1.5 C
Tallinn
Reede 17. märts 2023
TervisKuidas saada tervislik päevitus tervist ohtu seadmata?

Kuidas saada tervislik päevitus tervist ohtu seadmata?

Kuidas saada tervislik päevitus tervist ohtu seadmata?

 

 

Ilusa jume saamiseks püüa veel hiliseidki päikesekiiri Keskajal peeti ilusaks, kui naisel oli lumivalge nahk. Tänapäeval on naine pilkupüüdev, kui tema nahk on päevitunud. Päevitunult tunneme end paremini ja näeme kenamad välja. Siiski võib päevitamine ilma vajalike kaitseabinõudeta olla väga ohtlik. Salakaval ultraviolettkiirgus võib põhjustada ebameeldivaid põletusi.

 

 

Ilusa jume saamiseks püüa veel hiliseidki päikesekiiri Keskajal peeti ilusaks, kui naisel oli lumivalge nahk. Tänapäeval on naine pilkupüüdev, kui tema nahk on päevitunud. Päevitunult tunneme end paremini ja näeme kenamad välja. Siiski võib päevitamine ilma vajalike kaitseabinõudeta olla väga ohtlik. Salakaval ultraviolettkiirgus võib põhjustada ebameeldivaid põletusi.

 

 

Sellised põletused mõjutavad lõpuks kollageeni tootmist, mis omakorda põhjustab naha enneaegset vananemist. Ja kõige halvem, mis võib juhtuda, on nahavähk. Seepärast loe järgmisi nippe, kuidas oma nahka palavatel suvepäevadel kaitsta!

Isepäevitajad

Poodides on saadaval palju päevitusemulsioone ja -spreisid, mis annavad nahale päevitunud jume. Siiski tuleks enne isepäevitava kreemi kasutamist seda kõigepealt väikesel nahapinnal katsetada. Ühtlase päevituse saavutamiseks tuleb nahk esmalt ette valmistada. Alusta naha põhjalikust koorimisest, mis eemaldab kõik surnud naharakud. Seejärel kasuta kehaniisutajat. Kui hakkad isepäevitavat preparaati peale kandma, pane kindlasti kindad kätte, et mitte peopesasid ära värvida. Kanna isepäevitaja peale pikkade ühtlaste liigutustega jalgadest ülespoole. Meie nipp Loomulikuma jume saamiseks sega isepäevitavat kreemi kehaniisutajaga ja kanna nendele aladele, kus nahk on veidi heledam kui mujal (nt käsivarte siseküljed). Tulemuseks on pehmema tooniga päevitus kui ülejäänud kehal. See tehnika aitab vältida eriti intensiivset päevitust, mis võib näha välja üpris lapiline ja räpakas.

 

 

Kaitse nahka

Meie nahk tumeneb päikese ultraviolettkiirte või solaariumi toimel. Päevituskreemid sisaldavad titaandioksiidi, mis peegeldab ultraviolettkiiri meie kehalt tagasi ega lase nahal päevituda.

 

 

 

Tervislik päevitus

Selleks et nahka kaitsta ja samal ajal ka päevituda, tuleb valida selline päikesekaitsekreem, mis neelab ultraviolettkiiri ainult osaliselt. Ole aga väga hoolas määrima keha päevitamise ajal päevituskreemiga korrapäraselt üle. Kui käid ujumas, määri veest välja tulles keha uuesti päevituskreemiga kokku.

 

 

 

Päikesekaitsefaktor

Päikesekaitse tugevust  väljendatakse SPFi numbriga (päikesekaitse faktor). Näiteks SPF 10 tähendab, et võid olla päikese käes kümme korda kauem kui ilma kreemita, enne kui saad päikesepõletuse. Mida kõrgema faktoriga kreem, seda rohkem on nahk kaitstud.

 

 

 

Päevitu järk-järgult

Meie soovitame päevitada järk-järgult. Esimesel päevitamise päeval kasuta kõrge kaitsefaktoriga kreemi ja ära ole päikese käes kauem kui tund kuni poolteist. Kui päevitus on kvaliteetne, kestab see ka kauem, sest tungib sügavamale nahka.

 

 

 

Losjoonid ja kreemid

Kasuta naha kaitsmiseks UVB-kiirte eest alati päikesekaitsetooteid. UVB-kiirgus võib tekitada päikesepõletuse. Samuti kasuta losjoone, et kaitsta nahka A-tüüpi ultraviolettkiirte (UVA) eest, sest UVA-kiirgus põhjustab pikaajalise kokkupuute järel lõpuks naha vananemist ja nahavähki.

 

 

 

Põletuse ravi

Päikesepõletus tekitab nahale pikaajalise kahjustuse. Kui saad päikesepõletuse, võivad leevendust pakkuda jahe vann, dušš või külm kompress. Põletusega nahka tuleks pidevalt niisutada, kasutades niisutavat ihupiima või päevitusjärgset ihupiima. Päevitusjärgsed ihupiimad sisaldavad selliseid aineid nagu aloe vera, mis jahutab ja niisutab nahka. Kui päikesepõletus on raske, mine arsti juurde ja aruta temaga edasist ravi. Peamine on mitte minna päikese kätte enne, kui nahk on jälle täiesti terve. Paljud ei ole teadlikud raskete põletuste tagajärgedest ega võta neid tõsiselt. Raske päikesepõletuse korral tuleb otsida meditsiinilist abi!

 

 

 

Päevitamise nipid:

 • Kata end kinni või kasuta suure kaitsefaktoriga päevituskreemi ja määri seda nahale regulaarselt;
 • Ära mine päikese kätte kella 11 ja 15 vahel, mil ultraviolettkiirgus on tugevaim;
 • Pane selga puuvillased või siidist rõivad, mis kaitsevad nahka hästi päikese eest;
 • Kaitse silmi: kanna selliseid päikeseprille, mis kaitsevad ultraviolettkiirguse eest;
 • Joo palju vett;
 • Kasuta kindlasti kõrgeima faktoriga päikesekreemi, et kaitsta laste nahka, ja vaata, et neil oleksid müstid-rätid peas.

 

 

 

Lisahoiatused!

 • Jäta meelde, et kõrgemal on päikese kiirgus tugevam. Mida kõrgemal oled, seda vähem osoonikiht sind ultraviolettkiirguse eest kaitseb. Seepärast on piisav päikesekaitse suurtes kõrgustes miski, milleta hakkama ei saa.
 • Ära mine ilma päikesekaitseta ujuma. Vesi ei kaitse nahka päikese eest. Õigupoolest on asi suisa vastupidine. Vees oled sa päikesekiirgusega otsesemas kokkupuutes, sest vesi püüab päikesevalgust.
 • Ära unusta pärast ujumist päikesekreemi lisamast!
 • Ära jäta päikesekreemi päikese kätte.
 • Ära hoia päikesekaitse kreemi ka külmikus.
 • Ära unusta määrida päikesekreemi kõigile kehaosadele (suu ümber, jalalaba pealmistele osadele, kätele…)
 • Ära kasuta solaariumi aastaringselt. Solaariumi liiga sage kasutamine on ohtlikum kui päevitamine looduslikus päikesekiirguses!

 

 

 

Enne suve saabumist valmistu ennast päikese eest kaitsma. Hangi uus kõrge kaitsefaktoriga päevituskreem ja mõni kvaliteetne isepäevitav losjoon. Hoolitse selle eest, et võiksid rahulikult päikese käes jalutada, ilma et peaksid muretsema põletuste ja nendega seotud komplikatsioonide pärast.

Veel artikleid