta algusest kõrgemal. Tagantjärele tarkusena võib tõdeda, et kõik sügis-talvised märgid kuulutasid hinnatõusu jätku,“ kommenteeris Tarvo Teslon elamispindade hindade liikumisi.
Hinnatõusurongist maha jäämise kartuses ostjad aktiveerusid. Pakkumishindade tõstmine pani ostuhuvilisi ostuotsuse langetamisega veelgi enam kiirustama. 2021. a juunikuine korteritehingute keskmine hind ületab aastatagust 8,2% võrra. Tallinna korterite pakkumishind portaalis KV.EE on aastaga kerkinud koguni 13%.

„Elamispindade hinnatõus on olnud palkade kerkimisest oluliselt kiirem. See tähendab, et samasugust eluaset soetades kulub ostule sissetulekust varasemast suurem proportsioon. Nii lükkab korterite-majade kallinemine osad inimesed koduostmise turult välja – rahakott ei hakka ostmisele lihtsalt enam peale. Teisisõnu on elamispindade kättesaadavus vähenenud ja jätkuvalt vähenemas,“ tõdes Tarvo Teslon.

Suur nõudlus on aktiveerinud kinnisvaraarendajaid, kes annavad endast parima, et uusi projekte pakkumisse tuua. Tallinnas-Harjumaal on käesoleval aastal aktiivsesse müüki defitsiiti leevendama toodud ligikaudu 3300 uut korteripakkumist.

„Pakkumiste lisandumise maht on muljetavaldav. Uued pakkumised aga on juba kõrgema hinnaga. Osalt on kõrgema hinnataseme taga ostjate valmidus kõrgemat hinda maksta. See aga ei tähenda, et arendajad suuremat kasumit teeniksid. Arendajate jaoks on ehitusteenuse ja -materjalide hinnad oluliselt kasvanud,“ selgitas Tarvo Teslon. „Pole sugugi kindel, et pisut kõrgem uute korterite müügihind ehituse olulise kallinemise kulud katab.”

2021. a suvel on veel elamispindade turul pakkumises n-ö vana hinnaga elamispindu. Küll ostjad need üksteise järel ära nopivad. Uued pakkumised tulevad pakkumisse juba kõrgema hinnaga.

„Kõrgem hind tähendab veelgi vähenevat elamispindade kättesaadavust. See omakorda tähendab vähem ostjaid ehk nõudluse vähenemist. Nii saab nõudluse mõningase vähenemise ja pakkumise mõningase suurenemise läbi elamispindade defitsiit juba sügiseks leevenduse. Loodetavasti jätkab korteriturg siis sama rahulikult ning mõõdukate liikumistega nagu enne koroona tulekut,“ võttis Tarvo Teslon elamispindade turu arengud kokku.

Allikas. https://www.kv.ee

Vaata ka:

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o

26.05.24 Ööpäeva liiklusinfo ja õnnetused

Eile 25.05.24 toimus 12 liiklusõnnetust, neist 2 tõukerattaga. Juhtimiselt kõrvaldati 24 alkoholi või narko tarvitamistunnustega

ingel

Ingli Sõnum: Pühapäev 26 mai 2024

Täna toovad inglid sulle sõnumi rahust ja tasakaalust. Nad tuletavad meelde, et oled õigel teel