Wednesday , 1 December 2021
Pfizeri ja BioNTechi koroonavaktsiin scaled
(FILES) Illustration file photo taken on November 23, 2020 showing a bottle reading "Vaccine COVID-19" and a syringe next to the Pfizer and BioNtech logos. - Mexico could receive the first vaccines against COVID-19 developed by Pfizer and BioNTech in December if the processes for their approval are accomplished in the estimated time, announced on November 24, 2020 Mexican Minister of Foreign Affairs Marcelo Ebrard. (Photo by JOEL SAGET / AFP)

KUUM: Vaktsiinimaailma on tabanud uudispomm, kus ravimifirma Pfizer koroonavaktsiinide testimise info puhul kahtlustatakse võltsimist.

Asja kohta on infot andnud ravimifirma Pfizer koroonavaktsiini uuringutes osalenud teadlane Brook Jackson. Asjast on kirjutanud British Medical Journal.

Brook Jackson töötas USA firmas Ventavia Research Group, mis korraldas kolm Pfizeri koroonavaktsiini 3. etapi testimist. Neis testides osales kokku 1000 inimest, vahendab Dagbladet.

Nagu Jackson märgib, siis võltsiti uuringute andmeid, vaktsineerimist teostasid ebapädevad töötajad ja pärast vaktsineerimist tekkinud kõrvaltoimete hindamiseks kulus liiga kaua aega.

Uuringute puhul on nn kullastandard see, et need on juhuslikud ja neis kasutatakse nn topelt-pimedat kontrollgruppi. Topelt-pime tähendab seda, et katsealused ise ega uuringu teostajad ei tea, kes said platseebot ja kes päris asja, antud juhul siis koroonavaktsiini.
Brook Jackson kirjeldab kolme testimise grupi põhjal, et testitavad läksid omavahel sassi. Kuigi Jackson teavitas firmat Ventavia puudustest, ei võetud teda kuulda. Seetõttu saatis Jackson asja kohta info järelvalveorganitele. Pärast seda lasti Jackson lahti. Tal oli eelnevalt 15-aastane kogemus sarnaste uuringute korraldamisel.

British Medical Journal on ise asja uurinud ja saanud täiendavatest allikatest infot, et vaktsiini testimisel polnud Ventavial piisavalt töötajaid, kes oleksid kogunud infot vaktsiini kõrvaltoimete kohta. Seetõttu pole uurimisandmed usaldusväärsed.

Pfizeri Norra osakond teatas, et firma suhtub kvaliteedikontrolli väga tõsiselt ning kõik sellised juhtumid võetakse vaatluse alla. Samas on Pfizer nördinud, et British Medical Journal avaldas selle artikli, kuna see võib kahjustada vaktsiini levitamist. Pfizeri väitel on vaktsiin igati usaldusväärne ja seda on antud sadadele miljonitele inimestele.

Dagbladeti küsimuse peale, miks kasutab Pfizer jätkuvalt Ventavia teenuseid pärast selliste puuduste ilmsikstulekut ravimifirma otsest vastust ei andnud, aga märkis, et võimalikke puudusi on uuritud ja need kõrvaldatakse.
Vaktsiiniuuringute tulemuste võltsimine on juba tekitanud palju poleemikat teadlaste ja arstide ringkondades. Selle kohta on Twitteris eraldi hashtag #pfizergate.

Norra ravimiamet on samuti teemaga tutvunud. Ravimiameti meditsiinijuht Steinar Madsen peab juhtunut suureks pettumuseks. Asjas on kaks osapoolt: USA ravimiamet FDA ja Pfizer. Madseni sõnul aga ei tule välja, et puudused mõnedes testimiskohtades oleks mõjutanud vaktsiiniuuringu tulemust tervikuna. Reaalne elu on näidanud, et Pfizeri vaktsiinid on nii ohutud kui efektiivsed, ütles Madsen.

Allikas. Eestinen.fi

Jaga

Vaata ka:

file 20191211 95111 fbz9rf

ILM: Neljapäev 2.12 – Sajab lund ja tuiskab, õhutemperatuur on -17..-8°C

Öösel: Pilvisus tiheneb. Saartelt alates hakkab lund sadama, vastu hommikut ka mandri lõunaosas, paiguti tuiskab. …

louis hansel wVoP Q2Bg A unsplash scaled

Ministeeriumi teatel käivad väljas söömas vaid jõukamad inimesed

Programmi Eesti Maitsed juht Aivar Hanson käis toitlustussektori nimel välja ettepaneku, mis aitaks niigi keerulisse …

Tanel Kiik crop scaled

Terviseminister Tanel Kiige väljavahetamisel võib olukord hoopis hullemaks minna

Tänasest Kaja Kallase portreeloost selgub muu hulgas, et peaminister ei taha tervise- ja tööminister Tanel …

jaunt and joy of EmRp0jwg unsplash scaled

USA: Venemaa võimaliku kava kohta tungida Ukrainasse on tõendeid

USA on näinud asitõendeid, mis viitavad võimalikule Venemaa sissetungi kavale Ukrainasse, ütles kolmapäeval Ühendriikide välisminister …